Hlavní navigace

Akcionáři Orca se bojí Vítka

Josef Němý

Významní akcionáři Orca se obávají, že Radovan Vítek na valné hromadě ovládne představenstvo firmy

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

Ministr financí Kalousek pochybuje o výhodnosti rozšíření jaderné elektrárny Temelín

Evropské burzy by dnes měly otevřít mírným růstemZ makroekonomických čísel dnes bude zveřejněn např. německý Ifo index, v USA pak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Americká výsledková sezóna dnes pokračuje čísly známého výrobce kečupů Heinz

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera mírně oslabily navzdory tomu, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl menší, než se čekalo. Právě zlepšení na trhu práce však může zvýšit obavy z utažení měnové politiky americké centrální banky. V reakci na nečekaně dobrý výhled zisku pro další čtvrtletí vyletěly o 17 % akcie výrobce počítačů Hewlett-Packard.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Některé indexy pokračovaly v poklesu, po včerejším propadu se naopak zvedly japonské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti Tokyo Electric Power, které ve čtvrtek spadly o 13 % a dnes vzrostly téměř o 10 %.

ČEZ

Ministr financí Miroslav Kalousek váhá, zda se vyplatí investice do výstavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Důvodem jeho nespokojenosti údajně není jen nízká cena elektřiny, ale i drahé nabídky uchazečů. Nyní nechává zpracovat analýzy návratnosti; s výsledkem chce vládu seznámit do prázdnin.

V současné situaci, kdy se cena elektřiny usadila pod 40 EUR/MWh, by oddálení výstavby nových jaderných bloků mohlo být investory vnímáno spíše pozitivně, protože taková investice by bez státní garance pravděpodobně byla prodělečná. Pokud by však došlo k úplnému zrušení tohoto projektu, musel by ČEZ vyřešit obnovu svých výrobních zdrojů jiným způsobem.

dan_z_prijmu

Orco

Dva významní akcionáři Orca, společnosti Alchemy Special Opportunities (10,6% vlastnický podíl) a Kingstown Capital Management (12,5% podíl) kritizují plán největšího akcionáře Radovana Vítka (vlastní necelých 30 % akcií firmy) jmenovat na nadcházejí valné hromadě 5 nových členů do představenstva Orca. Podle nich by tak R. Vítek mohl představenstvo firmy ovládnout. Zmiňovaní akcionáři navrhují prodloužit registrační lhůtu na valnou hromadu a přesunout tak její termín ze 30. května na 27. června.

Ovládnutí představenstva lidmi okolo R. Vítka by pro ostatní akcionáře mohlo být špatnou zprávou. Naopak pokud by tento plán R. Vítka nevyšel, mohlo by ho to vést i ke zvýšení svého podílu prostřednictvím nákupů akcií Orca na trhu, což by mělo mít pozitivní dopad na jejich cenu.

Našli jste v článku chybu?