Hlavní navigace

Názor k článku Automobilový průmysl má nejistou budoucnost od kolemjdoucí - Já jsem našel statistiku do konce roku 2005,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 12. 2008 14:30

  kolemjdoucí (neregistrovaný)
  Já jsem našel statistiku do konce roku 2005, a podle ní počty živnostenských oprávnění každoročně rostly. Nevím, odkud propady o desítky procent (tzn. v řádu statisíců) berete, vzpomínám si, že na začátku kteréhosi roku bylo haló, že se propadly o deset-dvacet tisíc, ale pak se to vrátilo do normálu a byl klid. Neumím si představit, že by si pravice nechala ve volbách ujít argument "ČSSD připravila o práci stovky tisíc živnostníků". Přesto nic takového nezaznělo. Takže, jsem zmaten.

  Já tedy nevím, jaké nepopulární reformy Klaus udělal. Se slibem privatizace tehdy vyhrál volby, lidé změnili názor až potom, co viděli způsob, jakým byla provedena. Jinak ten systém, který byl po osmi letech vlád ČSSD kritizován jak demotivující byrokratický, téměř komunistický, atd., tak to je jen mírně liberalizovaná forma systému zavedeného Klausem v devadesátých letech. Tvrdit, že Klaus zavedl pravý tržní kapitalismus, a jenom ty banky se nepovedly... No právě že nezavedl a díky bankám mu to šest let drželo pohromadě, načež se to celé rozložilo. Začíná to být pomalu pravidlem, že za vlád ODS jdou věci do kelu, a za ČSSD se jakž takž držíme. To pak tyhle teorie "všechno je naopak" jsou čím dál tím méně uvěřitelnější, obzvlášť když je produkují lidé, kteří se při předpovědích tak neuvěřitelně (a opakovaně!) sekli.

  Zvláštní, že my jsme žádné nutné a pravicově prorůstové reformy nedělali, a místo kolapsu jsme rostli také. Slováci nakonec rostli o něco více, ale to jde vysvětlit i např. nižší výchozí základnou. A ten rozpor mezi predikcemi a reálným vývojem je zarážející. BTW, jestliže tedy Fico změnil minimum, souhlasíte s tím, že to, co se bude dít na Slovensku za půl roku/za rok, půjde plně na vrub "nepopulárním reformám" pana Dzurindy? Já jen, abyste pak nespustil obrané bubnování, že to je chyba socanů.

  Jo, a co Pobaltí? Kde je dneska pokroková Litva nebo Lotyšsko? Před třemi lety to byl hit, a dneska o ně člověk v neoliberálních komentářích ne a ne narazit. Dtto vývoj penzijního systému v Chile.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).