Asi to bude znít hloupě, ale jaká je vlastně reálná hodnota akcie? Pokud nebudeme brát v úvahu potřebné množství pro řízení polečnosti, - získává akcionář pouze právo výplaty divident (poměr DPS,EPS) -pokud je vyplácena pravidelně. Jinak akcie může pouze prodat jinému akcionáři, který jí kupuje s představou že její cena bude stoupat, a pak jí prodá dalšímu akcionáři který...Chápu že historicky to fungovalo - s vyjímkou (nejenom) posledních 10 let, během kterých už ta bublina 2x splaskla..Právě ta současná krize nemá konce - není divu - ona ta cena nenaskočí sama od sebe - zase se musí najít spousta investorů kteří nakoupí s nadějí že za rok za dva to od nich někdo zase koupí s nadějí...
Hodnota akcie je diskontované budoucí cashflow. Tak teď česky: Prostě se vezme odhad zisku pro každý rok až do nekonečna, budoucí zisk se přepočítá podle nějaké úrokové míry (aneb milion za rok je míň než milion teď), všechno se to sečte dohromady a to je hodnota firmy. Hodnota akcie je pak hodnota firmy děleno počet akcií.
Jak je vidět, výpočet se skládá výhradně z údajů vycucaných z prstů, záleží na tom, jak to odhadce nastaví.
Obecně se dá říct, že když má akcie poměr ceny a zisku přes 25, tak je předražená. Samozřejmě za předpokladu, že její zisky ne(vz)rostou nějak výrazně.
Což sice máte pravdu,ale to hovoříte o hodnotě a zisku firmy - jenomže akcionář nemá právo odprodat svou akcií firmě, Dokonce za nějakou vypočtenou hodnotu, třeba podle P/E - může jí zase jenom odprodat jinému akcináři - a ten jí kupuje za jakousi současnou cenu na burze, s představou že někdo jí od něj koupí za nějaký čas o něco výše... atd.. připomíná mi to princip letadla...
V tom pripade je realna cena takova, za jakou to od vas nekdo odkupi; proc se ptate, kdyz to vite ;-)
Narozdil od letadla je akcie alespon podlozena majetkovym podilem ve firme. Ale nekdy vyvoj na nektere akcie opravdu letadlo dost pripomina :-D (A nejen akcii - napriklad nedavno komodity)