Hlavní navigace

Americký trh práce dá akciím nový impuls

5. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

5. 8. 2016

Hlavní události

Erste zveřejnila solidní výsledky hospodaření, vylepšila výhled na letošní rok.

ČEZ si půjčí v Bulharsku 116 mil. EUR.

U chystaného nového systému pozemního vysílání hrozí, že HD kanály nebudou kódovány.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným růstem.

Dnes budou publikovány údaje o vývoji amerického trhu práce. V Evropě byly ráno zveřejněny průmyslové objednávky, které výrazně zaostaly za očekáváními.

Výsledky hospodaření oznamuje například Berkshire Hathaway, Royal Bank of Scotland nebo Banco Popolare.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie během včerejší seance velkých změn nedoznaly. Index S&P 500 zakončil s kladnou nulou. Pohyby jednotlivých sektorů však byly minimální, když zisky i ztráty dosahovaly maximálně 0,5 %. Nejhůře se dařilo finančním titulům, naopak včerejším vítězem byly informační technologie. Nový směr by dnes trhům mohly udat statistiky z amerického trhu práce.

Většina asijských trhů končí dnešní noční obchodování v plusu. Jedno procento si odnášejí burzy v Indii, Jižní Koreji nebo Hongkongu, naopak ve ztrátách se nacházejí čínské pevninské indexy nebo japonské akcie.

Erste

Erste dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření. Čistý zisk dosáhl 567 mil. EUR (vloni 261,4 mil. EUR). Čistý úrokový výnos byl meziročně stabilní na 1,1 mld. EUR. Ukazatel kapitálové přiměřenosti stoupl na 13,3 % z loňských 12,3 %. Za celý půlrok dosáhl čistý zisk 841,7 mil. EUR díky nižšímu příspěvku do garančního fondu a jednalo se tak o nejlepší výsledek za první půlrok v historii.

Management vylepšil svoje očekávání pro letošní ROTE (return on tangible equity), když poměr by se měl pohybovat nad 12 %, zatímco před čtvrt rokem čekal 10–11 %. To je dáno především prodejem podílu ve Visa ve výši 139 mil. EUR a rozpuštěním části opravných položek ve výši 30 mil. EUR.

Zprávy vnímáme s ohledem na vylepšení mírně pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem.

ČEZ

ČEZ si prostřednictvím své dcery půjčí v Bulharsku na investice do tamní distribuční sítě úvěr ve výši 116 mil. EUR. O půjčce musí ještě rozhodnout mimořádná valná hromada svolaná na 8. září. ČEZ si od EBRD půjčí 98 mil. EUR na 7 let, zbylých 18 mil. EUR bude společnosti poskytnut jako dvouletý revolvingový úvěr. Získané prostředky budou sloužit na modernizaci distribuční sítě, ČEZ rovněž plánuje i stavbu nové infrastruktury, včerně možnosti akvizic.

Získaný úvěr by neměl představovat finanční zátěž pro společnost. Poměr čistého dluhu k očištěné EBITDA ke konci března se pohyboval okolo úrovně 1,34, nový úvěr ji zvýší na necelých 1,4, což je stále velmi bezpečná úroveň. Pro cenu akcií je zpráva neutrální.

skoleni_29_6

CME

Nový systém pozemního vysílání, který by měl fungovat od roku 2021, má poprvé přinést obraz v HD kvalitě na všech kanálech. To se nelíbí šéfovi CME Christophu Mainuschovi, který se tak obává výpadku tržeb, pokud by kanály nebyly kódovány. Dnes za své HD kanály, které vysílá prostřednictvím provozovatelů, dostává poplatky zhruba okolo 200 mil. Kč. Vše bude zejména záviset na vyjednáváních s Českými radiokomunikacemi, které budou nové vysílání provozovat.

Zprávu prozatím vnímáme neutrálně s ohledem na to, že vyjednávání budou teprve zahájena. Šéf CME uvedl, že pokud kanály nebudou kódované, potom televize Nova nebude spouštět vysílání v HD kvalitě. Takový scénář by byl nepříznivý pro ziskovost firmy.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).