Spocital nekdo, zda se vyplati porizovat si notebook misto PC kvuli uspore energie?
Pri stejnem vykonu je notebook drazsi, muze mit vetsi problemy s chlazenim a je nachylnejsi na poruchy (polita klavesnice u PC vetsinou neni problem, nova moc nestoji a koupite ji prakticky kdekoli, polita klavesnice u notebooku obvykle znamena navstevu servisu a vyssi naklady).
tak tohle se obecně asi spočítat nedá. Ale třeba já si koupil eee kvůli občasné potřebě mobility a poté, co jsem změřil co žere eee a co stolní pc už stolní pc skoro nezapínám, protože jeho vyšší výkon většinou stejně nepotřebuju.
Jinak to s tou politou klávesnicí je nesmysl, protože tam kde lze postavit PC s klávesnicí můžu píchnout klávesnici i k ntb a tam kde klávesnice použít nelze nelze použít ani PC a pak je nesmysl tohle porovnávat.
Nesmysl s klavesnici? Tak se zeptejte v servisu, kolik politych klavesnici/notebooku tam vymenuji...
Ale obecne bych notebook povazoval za poruchovejsi (vic pohyblivych casti, horsi zachazeni pri prenaseni, horsi chlazeni) a opravy za nakladnejsi.
Samozrejme pokud ti staci EEE, co do velikosti displeje a pouzitelnosti klavesnice, tak to neni problem - zvlast kdyz sis ho poridil kvuli mobilite.
Ale porizovat si notebook kvuli uspore energie asi neni to nejrozumnejsi.
Některé NTB už mají i klávesnici odolnou proti polití (jde samozřejmě o trochu dražší modely).
Asus EEE jsem napojil na 19 palcový monitor, připojil externí klávesnici a myš a jsem spokojený. Na prohlížení fotek, netu, e-mailu apod. v pohodě stačí. A spotřeba i s tím monitorem je do 40 W.
Novější PC mají stále vyšší a vyšší spotřebu. Na přelomu tisícíletí byla běžná PC s 200W zdrojem, dneska je základ 500W zdroj. Jediné, co má dnes menší spotřebu, jsou LCD. Tam je rozdíl oproti CRT monitorům opravdu znatelný. Každopádně při dnešních cenách energie jsou tyhle výpočty zbytečné. Bavíme se o desítkách korun měsíčně, o několika málo stovkách ročně. Doba návratnosti investice přesahuje životnost počítače. Když už si kupuji počítač za 15000 Kč, tak těch 400 Kč ročně za elektřinu snad vydýchám? Výjimka jsou lidé, kterým běží počítač 8 hodin denně, tam už se o tom zapřemýšlet vyplatí.
Spotreba je jedna vec, ale nezameroval bych se jen na ni. Desktop snaze rozsirite (=zaplatite mene, nez pri koupi noveho notebooku), k notebooku stejne potrebujete monitor, klavesnici a mys (nebo si pripravte $ za rehabilitaci), desktop byva leckdy mene nachylny k porucham (prehrivani notebooku...). Jednoznacna usporna rada tu nebude.
Kolik běžných uživatelů, kteří nehrají hry, potřebuje rozšiřovat PC? Kolik notebooků se přehřeje? Nikdy jsem neslyšel, že by se to někomu v okolí stalo.
Úspora vychází především z toho, že dnes už téměř každý "potřebuje" notebook a tak když si koupí NTB a k němu připojí monitor, myš a klávesnici, ušetří za stolní PC. Úspora energie už je jen bonus.
Nehleďte až tak na podobu daného počítače, ale na max odběr zdroje a jeho účinnost. Dnes prodávané stolní PC mají většinou minimálně 400W zdroj. Notebooky naopak maximálně asi 90W. Samotnou kapitolou je účinnost zdrojů. Nekvalitní PC mají většinou neznačkový zdroj s účinností max kolem 50 až 60 %. Musí tedy nahnat nekvalitu odběrem energie. Pokud si připlatíte několik stokorun za kvalitní značkový zdroj například s účinností 80% a výše, klidně vám potom stačí zdroj o max odběru 300W i méně.
Svítit úspornými žárovkami např. v tomto období je neúsporné. Úsporné by bylo jen v případě, že by neplatil přírodní zákon o zachování energie v bytě. Teplo z neúsporné žárovky příjemně ohřívá byt, neúsporná je 25x levnější a při jejím světle nevypadám jako Zombie. Úsporné žárovky jsou úsporné v červnu, červenci a srpnu. Neúsporné jsou úsporné ve zbývajících 9 měsících.
Co jste studoval? Práva v Plzni nebo máte jen základku?
Místo stovky žárovky použijete dvacítku úspornou, tj. spotřeba je pětinová. Do místnosti, kam radiátor cpe nějaké 2 kW, si "přitopíte" 75 ze žárovky. Ale podle Vás je ten vliv stejný, takže jakákoli další diskuze je marná. HOWGH.
