Živim parnerku, která nevydělává, s dítětem. Protože nejsme vzití a dítě není moje, nedostávám vůbec žádné slevy na dani, případná podpora v nezaměstanosti je tak malá, že by jsme z ní skončili na ulici, žádný důchod evidentně nedostanu.
Vystudoval jsem se strojírenctví a celkem odborně jsem se specialiazoval a ze superhrubé mzdy odvádím na sociálním 17000,. Sam si musím každý měsíč na nájem a potraviny potraviny půjčit zhruba 8000,- .
Takže abych to zhrunul, stát mě nutí žívit nevím koho všechno, sám nic nedostanu a tlačí mě do existenčních problémů.
Motáte spoustu věcí dohromady....rodičovský příspěvek partnerka nepobírá? Proč podpora když jste evidentně zaměstnaný a ze superhrubé odvádíte 17 tis? Kolik berete, že vám 8 tis chybí? :-) Na dítě si můžete odečítat pokud žijete ve společné domácnosti, jestli ani to ne, nechápu na co si stěžujete. Tak si ji vemte a máte slevu na manželku hned :-)))
"Tak si ji vezměte". To jste udeřil hřebíček na hlavičku, naposledy ve středověku vrchnost lidem ovládala život, dnes se to děje skrze ekonomické vydírání... na velké děti se rodičovský příspěvek nebere, ale stojí mnohem víc než malé ... Ale je mi jasné dokud bude spoustá lidí na pseudospravedlivém přerozdělování profitovat, tak systém pojede dál
"Motáte spoustu věcí dohromady....rodičovský příspěvek partnerka nepobírá? Proč podpora když jste evidentně zaměstnaný "
Slova "případně" jste si všimlul? Sociální pojištění obsahuje slovo pojistit se. Pojišťujeme se pro případné nepříjemné budoucí situace. K čemu je mi ale pojištění, které mi nepomůže. Takové si přece nebudu platit, ale stát mě ho nutí platit.
andy je to tak. urcite ma jeho partnerka rodicak. a u nas sou tri firmy nejmina poptavaji speciialisty nebo lidi se strojnickym zamerenim. platy se pohybuji v tech firmach od 20 000 vyse a kdyz by pan umel jazyky urcite bymel vice vyplatu. a ma si stezovatel vzit partnerku za manzelku a bude mit na ni odpocty a na to dite taky urcite by mel odpocty, i kdyz to dite neni jeho vlastni.
Pokud někdo odvádí ze superhrubé mzdy na sociálnim pojištění 17 tisíc tak hrubá mzda je kolem 55 tis, superhrubá 74 tisíc, čistá 39 900,- Z toho neuživit rodinu... no nevim, musel bych se stydět i kdyby manželka nevydělávala nic. Spousta rodin musí vyjít ze 2 platů dohromady 15-20 tisíc a nestěžujou si. Když žeru, nemusim mlaskat.
Vždyť ano:
Superhrubá mzda - 73 700 kč
Soc. "pojištění" zaměstnavatel - 13 750 kč
Soc "pojištění" zaměstnanec - 3 575 Kč
Zdravotní "pojištění" zaměstnavatel - 4 950 Kč
Zdarvotní "pojištění" zaměstnanec - 2 475 Kč
Sleva na dani - 2 070 Kč pokud nemáte nahlášenou slevu na děti, partnerku atd
Daň - 8 985 Kč
Čistá mzda 39 965 Kč
Nikdo vám to nerozděluje, v tomhle případě platíte těch vašich 17 tisíc sociálního "pojištění". Myslim že ze 40 tisíc čistýho se už vyžít dá a dá se i něco ušetřit.
opakuji....máte holt velkou spotřebu nebo bydlíte nad svoje poměry :-) předpokládám, že partnerka aspoň nějaký příjem mít musí (mateřská, rodičovská....), kdybyste tady vyčíslil svůj rozpočet asi bychom se divili kam ty peníze putujou :-) ale jednodušší je nadávat....že vám chybí měsíčně 8 tisíc je opravdu známka rozumného hospodaření.
Pán si stěžoval, že nevyjde :-) i kdyby mu těch 17 litrů někdo - jak říkáte "neukradl", tak by mu to nejspíš bylo k ničemu a nejspíš by to prožral taky. U člověka, který se s platem cca 50 tis. hrubého vydává za sociální případ a ještě se s tím chlubí, je opravdu problém někde jinde.
Ano, mám ve své péči čtyřleté dítě, bydlení na hypo, do práce dojíždím 40 km. Platím si skoro všechny možné dostupné konzervativní finanční produkty (životní pojištění, stavební spoř., penzijní, II. pilíř, různá nutná nebo méně nutná pojištění, něco dávám bokem na rezervu). Bývalá partnerka neplatí výživné, takže to řeším. Nekouřím, nechodím do hospody :-) V mínusu rozhodně nejsem.
To je snad irelevantní, ne?
Když si mých služeb zákazníci budou cenit na 100.000 měsíčně a těch 100.000 měsíčně mi za ně tedy dobrovolně zaplatí, tak proč bych si nežil na úrovni těch sta tisíc co do kvality bydlení, solidnosti auta, cestování, stravování, atd...?
