Hlavní navigace

Americké small capy na historickém maximu

15. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americký akciový trh si během včerejší seance vybral oddechový čas, když index S&P 500 uzavřel jedinou setinu procenta pod pátečním zavíracím kurzem.

Hlavní události

MONETA Money Bank se stala součástí indexu MSCI Czech Republic.

O2 zřejmě dočasně zvýší nakupovaný objem v rámci svého programu zpětného odkupu.

ČEZ díky grantu z Evropské unie výrazně rozšíří síť rychlodobíjejících stanic pro elektromobily.

Západoevropské akcie by měly zahájit smíšeně.

Na starém kontinentě bude dnešek ve znamení údajů o růstu HDP za EMU, stejnou statistiku ale zveřejní například i Německo nebo Itálie. Ve Francii budou sledovanými ukazateli spotřebitelské ceny. Ve Spojených státech pak budou mít odpoledne hlavní slovo maloobchodní tržby a předstihový ukazatel výrobní aktivity v okolí New Yorku.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní například americký hobbymarket Home Depot, britský operátor Vodafone nebo německá realitní společnost Deutsche Wohnen.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení na Koupit pro britskou vzdělávací agenturu Pearson.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh si během včerejší seance vybral oddechový čas, když index S&P 500 uzavřel jedinou setinu procenta pod pátečním zavíracím kurzem. Hlavním tahounem byly finanční tituly, které si polepšily o 2,3 %, následované realitními společnostmi (+1,9 %). Na opačném pólu stály informační technologie se ztrátou dosahující 1,7 % nebo telekomunikace (-0,9 %). Za zmínku však stojí další růst společností s malou tržní kapitalizací. Index Russell 2000 vzrostl o 1,4 % a dosáhl tak na své historické maximum.

Obchodování na asijských trzích probíhá v poklidu, když drtivá většina akciových indexů zaznamenává zisky nebo ztráty do půl procenta. Výjimkou jsou indické akcie, které padají o více jak 1,5 %, když se tamní trhy nadále potýkají s rozhodnutím vlády zrušit okamžitě platnost bankovek s nejvyššími nominálními hodnotami 500 a 1000 rupií.

Pozornost investorů dnes míří na údaje o HDP z evropských zemí a za celou EMU a americké maloobchodní tržby. Zejména očekávání na americké statistiky jsou ze strany SG optimističtější, než s čím počítá trh. Pokud se jejich odhady naplní, podpořilo by to sentiment na trzích, což by mohlo vést k vyššímu zájmu o nákup akcií.

MSCI Czech Republic

Včera bylo oznámeno nové složení indexu MSCI Czech Republic. Ten se bude skládat od 1. prosince, kdy vstoupí nová báze v platnost, ze čtyř zástupců. Vedle ČEZ, Komerční banky a O2 jej doplní akcie nováčka MONETA Money Bank. Váha původních zástupců se sníží na úkor nově přicházejícího. To povede k převrstvování portfolia, což bude mít pozitivní dopad na ceny akcií Monety a negativní vliv na ostatní.

O2 Czech Republic

Management společnosti rozhodl v návaznosti na změny v indexu MSCI Czech Republic, že v rámci svého zpětného odkupu může v období zvýšené tržní likvidity do 30. listopadu uskutečnit odkup akcií ve vyšším než původně schváleném objemu (130 235 kusů za den).

skoleni_13_10

Vzhledem k tomu, že se akciím O2 v indexu sníží váha, bude se vytvářet tlak na pokles ceny akcií. O2 tak chce pravděpodobně využít tento pohyb k levnějšímu odkupu vlastních akcií, zároveň však může působit jako určitý mantinel proti hlubšímu propadu ceny. Celkově očekáváme pohyb dolů.

ČEZ

ČEZ v následujících dvou letech plánuje výrazné rozšíření rychlodobíjejících stanic pro elektromobily. Těch by tak mělo přibýt 42, v současné době jich provozuje 18. Dle mluvčího ČEZ Martina Schreiera činí celkový rozpočet projektu 2,3 mil. EUR, z čehož necelé dva miliony tvoří grant Evropské komise a zbylých 15 % je spoluúčast ČEZ. Rychlodobíjející stanice jsou postaveny přímo u silničních tahů a nabití akumulátorů na 80 % zabere 20 až 30 min. Zprávu nevnímáme jako zásadní pro cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).