No, a co takhle trochu přemýšlet? Já nikde nepíšu o úspoře na svícení, ale o celkové úspoře energie v domácnosti. A pokud tam máte 2kW topení, jak je těch 75W upořených opravdu prd. A navíc, o těch uspořených 75W ze žároky opravdu musíte víc přitopit - zákon zachování energi se snad bere i v Plzni, zřejmě vaší Alma Mater.
Mno pokud mate topne teleso pod oknem ve zuzene casti zdi (lidi to ak maji pomerne casto) tak je efektivita zarovky vyssi nez radiatoru, tudiz muze byt i drazsi elektrina.
--
Nicmene ja od zavedeni zakona sem kopil tri usporne zarovky ktere by mely byt ekvivalentni k 100 W. Jednu sem si domu privezl a vytahl z obalu jenom strepy (asi sem na ni neco polozil) druha sviti doted dobre a treti sviti spis jako 10 W, ale je to v loznici tak sem to neresil. Takze za nejakych 550 Kc mam jednu fungujici stovatovku (nedej boze aby se pri pristim stehovani rozflakala). Kdyz se to same stane se zarovkama, mel bych to same za 20 Kc. To se bude hodne moc dlouho muset svitit nez se to vrati.
Rady do kuchyně a koupelny mi připadají vyčtené. Já mám osobně jiné zkušenosti:
- prádlo peru radši na vyšší teplotu, ale s menším množstvím pracího prostředku. Šetřím peněženku i životní prostředí a prádlo je lépe vyprané.
- je jedno, jak složím prádlo do pračky. Po prvním otočení bubnu je stejně přerovnané a pračka si ho rozmístí rovnoměrněji.
- jen když peru ložní, musím zapnout aspoň jeden knoflík. Jinak se veškeré prádlo nasáčkuje do peřiny. Ne že by bylo nevyprané, ale mimo peřinu se vypere lépe.
- prádlo je lépe odstředit na vyšší otáčky. Lépe schne, hlavně ve vlhčích dnech, kdy dlouho visí na šňůře a nakonec začne být cítit zatuchlinou, takže se někdy musí i znovu přeprat. Odborníci současnosti dnes dokonce doporučují prádlo dobře odstředit a pak sušit v sušičce. Odpadne tím žehlení, které je časově i energeticky náročné a prádlo je i nadýchanější a příjemnější na omak.
- chci účinnou radu, kam umístit ledničku v panelákové kuchyni "na chladnější místo". V paneláku je vytápěný celý byt. Takže se má dávat na balkon na severní straně?
- vaření s rovným dnem - a pod tím je fotka plynového hořáku, kterému je naprosto šumafuk, jestli je dno rovné nebo zvlněné jako hladina Lipenské přehrady? Ano, na varnou desku patří nádoba s rovným dnem.
- notebook - jeho spotřeba je možná vyšší, ale zase je přenosný. Stolní PC nepřenesete ani z jedné místnosti do druhé, natož pak třeba do školy nebo jinam. Takže nepatrně vyšší spotřeba kompenzuje jinou přednost, daleko více ceněnou.
Ostatní rozumný člověk zná a běžně používá.
Na notebooku je spotreba nizsi...... OMG!!!
Uz jste nekdy videla pradlo vyndane ze susicky? To pak muzete zehlit jeden kapesnik pul hodiny haha - horsi kauf nez susicku neznam.
Zasadne pradlo odstreduji na nejmensi mozne otacky.... protoze kdyz se toci na 1300 tak je ze vseho po 3 vyprani deravej, osoupanej hadr. A hlavne - pokud neodstreduji nemrham cistou vodou do kanalizace, ale necham ji prirozene odparit do vzduchu...
A což takhle k tomu dodat několik reálných výpočtů (úspora versus náklady na úsporu). Například oprava kapajícího kohoutku přijde na 1500 (když si to člověk neumí udělat sám), za tu cenu můžu nechat ten kohoutek kapat několik století a ještě na tom ušetřím.
Stejně tak zhášení úsporných žárovek velmi výrazně snižuje jejich životnost (úsporka v koupelně, několikrát děnně rozsvěcená a zhášená mi pravidelně odešla do půl roku). Náklady na nové žárovky mnohonásobně převýši úsporu energie.
Náklady na zakoupení spotřebiče v A+ energetické kategorii se za dobu životnosti zdaleka nezaplatí, navíc u většiny těchto zařízení je ono A+ pouze fiktivní a dosažitelné jen v ideálních laboratorních podmínkách.
Praním na 40° se nezlikvidují choroboplodné zárodky, náklady na léčbu exémů pak opět mnohonásobně převýší úsporu na špatném vyprání.