Přeci není nic divného na tom, že si člověk nastaví žití podle svých příjmů.
Divné naopak je, že přijde něaký Lojza Stát a řekne: hele, tvoje práce má pro tvého zaměstnavatele či klienty nějak moc vysokou hodnotu a proto my musíš 44 tisíc odevzdat, jinak ti rozbiju hubu.
Proboha, soudruzi, za co? Co od vás dostanu lepšího, než ten, kdo odvede desetinu?
Divné a nenormální tedy není žít si na úrovni svých příjmů, divné je, že vám jich někdo skoro polovinu proti vaší vůli sebere a nic vám za to nedá (tedy dá vám kousek Blanky, Panduru, Gripenu, OpenCardu plus "dobrý" pocit, že si živíte tři nepřizpůsobivé).
Já bych tedy ze 40ti také nevyžil. Uznávám, že jsou lidé, kteří živí rodinu třeba s 20ti a já je obdivuji (ale nic jim nedlužím). Prostě když je někdo vzdělaný, má rozhled, kulturní potřeby, atd... tak je pro něj život z 20ti tisíc nepředstavitelný. Holt mu nestačí pívo a estráda na Nově. Stejně jako je nepředstavitelné, že by německý lékař žil z 1000 euro. Prostě to je mimo jeho představivost a naštěstí to ani zkoušet nemusí.
Jen když si vezmu, co stojí jazykové kroužky (každé z mých dětí dělá 3 jazyky). Poslat je o prázdninách na jazykový pobyt do Německa, Anglie, Španělska stojí haldu desetitisíců. Plus sportovní kroužky, atd... prostě ranec. A jen proto, aby byly děti vzdělané a mohly taky časem platit vysoké daně na penze a děti méně snaživých?
Ale i když si člověk vezme jen náklady přímo spjaté se školou, tam mají jazyky 2 (každé z mých dětí). Každá učebnice stojí asi litr (čili krát 4). I s gymplem (normální státní škola) už byli na jazykových pobytech v Anglii, Španělsku a Irsku. I na základní škole jezdili na školu v přírodě do itálie (opět obyčejná státní základka). Samozřejmě tam to dítě poslat nemusím, ale bude za socku, vyloučené z kolektivu, zůstane tady s pár dětmi samoživitelek a alkoholiček. Ale hlavně: když si na to vydělám, co bych jim to nezaplatil.
Obyčejná letecká dovolená do pitomýho zkrachovalýho socialistickýho Řecka či rozvojovýho Turecka stojí pro celou rodinu bratru 100 klacků (tzn. jen na jednu dovolenou ročně člověk musí dávat 10k měsíčně stranou).
Nemusím si kupovat mercedesy, ale i obyčejný neprémiový auto střední třídy stojí tak 700k. Nemusím ho mít každý 3 doky nový, beru tedy na 4letý leasing a pak dávám protiúčtem.
Naštěstí bydlím ve svém, ale kdo si pořídí v Praze rodinné bydlení, má hypo aspoň 30k měsíčně.
Atd. atd... žádný nesmyslný utrácení, normální život střední třídy, která si na to vydělá. A kdyby nemusela desetitisíce lejt do bezedné erární černé díry, mohla by si i ušetřit na lepší bydlení a přilepšení k penzi. Bohužel ale nějakej socan nás každej měsíc obere skoro o polovinu výdělku (nezapomínejte, že když utratíte 50k, tak dalších cca 10k je z toho DPH a spotřebk!)
Jenomže zde nechcete přijmout premisu, že na ruku dostaneš právě tu čistou mzdu.
Pán se vsteká, že si nastavil životní úroveň na supehrubou mzdu ne na reálně vyplacenou mzdu.
Tomu se říká neschopnost hospodařit, je irelevantní, zda mi jako zaměstnanci toto vezme daň nebo podnikateli nákladová položka. Prostě ani jeden těch 17k nedostane na ruku, takže operovat 17k je demagogie nebo neschopnost myšlení.
No kdyz se podivam okole sebe, co "s mensich almuzen" utahnout jak porizeni byt-domu a uzivit rodinu a Vy nebo ten pán za 50k toho schopni nejsou, otazka je zda si nechtehiu priznat, ze jsou neshcopni hospodarit s penezmi :D
Ale na druhou stranu to vypovida o lidech na podobnych pozicich a jejich schopnostech, kdyz s 2x vetsim platem nejsou schopni poridit to co ti "chudsi", a zda se i schopnejsi. Holt nai za komacu se vedouci misto nedavalo za schopnosti, ale za vlesmrdelkovstci :d
Pokud je tvůj celkový odvod na sociálním 17000, tak bereš 54 000 hrubýho (kdyby to byla skutečně jen tvá část a nikoliv co platí zaměstnavatel, tak by vycházel plat přes čtvrt mega) a z toho máš 39 000 Kč čistýho, což pro pár s dítětem celkem luxusní příjem, nechápu na co si stěžuješ, spousta rodin musí vyjít s daleko méně penězi.
