stanovit jednotný paušál 40%
To nejde, pak by neslo pokutovat OSVC likvidacnimi castkami za to, ze pouzili spatny pausal (40% vs 60%), protoze zakony si zde protireci a maji nejasny vyklad.
Snizit pausal ano, zaroven ovsem omezit a zprehledit byrokracii a snizit odvody na socialni "pojisteni" na uroven v UK.
Pánové a dámy, nevím koho napadlo srovnávat zaměstnanecký poměr kadeřnice s kadeřnicí na živnost aniž by vzal v potaz náklad na materiál a vybavení (viz. odkaz v tomto článku)....výpočty jsou velmi zavádějící a ukazují, že si snad kadeřnice na ičo vydělává spoustu čistých peněz měsíčně (35tis). Ve skutečnosti by na tom, v uvedeném příkladu, byla zaměstaná kadeřnice o dost lépe, protože by zřejmě nemusela hradit náklad na materiál a vybavení salonu, který rozhodně dosahuje vyššího procenta než 36, který platí státu (v uvedeném příkladu by to bylo kolem 60-70%). O uvedené čisté mzdě zaměstnané kadeřnice, by si tak mohla stejná kadeřnice na ičo nechat jenom zdát!!!!! A to nepočítám hrazení nemocenské, dovolené apod.
Tento článek by měl být ze serveru odstraněn, protože matematicky vyjadřuje naprostý nesmysl a je to také paskvil!!!!!! Autor by si měl nejdříve u kadeřnic zjistit, jaké jsou jejich skutečné náklady a pak by nepsal takové hlouposti.
Stále mi pořád ve výpočtech chybí ta ona ztráta pro živnostníky v desítkách tisíc Kč měsíčně.
Autor se asi spletl. Měl by se naučit prvně počítat a nešířit nepravdy.
Normálního drobného živnostníka se týká pouze v řádech tisíci korun měsíčně. Myslím si, že když platí daně každý zaměstnanec, tak může platit daně i živnostník. Stejně každý z nich dělá otimalizaci a dělá bez papíru, takže stějně ve finále nic platit nebude. Každý živnostník mi měl platit paušální daň.
Pak stejnou měrou jako zaměstnancům
To je nejaka fyzikalni nemenna konstanta ? Co treba snizit odvody zamestnancum na uroven OSVC ? Na pripadnou otazku "a kdo by to vsechno pak platil ?" odpovidam "nikdo". Vetsina vybranych penez se stejne rozkrade bez ohledu na to, ktera loutkova parta zvana politicka strana zrovna vyhrala volby.
A pak hezky na pracák. Vezměte si, že snížený paušál zruinuje třeba živnostníka dva roky před důchodem. Toho do žádné práce nevezmou, jak víme, protože lidi nad 50 prostě u nás nikdo nezaměstná. Takže stát bude hezky cvakat, místo aby jen přišel o příjmy z daní. Nebo může živnostník práci odflakovat, čímž jí stihne víc, a tím pádem víc vydělá, aby na ty daně měl. Možná si řeknete, že nekvalitou nic nevydělá, ale jsou obory, kde kupodivu ano. Kupříkladu překlady dabingu (i překladatelů se to bude týkat). Honoráře jsou velmi tristní, distributory dnes zajímá, kdo to přeloží levně a rychle. Čili kdo si chce vydělat, nesmí se s tím párat a pak národ hořekuje, že jsou překlady špatné. Kdo to dělá poctivě, je na tom bit a zatím jedna z mála výhod je ten paušál.
Tenhle nápad si snad Babiš musel půjčit u Gottwalda. Chápu daně nebo odvody nastavené jaké nějaké procento zisku. Místo toho by to u OSVČ bylo nastavené tak, že byl se odvádělo bez toho, aby člověk něco vydělal pevná a dost vysoká částka jako paušál ZP, DP a k tomu ještě daň. Tj. systém vyplázni každý rok 100 tisíc, i když to člověk ani zdaleka nemusí vydělat.
Je jasné, že pokud někdo vydělává miliony, tak to zkousne a může rejžovat dál. Pokud se pohybujete jako většina živnostníků v pásmu zajištění normálního přežití okolo 20 tisíc měsíčně, tak je to pro vás celkově naprosto likvidační.
Co se dá ale čekat od politické reprezentace, kterou vede nemakačenko Sobotka, který viděl práci jen v televizi a vrcholem jeho "podnikání" bylo postavit si vilu z usyslených poslaneckých náhrad.
Ať přidá placení nemocenského a sociálního pojištění, jako daňově uznatelný náklad! Pak nebudu mít s jeho novelizací problém... stejně jsou tyto povinné poplatky jen skrytým daňovým zatížením, které se tak pouze na venek netváří....
V případě, že tento návrh projde, tak jsem zvědav, jak se to projeví na nezaměstnanosti, kterou se soudruzi snaží zuby nechty snížit :)
Zbytek živnostníku přejde na platbu přes náklady a budou stejně vymýšlet více méně fiktivní náklady, protože jinak je stát sedře z kůže ;)
Já sem začal s OSVČ v roce 2002. Jsem programátor, takže to dá navléct jak na autorskou činnost tak na živnost poskytování software (dnes už se to jmenuje trochu jinak).
V roce 2002 byl paušál jen 30/25 (autor / živnost) %, odvody na pojištění byl náklad, čili se z nich neplatila daň. A vyměřovací základ pro odvod SP a ZP byl 35% zisku.
Dnes jsou paušály (40/60), odvody na pojištění už se neodečítají a vyměřovací základ je 50% ze zisku.
