Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat jak mám platit výživné když moje bývalá manželka dělala všechno proto,aby mě zničila,nadělala dluhy a je možný že skončím pod mostem,to je všechno hezký že mám povinosti k dítěti,jsem zaměstnanec,ale jaké já mám práva před soudem.......................
Práva před soudem? Žádná. Čerstvá osobní zkušenost: Exmanželka chtěla zvýšit výživné o 80%. Soudružka soudkyně zřejmě usoudila, že mám peněz nazbyt, a sama o své vůli ho zvýšila o 150%. Předseda odvolacího senátu při jednání řekl, že něco takového ještě neviděl a že to raději nebude komentovat, pokud chce zůstat slušný.
Mě jde o to pokud skončím pod mostem,ne moji vinou jestli mi to soud uzná a nebudu schopný platit i kdyby mě zavřeli což mi hrozí za neplacení, z basy vylezu a jsem tam kde jsem byl................Nemám žádný majetek,prostě nic..........................
pokud nemáte nic, zažalujte manželku at platí výživné ona vám.
vyživovací povinnost je totiž vzájemná, nejedná se o jednostrannou povinnost manžela k manžece - jedná se o povinnost toho kdo má, k tomu kdo má méně.
manželů bez dětí a bez majetku, co pobírají výživné od manželky, je sice málo, ale existují.
No tak vyzivne mezi rozvedenyma manzelama se priznava po dobu tri let od rozvodu a navic soud neprirkne temer nikdy vyzivne vinikovi rozvodu. Casto ani nedostane vyzivne pokud neni vinik urcen.
Navic pokud se dostane takovy chlap pred soudkyni muze cekat tak maximalne dalsi navyseni alimentu. Pres soudcem muze cekta, ze se maximalne nic nezmeni.
Co se ale dluhu tyce tak myslim, ze nezajisteny potomek ma prednost i pred statem i pred bankou. Tudiz radim, zazadat soud o predbezne opatreni, aby Vam nemohli veritele vzit vas majetek, ktery je potreba k zajisteni vasich nezaopatrenych potomku.
I to je soudu jedno a nehodlá se tím zabývat. Jaké předběžné opatření? I v případě, že neplatící rodič evidentně dluží kam se podívá a exekutoři si u něj podává ruce, NESHLEDAL za nutné nějaké předběžné opatření provést. Přitom měl neplatící otec dluh na výživném nějakých 180.000 a dluh u VZP taky asi 100.000. Ani tato suma bohužel nepřiměje soud k akci, takže od soudu čekejte všechno, jen ne spravedlnost. Ne nadarmo má ta dáma, co drží v ruce vážky, zavázané oči.
Potomek má přednost POUZE při exekuci na mzdu. Při exekuci majetku to ale neplatí a tam potomek žádné přednostní právo nemá. První je soudní poplatek, pak plat exekutora, pak částka toho, kdo navrhnul exekuci, pak stát a zdravotní pojišťovna a teprve poté přichází na řadu potomek. Teda pokud ještě něco zbylo a pokud se o exekuci dozvěděl ještě před vyhlášením dražby, protože nárok musí vznást PŘED dražbou. Navíc NIKDO při exekuci nezjišťuje, jestli má dlužník nějaké potomky, na které musí platit výživné, o to se musí starat jejich zákonný zástupce.
Ne ja sem tim nemyslel ze otec z toho vyjde lepe, ale ze z toho vyjdou lepe deti. Paklize cast mzdy je potreba pro vyzivu deti musi soud provest takova opatreni, aby ta cast nebyla exekovana. Resp. aby byla exekuovana prave pro deti.
Já bych taky upřednostňovala ty děti. Ze zkušenosti ale vím, že soudu je to jedno a proto dodnes nemám o soudech valné mínění, a exekutor chce z něčeho žít. Já jsem svého času podávala podnět i na ministerstvo spravedlnosti, no obvyklý postup: sdělili mi, že děkují za podnět a že se tím budou zabývat. Už asi 6 let se nikdo neozval, takže to skončilo v koši. Dokonce jsem se jako delegát dostala do Bruselu na mezinárodní konferenci na podobné téma a po návratu jsem měla dojem, že se stejně nic nezmění. Prostě ouřadové si popovídali s prostým lidem a moudře pokývali hlavami, že by se teda mělo něco dělat pro řešení problémů. Poté odešli do svých budoárů, omyli si ruce v desinfekčním prostředku (předtím je přece podávali prostému lidu, tak aby od nich něco nechytili) a tím to skončilo. Šmytec a jedeme dál kočárem černým kolem bílých skal.