Podle statistického rozdělení na tohle nedosáhne přes 90% lidí, přes 60 % populace nemá ani polovinu, tedy většina domácností se dvěma příjmy má méně, takže ano to je luxusní příjem.
Navíc podle jiného komentáře to dítě má 14 let. Proč se matka válí doma, když sou každý měsíc 8 tis. v mínusu?
Podle me neni. Pri prijmu rekneme 70 tisic si proste poridis lepsi bydleni, lepsi auto atd. K cemu by jinak ty penize byly? No a kdyz ti pak odchazi prachy na hypoteku, ne splatky, tak zjistis ze nic neusetris. Zijes si trochu lip, ale luxus to neni. Nemuzes rict ze je nekdo za vodou a porovnavat to s clovekem ktery vyzije s 20. Je 20 tisic luxusni prijem? Pro tebe mozna ne. Pro nekoho kdo dela za 12 ale ano. Muzes jit ale jeste dal - k zivotu ti prece staci drevena chatrc, hadry z nadeje a tak 500 korun mesicne na ryzi.
Zásadní rozdíl je ale v tom, kdo si může dovolit jak moc polevit ze své životní úrovně. Ten, kdo má 20, má tak tak na důstojné žití. Jistě, i důstojnost je v tomto kontextu hodně subjektivní pojem, ale myslím, že není obtížné se shodnout na tom, že za důstojné lze považovat samostatné bydlení jinde než v cigánském ghettu nebo pod mostem a jednou denně teplé jídlo, navíc bez nutnosti se příliš strachovat o to, že příští měsíc si bude to jedno teplé jídlo denně za co dopřát. Plus nějaké peníze na rekreaci, protože člověk nemá jen přežívat, ale žít (navíc ve zdraví).
Potíž je v tom, že oněch 60% lidí, které kolega nade mnou zmiňoval, toto ze svého platu nezajistí ani náhodou. Z 12 tisíc čistého měsíčně moc neušetříte, když vám 8 sežere bydlení, něco holt jíst musíte a běda vám, kdybyste snad ještě uvažoval nad tím, že byste si pořídil dítě (tj. naplnil ten nejzákladnější smysl existence jakékoli formy života na této planetě...).
Clovek je ale trochu jiny zivocich, jako jediny nepotrebuje pro svoji reprodukci nutne pouze biologickou evoluci, ale castecne ji vynahrazuje evoluci kulturni - to vam potvrdi libovolny antropolog. Tj. ne kazdy musi mit deti, ale staci, kdyz sve hodnoty preda dalsim lidem, kteri uz se treba pomnozi atd.
Vy jste fakt legracni. Pravidla jsou jasna, tak co se divite? Jasne ze stat se snazi z vas dostat maximum, a pokud vy nedelate totez, logicky s nim prohravate.
Moje zena odvadela jako zamestnanec spolu se zamestnavatelem pri platu 240 000 hrubeho na soc. pojisteni cca 31 000. Nyni je na materske a dostava zpet neco pres 10, takze bysme taky mohli vykrikovat, o kolik prichazime. Ale to me nebavi, radsi se snazim nahradit ten propad vlastni praci, i kdyz muj plat je podstatne nizsi. A samozrejme jsem OSVC, protoze je to legalni a usetrim.
Takže si to zhrnu,
partnerka má dítě na které pobírá výživné a dávky.
Vy berete 29276 hrubého, tedy pokud odvádíte 17k státu, čistého 22230kč. Jinými slovy jste nejenom nad mediánem, ale i v řádů tisíců nad průměrem mzdy
Svým platem s daní živíte, svoje rodiče (dostávají snad důchod?), svoji partnerku, schálně si spočitejte kolik rodiče a partnerka dostává od státu...
Takže prosím, demagogicky tady nepište blbosti. I když podle toho co jste napsal, vůbec nechápete jak funguje systém. Je pravda, že se dnes živí na daních všelijaká verbež, ale zrovna Vy jste čistí příjemce ne plátce...
To je nesmysl, ktery se snazi podporovat nekteri politici, protoze faktem je, ze nejvetsi rozkradani statniho rozpoctu probiha skrz verejne zakazky a jejich zajmem je svest pozornost verejnosti jinam. Vydaje na potencialne zneuzitelne socialni davky jsou v celem rozpoctu v radu procent (cisla lze dohledat, rozpocet je verejna vec), zatimco statni zakazky, ke kterym neni verejna dokumentace, maji rocni objem ve stovkach miliard.
Na jednu stranu máte pravdu v tom, že se občas někdo snaží na "nepřizpůsobivé" a sociální dávky obecně hodit i jiné problémy, ale na druhé straně čísla dost podceňujete.
Reálně je rozpočet MPSV s velkým náskokem nějvětší část rozpočtu (skoro 50%), z něj samozřejmě největší balík jsou důchody (téměř 390mld), další dávky pak dělají něco k 120mld. Další dávky se navíc skrývají v rozpočtech jiných ministerstev, třeba u vnitra je to také dobrých 10mld, obrana skoro to samé.