Prostě u naprosté většiny těchto "rad" jsou náklady na úsporu řádově vyšší než vlastní úspora.
Tam kde často rozsvěcíš se úsporka nevyplatí, stejně jako tam kde svítíš míň než tak hodinu denně. Takže když dáš na chodbu, kde jsi každou chvíli rozsvěcel úsporku, chce to jí nechat svítit pořád. Takže rozumnej člověk si udělá zásobu klasických žárovek pro místa kde svítí málo.
Naštěstí jsou zde alternativy. Kupříkladu já mám teď na záchodě halogenovou žárovku. Místo 60W normální mám 40W halogenku, svítí ještě o krapet víc, je to krásné teplé světlo a zatím drží a neodchází. Takže úsporné žárovky nejsou naštěstí jediná cesta. Ale i ta halogenka stojí 10x tolik co normální žárovka. Jen se děsím toho, že někomu v EU rupne ve škebli a zkusí zakázat i ty.
Tak asi jsem divný, ale v životě jsem neviděl krásné, teplé světlo halogenové žárovky. Pod krásným teplým světlem si představuji světlo "nažloutlé" barvy jaké vytváří například 60W klasická žárovka. Ultrafialové světlo, nebo "značně fialové spektrum" nepovažuji za teplé a navíc je při něm prd vidět a barvy se vám před očima mění...
Úsporné žárovky a zářivky jsou na tom podobně blbě, akorát spektrum jde více k bílé barvě.
P.S. Na čtení i dobrou pohodu, za přijatelnou cenu, jedině klasická žárovka!
Zkoušel jste myslet nejen na sebe?
Vody, ač vám to tak nemusí připadat, není na světě nekonečné množství. Je bezohledné nechat ji bez užitku protéct do kanálu, kdyý už vám ji někdo vyčistil a dopravil.
Ad praní na 40°C a vaše ekzémy - zkuste raději změnit prášek nebo nepoužívat žádný. Já peru veškeré oblečení na 30°C a poslední ekzém jsem měla před dvaceti lety. Kamarádka šla ještě dál a pere v "jelením slizu" (směs strouhaného pracího mýdla a sody rozpuštěná v teplé vodě) a místo aviváže používá ocet a vonné oleje; náklady na jedno praní má necelou korunu a její prádlo voní použitým olejíčkem (ocet při sušení vyvane). Zkuste to, ekzémy jsou z chemie, ne z vašich choroboplodných zárodků. Ty totiž chcípnou při sušení na šňůře :-)
No, reaguji na článek, který je o úspoře mé peněženky, tedy o tématu (podle vás) sobeckém.
A že zárodky chcípnou na šňůře - zkuste někdy něco přečíst o zákožce svrabové a podobných potvorách. Ty zahubí jedině vyvářka a poté žehlení na trojku z obou stran, na šňůře je opravdu neoběsíte. A pokud se jedná o plísně, tak tam ani to nestačí, doporučuje se před praním ještě namočit prádlo na několik hodin do octa.
A chytnou je můžete cestou v MHD, s úrovní vaší osobní hygeiny to nemusí vůbec souviset.
V článku citelně postrádám následující:
Jezte venku a 1x denně. Ušetříte za jídlo, teplo a světlo.
Pijte maximálně 1/2 l vody denně. Ušetříte na vodném.
Netopte. Stačí silnější svetr.
Nesviťte. Svíčky výjdou levněji.
Nemyjte se, vylučujte jednou denně. Ušetříte na odpadech a stočném.
Nedělejte děti. Ušetříte statisíce....
A já bych ještě dodal. Vykopejte neschopný politiky. Ušetříte si nervy.
Sviťte svatojánskými muškami nebo trouchnivějícím dřevem. Obojí seženete zdarma v lese.
Sbírejte a jezte houby. I s potřebným otopem seženete zdarma v lese a hajný vám ještě poděkuje, že jste mu uklidili les.
Pijte bylinkový výluh . Bylinky nasbíráte zdarma na louce, vodu naberete zdarma ve studánce na kraji lesa. Akorát ten hrnek si musíte koupit, pokud ho neseženete darem od charity.
Naučte se jíst šneky. zahrádkáři Vám je jistě nechají zdarma nasbírat a ještě Vám jako prezent přidají košík úrody.
Naučte se od Asijců připravovat i brouky, žížaly a jinou žoužel. Je to křupavější než nezdravé brambůrky, prý i výživnější a konzumací chráníte přírodu.
Ošacení jedině od Charity, jen takové je zdarma nebo za symbolický poplatek. Nebojte, lidi toho vyhážou dost, hlavně na děti, pokud už jste byli tak sexuálně nezřízení a máte je.
