Vlákno názorů k článku 3 důvody, proč je daňová reforma pro OSVČ paskvil od kubik256 - Ať přidá placení nemocenského a sociálního pojištění, jako...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2014 12:39

    kubik256 (neregistrovaný)

    Ať přidá placení nemocenského a sociálního pojištění, jako daňově uznatelný náklad! Pak nebudu mít s jeho novelizací problém... stejně jsou tyto povinné poplatky jen skrytým daňovým zatížením, které se tak pouze na venek netváří....

    V případě, že tento návrh projde, tak jsem zvědav, jak se to projeví na nezaměstnanosti, kterou se soudruzi snaží zuby nechty snížit :)

    Zbytek živnostníku přejde na platbu přes náklady a budou stejně vymýšlet více méně fiktivní náklady, protože jinak je stát sedře z kůže ;)

  • 21. 5. 2014 14:43

    _ Tonda (neregistrovaný)

    Já sem začal s OSVČ v roce 2002. Jsem programátor, takže to dá navléct jak na autorskou činnost tak na živnost poskytování software (dnes už se to jmenuje trochu jinak).

    V roce 2002 byl paušál jen 30/25 (autor / živnost) %, odvody na pojištění byl náklad, čili se z nich neplatila daň. A vyměřovací základ pro odvod SP a ZP byl 35% zisku.

    Dnes jsou paušály (40/60), odvody na pojištění už se neodečítají a vyměřovací základ je 50% ze zisku.

    Čili zvýšený paušál je IMO z větší části kompenzován zvýšeným odvodem na pojištění, celkově se mi odvod tolik nezměnil, ale přesunul směrem k sociálnímu pojištění, což je dobře, to se mi na rozdíl od daně počítá na důchod.

    Problém s paušály je ten, že rozdíl mezi paušálem a skutečností je bez odvodů a to v podstatě závisí na typu činnosti někdo kdo zjednodušeně řešeno pracuje papírem a tužkou tak má i polovinu příjmu bez odvodů a jiný co co má skutečné výdaje přibližně stejné jako paušál získává jen výhodu nižší administrativy. A to mi přijde obecně nespravedlivé, jak mezi různými činnostmi tak vůči zaměstnancům, kteří vůbec nemohou uplatňovat výdaje, i vůči firmám.

    Proto bych navrhl paušály zrušit a zjednodušit administrativu ať ot není taková zátěž, tím se to zespravedlní. Aby dopad nebyl tak tvrdý, může se po analýze zvážit snížení sazby daně a/nebo snížení vyměřovacího základu pro pojištění.

    Toto má výhodu, že to nejvíce dopadne na švarcisty, takže by v podstatě toto nebylo nutno dále řešit jako nelegální práci, byli by prostě zdaněni a na profese kancelářského typu, kde jsou výdělky typicky vyšší. Napaka u skutečných živnostníků, kde jsou náklady poměrně významné a rozdíl mezi skutečností a paušálem menší by i dopad na ně by byl menší.

  • 26. 5. 2014 14:19

    Honza (neregistrovaný)

    Máte naprostou pravdu, paušály jsou nyní prostě špatně nastavené a celkově je to docela nesmysl, protože paušál nikoho nenutí hledat náklady tedy dále investovat a pouštět peníze do ekonomiky zpět. Podnikal jsem a podnikám řadu let a nikdy nebyl problém si udělat klasické daňové přiznání s náklady, kdy se to dá účetní a ona to zpracuje. Stejně si to dnes ani s paušály moc lidí samo neudělá, takže se v tomto směru nic nezmění. Systém by pak byl zcela spravedlivý a nemohl by si stěžovat nikdo.
    Je mi i jasné proč Babiš vymýšlí takové hovadiny. ČSSD prostě slíbila, že na výši paušálů sahat nebude. Tak je prostě nutné paušály zkrouhnout někde jinde, protože to, že pokřivují trh vědí všichni.

  • 26. 5. 2014 14:31

    _ Tonda (neregistrovaný)

    A další plus zrušení paušálu je, že dostanou vydělat účetní. A u malých živnostníků, kteří neřeší různé složitosti jsou skutečné výdaje jen o tom schovávat si účtenky a na konci roku to sečíst. Zjednodušování administrativy by mělo být o tom, že se to prostě zjednoduší a ne o tom, že se určité skupině, které se vyplatí paušál, se umožní tu administrativu obejít a nedělat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).