Jinými slovy dávky i bez důchodu dělají samy více, než je součet rozpočtů MD, MO a MZ (což jsou zrovna tři ministerstva, u kterých se o korupci veřejných zakázek často mluví), proti MPSV to jsou ale vyložení trpaslíci. I kdyby z jejich rozpočtu tekla na korupci třetina (což je samozřejmě nesmyslně nadsazené, mnoho z jejich rozpočtů je zcela mimo tuto oblast samo o sobě), tak se to ani řádově nepřibližuje částkám, které se točí v sociální oblasti.
Tímhle samozřejmě nechci ani náznakem obhajovat to, co se proplýtvá či přímo rozkrade, spíš jen poukazuji na celkové relace tohoto problému...
Tak si ještě zjistěte, na co ty sociální dávky jdou. Kolem 90% jsou to prachy na děti a zdravotně postižené. Nezaměstnaným jde z toho kolem 5 mld ročně, ti vaši nepřizpůsobiví (tedy lidé, ze kterých stát svou politikou udělal to, co jsou) z toho dostanou jen malou část. Z jiných ministerstev na dávky samozřejmě nejde nic, od tam tečou desítky miliard rovnou na konta podnikatelů. Podnikatelé a politici tady každoročně rozkradou 100-200 mld. Takže tak.
Nebo se na to podívejme jinak:
jste třicátník, berete relativně slušnou mzdu a platíte příšerně vysoké sociální "pojištění".
A pak si spočtete či přečtete, že za ně nic nedostanete, vaše penze bude nuzná, tedy pokud bude vůbec nějaká (jak si vůbec někdo může být jist tím, co bude za 40 let??? Kdo může uvěřit slibům, že za 40 let něco dostane, notabene když to slibuje politik?).
A co z toho lze vyvodit? Jediný logický záměr je VYSTOUPIT!
Nikde neleží nějaká smlouva dobrovolně tím třicátníkem podepsaná, že se penzijního letadla chce účastnit. Vynucená smlouva je z principu neplatná! A za neobjednané zboží se neplatí!
Dokud jsou ti mladí a produktivní neorganizovaní, z neskrývaného vystoupení jim plyne riziko postihu a tak to musejí řešit švarcsystémem, šedou ekonomikou, daňovými ráji, daňovou optimalizací, atd...
Ale ten systém je tak zjevně nevýhodný, že dříve či později dojde k jeho hromadnému odmítnutí ze strany produktivních a to zcela neskrývanému: sto lidí zavřete, sto tisíc už ne!
Za 20-40 let tedy nebudou penze nuzné, ale žádné - a to proto, že produktivní systém nutně odmítnou, protože jinak by museli platit extrémní daně (konzumenti daní - penzisti, dávkaři, úředníci - mají volební právo a budou chtít čím dál víc peněz) a neměli by ani na založení rodiny, pořízení bydlení, atd...
Dnešní třicátník a čtyřicátník stojí před volbou, kdo si vytáhne černého Petra. Buď bude dál držet hubu a krok, házet peníze do černé díry penzijní pyramidové hry a silně riskovat, že dnešní novorozenci za 25 let systém odpískají. Nebo odmítne si vytáhnout černého Petra (proč to sakra nechávat na sobě??) a odpíská to hned a ušetřené sociální pojištění bude investovat individuálně do prostředků, ke kterým se nedostanou politici zvolení hlasy penzistů, dávkařů, úředníků, konzumentů grantů, dotací a podpor. Tedy do zahraničních akcií, zahraničních nemovitostí, fyzického zlata (zakopaného na zahradě či zazděného ve sklepě), obrazů, vína, dluhopisů stabilních zahraničních korporací, atd... Není to bez rizika, ale spoléhat na penzijní pyramidovou hru je riziko stoprocentní.
Přesně tak.
Navíc z toho, že se dnešní penzisti nechali státem okrádat a vmaipulovat do pyramidové hry, přeci nějak nesouvisí s tím, že si to samé musejí nechat líbit i dnešní produktivní.
Plus tedy je otázka, zda dnešní penzisti pracovali, nebo spíše budovali socialismus (ale chtěli by kapitalistické penze, chtěli by profitovat z vyšší produktivity dnešních pracujících - ale já nesouhlasím s tím, aby se měli lépe jen proto, že já dělám efektivnějí a 10 hodin denně!).
Každopádně s průběžným systémem to je tak, že ti první na počátku systému na tom vydělají (nic neplatili, ale dostávali) a ti poslední na konci na tom prodělají (platili, ale nic nedostanou).
A jednou to takto skončí. Jediná otázka je, proč by to dnešní třicátník měl nechat na sobě. Z masochismu??
Ať si to dnešní penzisti vyříděj s politikama (které volili!). Ti správně měli po revoluci říct: dnešní mladí nedostanou žádnou státní penzi, ale nemusí platit soc.poj. a mohou si tak spořit. A starým zakládáme penzijní fond, do kterého dáme veškeré příjmy z privatizace - doufáme, že ti penzisti nám tu zanechali moderní a prosperující státní podniky, ze kterých bude vysoký privatizační příjem.
