Hlavní navigace

Americká nezaměstnanost stoupá

9. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak si vedou akciové trhy? Přečtěte si komentář od analytika Komerční banky Jiřího Škopa.

Hlavní události

Americké nové žádosti v nezaměstnanosti vzrostly z 354 tis. na 362 tis. (trh očekával 352 tis.).

Německý průmysl si v lednu polepšil o 1,6 % m/m (trh +1,1 %). Meziročně byl vyšší o 1,8 %. ECB ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,00 %. Britská centrální banka také svoji sazbu nezměnila (0,50 %).

Česká nezaměstnanost se v únoru zvýšila z 9,1 % na 9,2 % (trh 9,1 %). Obchodní bilance za leden vykázala vysoký přebytek 29,6 mld. CZK (trh 22 mld.).

Evropská měna si ve čtvrtek připisovala vůči dolaru zisky

Čtvrteční obchodování bylo pro společnou evropskou měnu pozitivní, když vůči dolaru posílila z ranních úrovní okolo 1,3180 USD/EUR na 1,3240. Euro těžilo hned z několika událostí. (1) Na trhu rostla očekávání, že participace soukromých investorů na řeckém dluhovém swapu bude dostačující a Řecko se tak vyhne přímému bankrotu. (2) 

Tisková konference ECB se nesla v relativně jestřábím duchu, když inflace by během letošního roku měla setrvat nad 2 % a kvůli změnám nepřímých daní a vyšším cenám energií jsou rizika na horní straně. Dle šéfa ECB Draghiho jsou dopady dvou tříletých tendrů na dodání likvidity pozitivní a měly by nadále podporovat ekonomiku EMU. Navíc guvernér ECB pozoruje známky stabilizace ekonomiky a očekává její postupné zotavení během letošního roku. (3) I když se lednové německé tovární zakázky propadly o 2,7 % m/m, včera zveřejněná německá průmyslová produkce vzrostla o 1,6 % m/m.

Řecké ministerstvo financí dnes ráno oznámilo, že do dluhového swapu (PSI) byly přihlášeny dluhopisy ve výši 172 mld. eur a míra participace tak dosáhla 83,5 % (z celkových 206 mld. eur), čímž byly splněny podmínky tohoto swapu. V případě aktivace CAC by pak participace měla dosáhnout 95,7 %, což je více, než uvažovala analýza udržitelnosti řeckého dluhu od MMF a EMU. Ministři financí EMU dnes budou mít k tomuto tématu telekonferenci a také se dnes k případu Řecka sejde ISDA (ta rozhodne o tom, jestli se jedná o kreditní událost a zda tedy budou aktivovány kontrakty CDS).

Dnes se dočkáme zejména zveřejnění amerického reportu z trhu práce za únor. Trh očekává 210 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, v soukromém sektoru by to pak mělo být dokonce 225 tis. (ve středu zveřejněný ADP report ukázal na 216 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru). Míra nezaměstnanosti by pak měla stagnovat na úrovni 8,3 %. Kolegové z SG jsou oproti trhu optimističtější –  nezaměstnanost by dle nich měla poklesnout na 8,1 % a americká ekonomika by měla vytvořit 275 tis. nových pracovních míst. V Evropě se dnes dočkáme průmyslové výroby v Itálii, Francii a Velké Británii, v Německu pak budou zveřejněny údaje o zahraničním obchodě.

Riziková aktiva ve čtvrtek posilovala

Čtvrteční obchodování bylo pro většinu rizikových aktiv pozitivní, když trhy nejvíce zajímalo, jaká bude participace v řecké výměně státních dluhopisů za nové. Okolo 13. hodiny agentura Bloomberg informovala, že participace prozatím dosahuje okolo 60 %, což byla pozitivní zpráva. Evropské akciové indexy okolo 16. hodiny přidávaly 1,4 %, posilovaly i regionální měny. Maďarský forint byl odpoledne silnější o přibližně 0,5 %, polský zlotý pak o 0,9 %. Jediná česká koruna své ranní zisky téměř vymazala a odpoledne se obchodovala okolo 24,83 CZK/EUR (nejnižší obchod dle agentury Reuters proběhl za 24,735 CZK/EUR).

Včera jsme se dočkali zveřejnění českého zahraničního obchodu za leden a míry nezaměstnanosti za únor. Ta oproti očekáváním vzrostla na 9,2 % z lednových 9,1 %. Počet nezaměstnaných se během února zvýšil o zhruba 7,5 tisíce na téměř 542 tis. Růst míry nezaměstnanosti ve druhém měsíci letošního roku reflektoval každoroční sezónní pohyb. Po očištění o sezónní faktory se míra nezaměstnanosti oproti lednu příliš nezměnila a již několik měsíců v řadě osciluje okolo úrovně 8,4 %. Bilance zahraničního obchodu v lednu vykázala vysoký přebytek 29,6 mld. CZK, což bylo nad tržním (22 mld. CZK) a dokonce i nad naším optimistickým odhadem (26 mld. CZK). Velmi slušný je stále růst vývozů – tentokrát o 1,8 % m/m (SA), dovozy přidaly pouze 0,2 %. Z pohledu struktury se oproti předchozímu měsíci zlepšila bilance komodit i bilance bez komodit. Celkově tak bilance zahraničního obchodu zaznamenala meziměsíční zlepšení o přibližně 3 mld. CZK na téměř 25 mld. CZK (vše po sezónním očištění). Data tak ukazují, že by čisté exporty mohly přispívat do mezikvartální dynamiky HDP kladně i během prvního čtvrtletí letošního roku. 

Dnes budou zveřejněny finální údaje o HDP za poslední čtvrtletí loňského roku a únorová spotřebitelská inflace. Inflace v posledních čtyřech měsících akcelerovala, důvodem byla především slabší koruna a zvýšení nižší sazby DPH. V následujících měsících by ale měly inflační tlaky polevovat. V únoru by podle našeho odhadu měly spotřebitelské ceny stoupnout o 0,2 % m/m hlavně kvůli růstu cen potravin (+0,7% m/m) a pohonných hmot (+1,5 % m/m). Meziroční dynamika by se tak měla zvýšit z lednových 3,5 % na 3,6 %. Korigované ceny (bez pohonných hmot, potravin, regulovaných položek a daní) by měly prakticky stagnovat (SA) a meziroční korigovaná inflace by měla zůstat záporná (-0,1 %). Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ z 15. února poklesla v Q4 11 o 0,3 % q/q, zatímco trh očekával stagnaci HDP a my jsme prognózovali dokonce růst o 0,2 %. Tento údaj nás velmi překvapil vzhledem k pozitivnímu vývoji v domácích makroekonomických datech, který jsme zaznamenali v závěrečných měsících loňského roku (průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod). Na straně poptávky očekáváme kladný příspěvek pouze od čistých exportů. Spotřeba domácností i vlády by měla poklesnout o zhruba 0,4 % q/q a fixní investice přibližně o 0,5 %. Předpokládáme také záporný příspěvek ze strany zásob, nicméně ten by měl být více než vyvážen dobrým výsledkem u čistých exportů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).