A místo toho srovnat odvody na sociální a zdravotní pojištění se zaměstnanci. Bylo by to jen spravedlivé, jelikož zdravotní péče na pojišťovnu by měla být pro všechny stejná a sociální odvody by přinesly další penize místo daně a současně i zvýšily výpočtový základ pro výpočet penze.
To co by se mělo ještě zvážit by bylo, zda platba za státní pojištěnce by neměla být vyšší a srovnatelná s platbami živnostníků a zaměstnanců.
já myslím, že kdybyste živnostníkům zajistil, že budou vždy mít práci a zakázky (jako zaměstnanec), že vždy za ně dostanou zaplaceno (jako zaměstnanec), a že za odvedenou práci vždy dostanou alespoň přiměřenou mzdu (jako zaměstnanec) - že by většina jich šla na dohodu s měsíčním odvodem 3600.
zaměstnancovi nikdo negarantuje práci - ale pokud zaměstnavatel nesežene zakázky a zaměstnanec nemá co dělat, pracovní poměr trvá a má stále na mzdu nárok. pokud zaměstnavateli dodavatel nezaplatil, zaměstnanec má přesto nárok na mzdu. a pokud mzdu nedostane, nezaplatí z ni ani odvody.
naproti tomu živnostník musí odvody klopit vždy - i když nevydělal ani kachli, i když nedostal zaplaceno. já jistý rozdíl vnímám, co vy?
vedle na foru podnikatel jste sám přiznal, že jste například v životě nezažil daňovou kontrolu - tak přemýšlím, proč se tak zuřivě vyjadřujete o podnikání, když o něm víte jen z doslechu.
Ano, zamestnanec ma narok na mzdu i kdyz nejdou zakazky(a zamestnavatel musi porad platit odvody). Za to ale muze zakonik prace, nezajistuje to stat z vyberu dani.
Bylo by to podobne, jako kdyby stat naridil vsem zivnostnikum, ze musi mit rezervu na tri mesice, kdyby nebyly zakazky. Taky by jim mohl naridit dovolenou. To je jen hloupy zakonik prace, ale nijak to neospravedlnuje diametralni rozdil ve vysi odvodu, protoze zamestnanci z vyssich odvodu plynou zcela zanedbatelne vyhody.
Jakych sluzeb statu? Zakonu? Stat muze nastavit zakony tak, ze byt OSVC bude stejne "bezpecne" jako byt zamestnanec. Treba ze musi mit OSVC nasporeno na odstupne, ze si musi brat dovolenou atd. Jenze nic z tohohle STAT NEPLATI! To je jen zakonny pozadavek, stat na to neda ani korunu. Rozumis tomu? Ja uz nevim jak bych to lip vysvetlil.
hodný stát stanovil spousty předpisů, co zaměstnavatel zaměstnancovi musí. počínaje pracovní dobou, přestávkami v práci, volnem k lékaři a placenou dovolenou - přes zaručenou mzdu výší i nezávislostí na výdělcích (druhotné platební neschopnost) zaměstnavatele - až po účetní servis, pracovní pomůcky, zpracování daňového přiznání a spousty dalších služeb, které zaměstnavatel zaměstnancovi poskytnout MUSÍ. a to je velmi drahé. proto platí zaměstnanec vysoké daně a odvody, musí si to zaplatit.
naproti tomu, živnostník může makat libovolný počet hodin denně i bez přestávek, dovolenou nemusí mít nikdy, účetnictví si udělá za hodinu denně sám, a na státní důchod prostě rezignoval. to je levnější a proto platí menší daně a menší odvody. co přesně jste na tom nepochopil?
zaměstnanec si nemůže vybrat, jaké parametry jeho zaměstnání bude mít, jsou dané zákonem a nesmí se sjednat jinak. živnostník si například může sjednat sám sobě desetihodinovou pracovní dobu, šestidenní pracovní týden, a pětidenní dovolenou. stát to samozřejmě může zakázat ale zatím to nečiní. a pro mnohé živnostníky je to zřejmě lukrativní - menší socialismus za méně peněz.
pokud nevíte ani tohle, tak se diskuse prosím zdržte.
ano zaměstnavatel je povinen zpracovat za zaměstnance daňové přiznání, daň mu zálohově strhávat a každý rok vyúčtovat (vyúčtovat berňáku i zaměstnancovi).
někteří zaměstnavatelé (jako já např) zaměstnancovi zpracují dpfo i z dodatečných příjmů z nájmů, akcií, vedlejšáků atp, případně se zohledněním darů.
O lidech, jako je jezevec, se říká, že sežrali Šalamounovo hov...
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=5930.msg30713#msg30713
Daňové přiznání asi opravdu není roční zúčtování daně, že?
Nicméně předloni do daňových zákonů (v souvislosti se zavedením solidární daně) přibyla pro zaměstnavatele povinnost poskytnout zaměstnanci pomoc při vyplňování daňového přiznání.
A jinak už je to jen slovíčkaření - obojí znamená, že zaměstnavatel je povinen spočítat za zaměstnance jeho daň, jen to napíše do jinak pojmenovaného formuláře.
Promiňte, ale všechny ty náklady na splnění povinností zaměstnavatele vůči zaměstnanci platí zaměstnavatel. Tak proč by stát měl kvůli tomu zaměstnance víc danit? Stát s tím žádné náklady nemá (kromě nákladů na zvednutí 101 ruky v oblasti koncentrované blbosti na Malé Straně).
Naopak zaměstnanec má kvůli tomu nižší plat (protože zaměstnavatel není charíta, ale všechno to platí z peněz, které vydělají jeho zaměstnanci) a stát ho pak ještě trestá vyššími odvody.