..jako mnohem starší musím dát za pravdu generaci lidí, která by svými schopnostmi(vzdělání, podnikavost ap) a tím i příjmy, měla tvořit skutečnou střední třídu a jejich "nas..nost", že do systému jenom sypou a on jim v budoucnu nakašle. A upřímně bych jim přál možnost s určitým prokázaným(a tedy zdaněným) příjmem, se od tohoto systému odpojit(ovšem kompletně a se všemi důsledky). Jedinou jejich možností ale je systém změnit. A v demokracii současného střihu se musí sdružit(nové strany,sdružení) a systém pozměnit. Takže to máte v rukou.
Na závěr malé rýpnutí-doufám, že za ten "nenaplněný Václavák" dáváte svým rodičům (a prarodičům) při každém rodinném setkání pořádnou "čočku".
Plus tedy je otázka, zda dnešní penzisti pracovali, nebo spíše budovali socialismus
Uz zase tyhle chytre "modre" kecy
doufáme, že ti penzisti nám tu zanechali moderní a prosperující státní podniky, ze kterých bude vysoký privatizační příjem
Zanechali tu predevsim infrastrukturu (elektrarny, rozvody elektriny, vody, kanalizace, tel.linky, silnice atd.) ze ktere dnesni doba tak snadno tezi sve "tezce vydrene" zisky. Zatimco je naprosto neschopna cokoli skutecne vybudovat. Bez ni by tu totiz nefungovalo nic.
Opet rikam, ta doba byla zrudna, ovsem dnesni vysledky jsou zalostne.
Za 20 az 40 let bude velmi pravdepodobne valka nebo bude Evropa diky sve multi-kulti zmatenosti plne ovladana z dalneho vychodu. Takze sporit na nejaky duchod. Vzdyt vime jak v tehle zemi dopadli lide, co si sporili.
Pokud se nekdy prejde na euro, bude to dalsi menova reforma. Jestlize i v civilizovanych zapadnich zemich vzrostla po te realna cena nekterych veci az 3x, jak to asi dopadne v divoke "primitivne-trzni" CR bez pravidel a regulaci :-)
On ten prubezny system dava smysl, jen by nesmel byt zneuzivan na nekonecne davky tem co nikdy zamerne nepracovali a take kdyby nebyl v 90 letech rozkraden. Tohle napravit je uz temer nemozne. Proto je otazka, jestli jej radeji uplne nezrusit, kdyz je v tak zalostnem stavu.
Davkaru tolik neni (zatim).
Problem je ze nikdo nevi co s tim. Odriznout lidi kteri jiz duchod maji nebo jsou tesne pred nim nejde. Pokud by se ale stanovila jasna hranice (nebo nejake dve urovne) od ktere jiz mladi lide statni duchod nedostanou, system odumre sam od sebe.
Na druhe strane, neumim si v soucasne CR predstavit zadny nahradni komercni sporici produkt, u ktereho by se slo spolehnout, ze v nem na konci bude vice nez nula (nebo pro CR specificky, jeste dluh). Zatimco majitele budou vysmati. Tuhle zkusenost bude velmi tezke zvratit. Bohuzel stat je v tomto srovnani stale duveryhodny partner.
za zaměstnance platí sociální pojištění zaměstnavatel, zkuste mu říct aby to nedělal, že chcete "vystoupit" :-)))) jako OSVČ zkuste přestat platit a uvidíte co se bude dít.... pánové tohle je jen hospodský tlachání, samozřejmě nic nezrušíte a nikdo z vás nevystoupí...leda tak z autobusu.
Už jen tím, že přestanete být zaměstnancem a stanete se OSVČ, jste částečně vystoupil.
Když si srovnám odvody ze 100.000 superhrubé a 100.000 na OSVČ s 60% paušálem, je to jasné.
Vystoupil každý hokynář a hospodský, který nepřiznává tržby. Vystoupil každý instalatér, elektrikář a malíř pokojů, který vám dá 21% slevu, když nebudete chtít doklad. Vystoupil každý zedník, který vám pomůže se stavbou domku za peníze na ruku.
Vystoupilo každé sro, které svým zaměstnancům umožní koupit si na firmu notebook, mobil, televizi, auto a od superhrubé jim odečte jejich cenu bez DPH.
Vystoupila každá akciovka, která "nakoupila účetní ztrátu", nebo se přesunula do daňového ráje.
Vystoupila každá místní dcera nadnárodního koncernu, která si místní zisky snižuje nákupem knowhow a služeb od zahraniční matky registrované ve Švýcarsku a platící "smluvní daň" ze zisku 4% tamtéž.
A dalších příkladů by mohly být tisíce - od malých jednotlivců po korporace.
Tzn. pasivní rezistence proti zlodějskému systému tu je dávno a s každým přitvrzením a utažením šroubů jen sílí. A dříve či později přeroste ze skrývané do masové a otevřené (a i kdyby ne, je to jedno).
