Vlákno názorů k článku B.I.G. Expert - akcie: Co přijde teď? od eleron - Hraje se tedy o rostoucí hodnotu majetku firmy,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 11. 2008 21:37

    eleron (neregistrovaný)
    Hraje se tedy o rostoucí hodnotu majetku firmy, aniž by se uvažoval limit který může mít firma ve velikosti trhu? Takže držení akcie by spíš mělo být dlouhodobé, s předpokladem delší návratnosti. Obchodování by tím pádem bylo občasné a burza s celým ansámblem by byla silně předimenzovaná instituce, stejně jako celý finanční trh. Nebo se hraje s vysokým rizikem na jackpot rychlého růstu majetku - ale účastník by měl mít zajištěnu možnost nezávisle zbankrotovat. Celý finanční trh je živen samozřejmě za poradenství při rozhodování o množství rizika pro umístění přebytků kapitálu. Jenže si svou nekonkurenční strukturou vytvořil roli vyděrače normálního rizika na úkor nepředvídatelného rizika. Nebo mi někdo vysvětlete jak se relativně dobře zajištný globální finanční sektor může zřítit kvůli drobnému zakolísání několika neplatičů hypotéky až na dno a strhnout sebou všechno normálně rizikové investování?
  • 16. 11. 2008 22:33

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Kazdy jsme jiny a kazdy hraje na neco jineho. Nekdo na dlouhodove pobirani dividend, jiny na dlouhodoby rust majetku firmy, nekdo na kratkodoby rust ceny akcie... A vsichni jsou duleziti.

    Vetu "Jenže si svou nekonkurenční strukturou vytvořil roli vyděrače normálního rizika na úkor nepředvídatelného rizika." tedy opravdu nechapu :-)

    Ono totiz tech hypotek nebylo "nekolik" ale docela dost. A problemem je zde financni paka - financni instituce maji pujcene penize a tim ovladaji majetky mnohokrat vetsi (treba 10x, 20x) nez je jejich zakladni kapital. Jenze:

    1) Stejne jako se nasobi zisk se nasobi i ztrata - tedy i relativne mala ztrata 5-10% jim privodi krach. Ne ze by byly tak nezodpovedne; za normalnich okolnosti by takova ztrata byla silne nepravdepodobna, ale okolnosti nyni nejsou normalni.

    2) I pokud utrpi mensi ztratu, pro udrzeni rizika musi snizit mnozstvi drzenych aktiv, aby paka byla stejna, tj. dojde k vyprodeji aktiv, zejmna tech likvidnich. Proto akcie take tolik spadly, protoze jsou prvni na rane pri techto nucenych vyprodejich. A proto banky nepujcuji, protoze nutne potrebuji objem aktiv snizit a ne zvysit dalsimi pujckami.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).