Hlavní navigace

Akcie Applu včera vytáhly index Nasdaq lehce do plusu

Petr Bártek

Včera se americké akciové indexy obchodovaly smíšeně (S&P 500 –0,12 %, Nasdaq +0,27 %)

Doba čtení: 2 minuty

A to když technologickému indexu Nasdaq pomohly mírně do plusu akcie společnosti Apple (včera +2,84 %) v reakci na spekulace, že by 10. září mohla představit novou řadu(y) iPhonů (v tomto ohledu se mluví o levnější verzi iPhone 5C a aktualizaci „klasického“ iPhonu na iPhone 5S). Elon Musk včera podle očekávání představil 57stránkový dokument k projektu „Hyperloop“. Jedná se o cestování v ocelové tubě na vzduchovém polštáři, díky kterému se bude moci cestovat rychlostí přes 1 000 kilometrů za hodinu.

Argumentuje, že všechny nutné součástky už byly vynalezeny a celý projekt představuje jako alternativu k zamýšlenému projektu železniční rychlodráhy v Kalifornii s tím, že by do 10 let mohl být spuštěn – podle jeho plánu na trase Los Angeles <> San Francisco. V 13:30 se zveřejňuje červencový indikátor nálady mezi malými podniky NFIB (oč. mírné m/m zlepšení na 94,5 b.) a také červencové maloobchodní tržby (oč. +0,3 % m/m). Asijské akciové indexy posilovaly (Nikkei 225 +2,57 %, Hang Seng +1,04 %). V rámci indexu Nikkei 225 rostly všechny sektory: nejvíce telekomunikační sektor a naopak relativně nejméně zdravotnický sektor. V 11h vychází červnová průmyslová výroba v eurozóně (oč. +1 % m/m, +0,3 % r/r). Evropské akciové indexy zahájily obchodování lehce v plusu.

Stejným směrem začalo obchodování i na pražské burze. Martin Krajhanzl (analytik) Výsledky ČEZ za 2Q 13: Klesající zisk z produkce, cíle potvrzeny ČEZ dnes reportoval 16% r/r pokles čistého zisku na 10,8 mld. Kč, což bylo plně v souladu s konsensem.

Zisk EBITDA klesnul o 5,3% r/r na 20,9 mld. Kč, což bylo také v souladu s očekáváním. Výsledky klesaly především v segmentu výroby elektřiny v CE, kde EBITDA spadla o 20% na 11,8 mld. Kč kvůli nižším zajištěným cenám elektřiny, o 3,2% r/r nižší produkci (kvůli retrofitu elektrárny Prunéřov, v souladu s odhadem) a kvůli klesajícímu množství zdarma přidělovaných povolenek CO2. Pozitivně překvapil segment CE distribuce (+107% r/r), což bylo ale jen výsledkem úprav legislativy a sezónnosti. ČEZ potvrdil svůj celoroční výhled na pokles EBITDA o 5% na 81 mld. Kč a pokles čistého zisku o 10% na 37,5 mld. Kč, když proti solidnímu prvnímu pololetí (EBITDA na 61% cíle) předpokládá pokles kvůli nižším zajištěným cenám, vyšším nákladům na CO2 a nižším příjmům ze zelených certifikátů v Rumunsku.

Výsledky hodnotíme neutrálně, když byly v souladu s odhady a firma potvrdila celoroční cíle. Výsledky se od našich odhadů výrazně nelišily ani na úrovni segmentů. Potvrzujeme tak doporučení držet, když akcie ČEZ sice jsou relativně nízko oceněny, ale postrádají jakýkoliv růstový impulz. Petr Bártek, analytik, +420 227 995 227

Našli jste v článku chybu?