No pokud vám nevadí, že sypete peníze do černé díry průběžné penzijní pyramidy, ze které pravděpodobně nic moc nedostanete, pak je to OK a pokračujte dále. Samozřejmě vás nikdo no ničeho nenutí.
Jsou zde ale lidé, kteří násilné donucení považují za nelegitimní a krádež považují za zločin, i když se přejmenuje nějakým eufemismem (znárodnění, arizace židovského majetku, vyvlastnění, zdanění, vyrovnání sociálních rozdílů, nedobrovolné "pojištění" s diktovanou cenou pojistky a neurčitou výplatou, ...).
Kolik je těch lidí? Kolik lidí jako OSVČ už "vystoupilo" ? Opět motáte všechno dohromady.... na státní důchod opravdu nespoléhám. A jako zaměstnanec absolutně neřeším bláboly o tom jak nebudu platit sociální pojištění. Budu ho platit a budete platit i vy i když si hrajete na hrdinu :-)
Jestli by průběžnej systém za nějakých podmínek dával smysl, to je otázka.
Ale asi to ani nemá cenu řešit, ty podmínky stejně nenastanou!
Ale stejně:
- je to zkrátka pyramidová hra fungující jen když přibývá plátců a ne příjemců
- kdyby podobný systém nabídla soukromá firma, hned jde vedení bručet za podvod
- kdo by dobrovolně vstoupil do systému, kde nedostanete víc, když platíte víc?
- kdo by dobrovolně dával peníze do systému, ze kterého je nemůžete předčasně vybrat, když je potřebujete, nebo když máte pocit, že se blíží nějaká ekonomická katastrofa?
- kdo by věřil systému, kde 50 let jen platíte a bez jakýchkoli záruk musíte doufat, že něco dostanete, tedy že i za 50 let bude někdo jiný ochotný také platit (na vás)?
Ale je to věc názoru - ovšem pak by účast musela být dobrovolná a pokud vám ten systém vyhovuje, tak se v něm samozřejmě účastněte. Jen nemáte žádné právo k účasti nutit i ty, kteří systému nevěří a na penzi se chtějí zajistit jinak. Násilné donucení je nelegitimní a zaslouží si jediné - odhodlaný odpor.
Plus bych se rád vyjádřil j doporučovaným a často praktikovaným investicím do nemovitostí:
Skoro všichni bohatší lidi v mém okolí investují do nemovitostí (např. mají 3 byty) a prakticky do ničeho jiného.
Co z toho plyne:
- Nemovitosti nutně jsou v bublině
- Komu tu nemovitost budu pronajímat, když za 20 let půlka populace budou penzisti s nuzným příjmem?
- Až dojde k tom, že penze budou supernízké, X penzistů se bude muset sestěhovat do jednoho bytu, aby ho vůbec utáhli. Zbylé byty vrhnou na trh - ceny bytů i nájmy tak prudce poklesnou.
- Až státu budou docházet peníze (a penzisti budou křičet, že chtějí "důstojné" penze), tak kam si ten stát pro ty peníze přijde? No tam, kde:
A) Ví, že nějaké jsou (a to se dočte v katastru)
B) Ví, že s nimi majitel nikam neuteče (a s domem opravdu nezdrhnete do Švýcarska)
Stát bude postupovat cestou nejmenšího odporu - v katastru si zjistí, kdo má majetek a zdaní ho - zřejmě zvýší daň z nemovitostí a zavede progresi (X% z první nemovitosti, 2X% z druhé, 4X% z třetí, atd...).
Takže ve výsledku tu budeme mít běžné chudé lidi, kteří skončí s nuznou penzí.
A pak vyšší střední třídu, která si vybudovala finanční rezervu tím, že si za život pořídila na hypotéku 3 byty, chatu a rodinný dům - ovšem tento majetek splaskne díky poklesu poptávky po nemovitostech a kvůli jejich vysokému zdanění (aby bylo aspoň na ty nuzné penze).
Pak tu bude třída politiků a vrcholných byrokratů, kteří to nezaujatě budou sledovat z Karibiku.
A pak tu možná bude úzká skupina prozíravých, kteří byli schopni spořit a ty úspory investovat tak, aby na ně lačný zlodějský erár nedosáhl. Možná, doufejme.
Stát bude postupovat cestou nejmenšího odporu - v katastru si zjistí, kdo má majetek a zdaní ho - zřejmě zvýší daň z nemovitostí a zavede progresi
Presne to si myslim take. Proto nestojim v zastupech na hypoteky a "vyhodne" nemovitosti. Jeste bude pekne se moct odstehovat bez dluhu.
Tohle se uz stalo tusim ve Spanelsku. Nekdo mi vypravel ze tam mel zname, co si v nejakem zapadakove koupili domek "na stari", bylo to tam levne. To misto bohuzel casem objevili bohati lide a zacli si tam stavet luxusni vily. Urad to zavetril a zvysil mistne dan z nemovitosti, protoze lokalita byla najednou lukrativni. Bohuzel i tem, kteri tam byli jako prvni a ocitli se casem na "spatnem" miste.