Když už máte děti, posílejte je místo školy žebrat. Pohled na roztomilé malé dítě otevře kdejakou peněženku. Proto si pořiďte každý rok nové dítě, protože i děti rostou...
Myjte se zásadně v potoce. Co je vám do toho, že voda teče do čističky a pak to pijou další lidi. Chlor ve vodě zabije i zárodky tyfu, tak co byste se žinýrovali nad trochou té špíny.
Taky návštěva skládky nejméně 1x za týden není od věci. Tam se toho najde! Navíc je tam tepleji než na ulici.
Tak to se mýlíte. Dělali jsme v lese výřez takové ne zrovna nejlepší kulatiny jako topiva do kotle. Kubík toho stál 11,50 i s DPH. Platli jsme asi 3 kubíky, zbytek zatím hajný zaplatit nechtěl, že se tam nemám kvůli pětikoruně honit. Palivo po polomu vyšlo na podobný peníz, nejdražší na tom byla doprava z lesa. Škoda, že ty polomy nejsou každý rok.
Ale fakt je, že palivové dřevo za tuto cenu vyjde na solidní peníz (my to brali spíš jako přírodní fitko, u toho si člověk báječně vyčistí hlavu, zvýší si fyzičku a přitom ještě udělá něco užitečného pro sebe i pro les. Krom toho takový pohled do ohně je úžasná očista duše) a je o něj mezi lidmi dost velký zájem.
My si nerozumíme. vaši známí KUPUJÍ hotovou štěpku nebo peletky. Já mluvím o těch, co si dělají topivo samozásobitelsky, po dohodě s místním hajným. Což znamená, že si vezmete pilu, sekeru a jdete do lesa na dřevo, ne že vám to někdo přiveze až na dvůr, hotové, pořezané, naštípané a ještě za pár švesťáků. To víte, že štěpka nebo peletky jsou dražší, ono semlít dřevo na cucky a znovu ho lisovat do peletek je fakt výborný "eko" vynález. My do kotle hážeme polena. Bohužel je toto topivo označeno za neekologické. Prý proto, že můžete přiložit i děravé holínky.
Ve všem s tebou nesouhlasím. Např. s těmi dětmi se pleteš. Pro takové cikány je to výdělečná činnost, bez které by nedosáhli na sociální podpory. Také by se od nich dalo odkoukat následující úsporné způsoby: Smetí vyhazovat z okna, vylučovat před domem, napojit se na 220 V k sousedům nebo ještě lépe na venkovní osvětlení atd. Prostě kočovný život je naučil jak přežít.
Už je krouhají. Běda tomu, kdo si přivydělal 30,- Kč odvozem železného šrotu ( http://zpravy.idnes.cz/o-davky-muze-prijit-94-lidi-vozili-srot-do-sberen-f5h-/domaci.asp?c=A100526_1390876_domaci_jav ).
Miliardových rozkrádaček a la Berkovy podvodné konkursy a dalších se podobné akce ovšem týkat nebudou a cestování na Bahamy a Seychely také ne.
nás tato neprofesionální vláda, založená na korupci , mafiánství,lhaní
můžeme šetřit jak chceme a stejně je nám to prdlajs platné ,pro nanasytná konta vládních mafiánů a jejich poskoků
už se bojím otevřít kohoutek na vodu ,pustit pračku a natož se koupat a nedej bože pustitt topení a nebo rozsvítit ,jenom nájem a energie nás vysávaj 100%tně o více jak 500% předražení a to nemluvím o jídle
V podstatě máte pravdu. V některých NTB opravdu vydrží baterie jen 2-3 roky. Mně vydržela v prvním cca čtyři roky (ani pak nebyla výměna nutná, i tak jsem si ale koupil nový NTB), v tom druhém je její kapacita po dvou letech výrazně nižší, na provoz na síti ale určitě alespoň ještě dva roky vydrží.
Kdo chce ušetřit za energii a nepotřebuje vysoký výkon, může zkusit počítač zabudovaný v monitoru. Určité nevýhody to také má, to je jasné, je to ale další možnost.
Myslím si, že je docela škoda, že se prodává tak málo přenosných počítačů bez baterie (a propagované nejsou vůbec). Podle mě by o ně mohl být docela zájem. Přednosti jsou jasné - nižší hmotnost, mohl by stát méně než NTB (výroba baterie není úplně zadarmo) a odpadla by nutnost zakoupení nové baterie...tím by ale zase výrobci tratili a možná proto se do toho nehrnou.
Váš komentář mě přiměl k vyhledání ceny baterie do mého NTB. Aktuálně stojí necelých 2 400 Kč. Až doslouží, budu muset hodně přemýšlet o tom, jestli koupím jen baterii nebo rovnou nový NTB (počítám, že lepší NTB bude stát kolem 6 tis.). Pokud už by nešla baterie sehnat, výrazně by mi to ulehčilo rozhodování:))