Hlavní navigace

5 návrhů vlády, které ovlivní důchody

11. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: ssatyamm, podle licence: Attribution 2.0 Generic
Jak se budou valorizovat důchody? Bude se nějak omezovat maximální věk odchodu do důchodu? A hrozí nám prohlubování deficitu na důchodovém účtu?

1. Druhý pilíř se zruší

Zrušení druhého pilíře prosazuje především ČSSD, strana ANO je zdrženlivější. Mluví se stále o důchodové reformě a asi byla škoda, že se ruší ten druhý pilíř. Uvidíme, jestli to v rámci koalice ještě nezvedneme. Ta udržitelnost důchodů je problematická a neumím si představit, kdo teď vytvoří nějakou smysluplnou důchodovou reformu, uvedl dříve ministr financí Andrej Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka však odmítl s Babišem o zachování druhého pilíře dále jednat: Vláda musí pracovat, plnit svůj program, a ne se hádat. Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat, uvedl Sobotka.

Kdy se druhý pilíř zruší? To se zatím neví, každopádně ministerstvo financí chce zrušení co nejvíce oddálit: S ohledem na náročnost zrušení důchodového spoření, a to jak z technického, ekonomického, tak zejména právního hlediska, kdy je nutné klást důraz na ochranu práv všech zúčastněných, tj. zejména účastníků, ale i penzijních společností, navrhujeme stanovit účinnost zákona od 1. ledna 2017, píše se v pracovním dokumentu ministerstva financí. 

Ministerstvo financí navrhuje několik variant, jak by mohl druhý pilíř fakticky skončit. Znamená to, že stále není jisté, co bude s účastníky druhého pilíře. Maďarský scénář znárodnění jejich prostředků jim ale nejspíše nehrozí. Prostředky z druhého pilíře by lidem měly být buď vráceny přímo, nebo převedeny do třetího pilíře (bývalého penzijního připojištění). Také se uvažuje o tom, že by účastníci místo současných 2 % museli odvádět celých 5 % , fakticky to znamená, že si už nebudou moci snižovat odvody na sociálním pojištění.

V současné době však průměrný pracující člověk zaplatí na odvodech 4× více, než poté dostane od státu. O tématu čtěte více: Důchodový účet míří ke krachu. DPH se bude muset zvýšit na 30 %

2. Změna valorizace důchodů

Ač za ministra financí Miroslava Kalouska byla schválena valorizace důchodů podle systému, kdy penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd, nová vláda to chce změnit. Valorizovat by se tak mělo o inflaci a třetinu růstu mezd, čímž by reálně důchody neustále rostly. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová to ale nepovažuje za dostatečné: Senioři si zaslouží za svou celoživotní práci důstojný důchod. Ovšem vzhledem k téměř nulové inflaci by průměrné navýšení činilo pouze 150 korun. To považuji za nedostatečné, a proto navrhuji mimořádné navýšení důchodů pro rok 2015. Na penze jsme tak vyčlenili navíc celkem pět miliard korun, uvedla ministryně Marksová.

Penze mají v průměru v příštím roce vzrůst o 205 korun. Tato částka je pro mě naprosté minimum. Uvítala bych významnější nárůst penzí. Více nám bohužel neumožňuje státní rozpočet a ministerstvo financí, řekla  Marksová.

Jak si vede důchodový účet?

V roce 2013 stát vyplatil na důchodech 373,4 miliardy korun, což bylo o 49,7 miliard Kč víc než kolik vybral na sociálním pojištění. V tomto roce se předpokládá, že schodek dosáhne 50 miliard Kč. Ještě v roce 2009 přitom byl v přebytku ve výši 9 miliard Kč.

Pokud by vláda zcela zastavila valorizaci důchodu, pak ani to by nepomohlo a důchodový účet by dále propadal do stále větších deficitů. Alespoň podle výpočtu IDEA při CERGE-EI. K tématu čtete více: Důchodový účet se bude propadat do hlubšího deficitu

Sociální pojištění přitom patří v České republice mezi nejvyšší v EU. Čtěte více: Vysoké odvody brání práci, lidé přecházejí na švarcsystém

3. Minimální důchod

Vláda je odpůrcem jednotného důchodu, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhuje minimální důchod: Já určitě podporuji zavedení minimálního důchodu, protože když člověk dostane velmi nízký starobní důchod, tak je stejně potom odkázán na sociální dávky, uvádí Marksová.

Tento návrh je však terčem kritiky ze strany opozice: Zásadní otázkou je, jestli vláda dokáže na tyto kroky ušetřit jinde. Já osobně si to moc představit neumím, řekl k tomu místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Průměrný důchod dosahuje 11 000 korun. Téměř 10 000 seniorů však pobírá důchod ve výši životního minima (3 410 Kč).

4. Omezení maximálního důchodového věku

Podle ministryně práce je důchodový věk vyšší než 70 let nepředstavitelný: Věk odchodu do penze se musí zastropovat. Nejde jej zvyšovat donekonečna. To, že bychom odcházeli do důchodu v 70 letech, si nedokážu představit. Kde by ta hranice měla výhledově být, si však zatím netroufám říct. Nejlepší důchodová reforma je každopádně podpora rodin s dětmi, uvedla Marksová v rozhovoru pro Novinky.cz.

Evropská komise přitom kritizuje Českou republiku za to, že důchodový věk roste příliš pomalu. Vláda si s tím ale hlavu neláme: Negativně se vláda staví k návrhu části doporučení týkající se urychlení věku odchodů do důchodu. Již současně platné tempo považuje vláda za poměrně vysoké, což s sebou přináší řadu sociálních problémů. Takováto zásadní systémová změna penzijního systému je pro vládu neakceptovatelná, stojí v prohlášení vlády.

5. Vyšší daně pro živnostníky

Do důchodu už nyní míří první generace živnostníků, která začala podnikat po revoluci. Řada z nich je však s výší důchodů nespokojená. Podle premiéra Bohuslava Sobotky živnostníkům hrozí chudoba a měli by na odvodech platit více.Je ale otázka, jestli to lze zvýšit všem kategoriím živnostníků. Pro někoho by to mohlo být likvidační, dodala ke zvyšování odvodů na sociální pojištění Marksová.

Minimální odvody u sociálního pojištění pro živnostníky činí 1894 korun měsíčně. Vláda buď může zvýšit minimální odvody nebo změnit způsob, jak se sociální pojištění vypočítává, čímž by také odvody zvýšila. Konkrétní opatření zatím není známo. 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).