Takze ano, nemovitost na stari je ta spravna jistota :-)
Tak námezní síly musí jít s cenou dole a musí se podbízet. My jsme geniálně zrušili či snížili dovozní cla a naše firmy prodali většinou cizincům, Dnes jsme státem se 40% cizích vlastníků v rozhodujících firmách a pracujeme jen lehce za minimální mzdy jako subdodavatelé, které lze většinou snadno nahradit. A tak pokud bychom chtěli jen o něco vyšší mzdy, tak začneme dohánět starou Evropu v nezaměstnanosti. A když lidé nepracují, stát nemá příjmy z daní a pojištění občanů a jelikož skoro nic nevlastní, tak nemá příjmy ani ze zisku zejména monopolních společností. Proto dnešní mladí budou na stáří chudí. Prostě se budou muset nastavit parametry pro přiznávání a valorizace důchodů tak, aby se vyšlo s tím málem co stát vybere. A žádné dlouhodobé spoření nepomůže. Co by pomohlo, právo na práci místo dávek. Aby stát místo dávek za nic musel vytvořit umělé pracovní místo s prací alespoň za minimální mzdu, Ale to už zase začíná připomínat socialismus a toho se naše společnost a její pravicoví tržně zaměření politici přece bojí jako čert kříže.
Vytvořit místo... proboha to je pojem. už takhle armáda zbytečných ouřadů odsává prostředky z rozpočtu. vytvářet zbytečná míste je fakt užitek... Náklady na placení lidí a "materiál" co k tomu potřebujou (kanceláře, tužky, židle a nevim jaký místa si představujete). To už radši platit těm lidem podporu.
V Německu obdobný důchodový systém velmi dobře funguje a důchody tam rozhodně nejsou malé. Přitom demografický vývoj je tam horší než u nás. Není to systémem, nýbrž tím, kdo ho provádí. Tady se vyplácí důchody lidem, kteří do systému nic neodvedli (různí bývalí ruští občané atp.) Češi zk..ví vše. To je základní příčina.
Spíš v německu neřeší jestli mají naspořeno 500 nebo 200 tisíc eur, protože ví, že s tím pohodlně vyžijí a celková nálada ve společnosti je úplně jiná než u nás, když mají vyšší životní úroveň. V německu taky nadávají na sociální podporu přistěhovalců, ale není to téma dne, protože se budou mít dobře v důchodu, ikdyž by byl důchod poloviční.
Lazarevič, Ty zapomínáš na rozkradené biliony Kč za posledních 25 let. Ty lze zlodějům a tunelářům odebrat a těmto lidem KONEČNĚ ukončit život. Bylo by to VELMI poučné pro další příznivce a následovníky TunelDědka a jeho klaky (viz amnestie 2013 a předchozí jeho věci ...). Je krásné žvanit o demografické křivce, ale NEJDŘÍVE je potřeba eliminovat tyto finanční zločiny. Ono je velmi JEDNODUCHÉ zvyšovat DPH, sociální pojištění atd. Stačí změnit čísílko v zákoně, nechat si ho odhlasovat většinovým parlamentem a je klid po pěšině. Dále již není nutno nic dělat !
A to nepočítám přebytky důchodového účtu od REVOLUCE do dneška. Žádná vláda (ODS, ČSSD) ho neoddělila od státního rozpočtu (proč asi ???). A hlavně, a to je chyba našich investigativních novinářů, tzv. "sedmé velmoci", že nejdou po výnosech řádově stovek miliard z VELKÉ privatizace, které byly určeny primárně na důchodovou reformu a nikdy tam nepřevedeny !!! S těmito příjmy se ODS-ce lehce hovoří o malém zadlužení za jejich vlády. A to ani nemluvím o MUSu, Pandurech, KalousPadácích, LTO, akcií na doručitele, solárbyznisu, ProMoPro, OpenCard, CME Železný, Diac Human, tunel Blanka, zázračný finančník Standa Gross, Kalousovy video-loterijní automaty, povodňová daň, IZIP, zvyšování DPH při recesi a ZÁROVEŇ zadlužování státu a stovky dalších případů !!!
Kdyby TYTO věci byli potlačeny alespoň o 60%, nebylo by nutné RADIKÁLNĚ měnit fungující důchodový systém !!!
Jen tak mimochodem příklad: Kalous 2010 nastupuje: dluh na obyvatele 121 000 Kč (viz jeho složenky před volbami. Každý jsme je dostali), Kalous 2013 odstupuje: dluh na obyvatele 180 000 Kč. Je to trochu zjednodušené, ale hodně výmluvné.
Jedna libůstka nakonec: Min.životního prostředí - 1000 ks slipů za 600 Kč kus. Vyšitý bobr a pták = aby se utratili peníze na konci roku !
Děkuji Vám za přečtení mého názoru.
guttka@seznam.cz
Názor z internetu:
Řešení, jak získat peníze, jak do státní kasy tak na důchody, je velmi jednoduché. Sebrat všem těm zlodějům, a to bez rozdílu, jsou-li to politici či podnikatelé, nebo jen obyčejní zloději, jejich nakradené majetky. Přestat dotovat ty kteří nechtějí a nebudou pracovat a neohánět se různými rádoby antirasistickými hesly. Stejná práva i povinnosti pro všechny ! A hned by bylo peněz dost !
Konečně řečeno pravdivě natvrdo!
A připomínka těm, kteří tvrdí, že si platbami šetří na svůj důchod - nikoliv, vážení, vy přispíváte na důchod svým rodičům, prarodičům ap.
Vám budou obdobně pomáhat Vaše děti, pokud se zbavíte zahleděnosti do sebe a sobeckosti a budete mít více dětí než jedno - někdo alespoň jedno. My jsme vychovávali více dětí a někdy jsme se museli velmi uskromnit, abychom jim mohli pomoci ve startu do života.
Pokud tady strašíme čísly, tak bychom si měli říct ještě jednu věc - pokud bude zachován současný společenský a politický systém (kleptomanský demokratismus), tak budou důchodci tak silnou společenskou skupinou, že politici kvůli jejich volebním hlasům vytunelují státní rozpočty a důchody dorovnají. Politická strana, která se na důchodce vykašle, projede volby na celé čáře.
Jinak za sebe říkám, že kdyby mě stát přestal obírat na sociálním a části daní, která je promrhána a rozkradena, tak bych se za peníze které by mi zůstaly v kapse v pohodě na stáří zabezpečil.
Blázníte? A kdo by živil tu armádu poflakujících se úředníků v neustále se rozrůstajícím státním aparátu? Vždyt by šli na úřady práce!
Zaujala mě kniha od p. Kohouta - Investiční strategie pro 21. století, který v době největší konjunktury v ní popsal, jak by to tu mohlo jednou dopadnout na příběhu jedné ženy, která jde roku 2035 do důchodu a bilancuje. Úplně mě šokuje, jaké jsou teď trendy a jak se ta jeho vize popsaná v knize naplňuje. Píše tam, že vydělali nejvíc ti, kteří investovali do vlastních dětí, které je ve stáří podporují. Ovšem ty děti většinou emigrovali, protože nechtějí pracovat tady a živit armádu důchodců a státních úředníků. Úspory sežrala inflace a bytů je habaděj a bydlení velmi levné. Práce je taky dost, ale nikdo tu nechce dělat a platit vysoké daně, takže vystudovat a zdrhnout.
Pan Kohout je teda vizionář.
Je to velmi jednoduché. Systém průběžného financování důchodového
systému byl založen na principu solidarity. To znamená, že peníze těch
kteří zemřeli před nástupem do důchodu si rozdělili následní důchodci.
Dnes je snahou tento systém zničit.
1.Vysoce příjmové skupiny obyvatel si vymohly u US malou důch.ref.
2.OSVČ neplatí na tento solidární systém - odmítají se podílet
3.Tlak na vyvedení finančních prostředků do soukromých fondů.
Pokud by se přešlo na systém individuálních účtů, nebude 70%
občanů NIKDY schopno na důchod našetřit. Nejsou na to příjmy
a inflace za 45 - 50 let produktivního života tyto úspory fatálně
znehodnotí.
Vydělají na tom pouze penzijní fondy. Ty budou vlastnit majetek
ve výši BILIÓNŮ - korun. Ne není to překlep!!!! A je úplně jedno
jak se budou jmenovat II. Pilíř nebo jakkoliv jinak. A o to tu jde.
Kolik ty nejstarší důchodkyně vychovaly dětí? V době, kdy byla mateřská jen pár měsíců a pár šušňů, pak hop dítě do jeslí (nebo byly doma, zadarmo) a do práce. Tu práci si navíc musely přizpůsobit dětem, takže dostávaly směšnou mzdu. A vy jim teď ještě závidíte směšný důchod, protože se směšnou mzdou si nemohly našetřit? Obraťte se modernějším směrem: 15 / 50 / 20 = 15 let chodit do školy, pak si pořídit několik (raději více než méně) dětí, s nimi být celý život na dávkách, které hodí víc než kolik by se získalo prací (fuj, to je ale sprosté slovo, co?) a pak být zbytek života taky na dávkách, protože vám nevznikne nárok na důchod, když jste toho moc neodpracovali. A navíc jste vychovali víc dětí než žena toho pitomého gádža, která musela do práce, aby to jedno nebo dvě uživila.
Takže si to spočtem:
25 studovat, začit mohla nejdřív v 6 letech, tedy 31let
30 let pracovala, tedy 61let
40let pobírala důchod, tedy 101let.
Kolik lidí se dožije 101let? A to pouze za předpokladu, že dotičná neměla žádné děti. Když už píšete žvásty co majíá podpořit váš asociální náhled na svět kolem vás, prosím ,alepoň si spočtite co roky co napíšete...
A ještě dodám 25 let studovat? Byla základká 9 let, pak střední 4 roky a vejška 5 let. Kde studovala 7let co v tom vašem čísle chybí?
Kurna, ten celý váš příspěvek, dle informací co jste v něm uvedl je snůžka pohádek, které mají pouze šokovat, ale fakticky jsou na urovni startreku :D