Čili zvýšený paušál je IMO z větší části kompenzován zvýšeným odvodem na pojištění, celkově se mi odvod tolik nezměnil, ale přesunul směrem k sociálnímu pojištění, což je dobře, to se mi na rozdíl od daně počítá na důchod.
Problém s paušály je ten, že rozdíl mezi paušálem a skutečností je bez odvodů a to v podstatě závisí na typu činnosti někdo kdo zjednodušeně řešeno pracuje papírem a tužkou tak má i polovinu příjmu bez odvodů a jiný co co má skutečné výdaje přibližně stejné jako paušál získává jen výhodu nižší administrativy. A to mi přijde obecně nespravedlivé, jak mezi různými činnostmi tak vůči zaměstnancům, kteří vůbec nemohou uplatňovat výdaje, i vůči firmám.
Proto bych navrhl paušály zrušit a zjednodušit administrativu ať ot není taková zátěž, tím se to zespravedlní. Aby dopad nebyl tak tvrdý, může se po analýze zvážit snížení sazby daně a/nebo snížení vyměřovacího základu pro pojištění.
Toto má výhodu, že to nejvíce dopadne na švarcisty, takže by v podstatě toto nebylo nutno dále řešit jako nelegální práci, byli by prostě zdaněni a na profese kancelářského typu, kde jsou výdělky typicky vyšší. Napaka u skutečných živnostníků, kde jsou náklady poměrně významné a rozdíl mezi skutečností a paušálem menší by i dopad na ně by byl menší.
Máte naprostou pravdu, paušály jsou nyní prostě špatně nastavené a celkově je to docela nesmysl, protože paušál nikoho nenutí hledat náklady tedy dále investovat a pouštět peníze do ekonomiky zpět. Podnikal jsem a podnikám řadu let a nikdy nebyl problém si udělat klasické daňové přiznání s náklady, kdy se to dá účetní a ona to zpracuje. Stejně si to dnes ani s paušály moc lidí samo neudělá, takže se v tomto směru nic nezmění. Systém by pak byl zcela spravedlivý a nemohl by si stěžovat nikdo.
Je mi i jasné proč Babiš vymýšlí takové hovadiny. ČSSD prostě slíbila, že na výši paušálů sahat nebude. Tak je prostě nutné paušály zkrouhnout někde jinde, protože to, že pokřivují trh vědí všichni.
A další plus zrušení paušálu je, že dostanou vydělat účetní. A u malých živnostníků, kteří neřeší různé složitosti jsou skutečné výdaje jen o tom schovávat si účtenky a na konci roku to sečíst. Zjednodušování administrativy by mělo být o tom, že se to prostě zjednoduší a ne o tom, že se určité skupině, které se vyplatí paušál, se umožní tu administrativu obejít a nedělat.
Velice se mi líbí názor, že se mají snížit odvody zaměstnancům na úroveň OSVČ.
Bylo by zajímavé, jak by zaměstnanci okamžitě prozřeli, kdyby měli ze SVÉHO platit minimální odvod na zdravotní pojištění 1752 Kč, na sociální 1894 Kč a pokud by chtěli být nemocensky pojištěni, tak dalších 115 Kč. Tedy celkem 3761 Kč měsíčně, bez ohledu na to, jestli dostanou mzdu. A okamžitě penále a exekuce na nedoplatky.
Taky by se mohly narovnat platby na zdravotní pojištění, kdy pro zaměstnance platí minimální platba 1148 Kč A to za něj 2/3 platí zaměstnavatel = tedy často také tento OSVČ), kdežto pro živnostníka platí minimální platba 1752 Kč. A nikde není psáno, že OSVČ neplatí daně žádné. Pouze jsou vypočítány jiným způsobem. Klidně ať se zruší paušály dejme tomu od 2 mil. tržeb, kdy už je stejně zapotřebí mít solidní evidenci dokladů ale nechte drobné živnostníky žít a buďte všichni rádi, že se o sebe postarají sami!
Tak si zkus sehnat takové zakázky, aby sis koupil všechny pracovní stroje, pomůcky, oblečení, měl nachystáno zaměstnancům na mzdy, na odvody pojišťovnám za to, že je zaměstnává, na jejich dovolenou, nemocenskou, školení. Všichni mají před očima těch několik zbohatlíků, ale většina živnostníků raději ani nikoho nezaměstnává, protože by náklady na zaměstnance neutáhla. Když sami onemocní, tak dostanou nemocenskou až téměř po měsíci, takže raději žádnou ani neřeší....napřed si něco podobného vyzkoušej a potom pomlouvej.
Ale zustal. Psal jsem to uz u jineho clanku... v jedne firme mi nabidli delat bud na zivnostak nebo jako zamestnanec a i se zapoctenim dovolene a vseho mozneho to bylo o 15 tisic vyhodnejsi. Samozrejme by to bylo uz na pomezi legalnosti. Muj soucasny zamestnavatel to neumoznuje, ale kdyby byl svarcsystem legalni, tak do toho jdu okamzite. Nedostatku prace se nebojim, ale proste mam takovou praci kde tezko muzu rozjet neco na vlastni pest(pokud nebudu mit parset milionu startovni kapital). Nejsem holt holic, nebo zednik.
To jistě bude pravda,když ti to nabídli.No je vidět,že je tu ještě mnoho lidí,co si myslí že OSVČ létají pečení holubi do úst.Já myslím,že vše jde,když se chce a ostatní jsou jen výmluvy.Skutečnost je taková,že většina zaměstnanců je zahořklá,že je někdo schopnější a úspěšnější,než oni,ale sami si nedokážou připustit,že na podnikání prostě nemají.
Zase jenom blby kecy. Tak si to tady spocitej: http://www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/ http://www.podnikatel.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/
Mozna ze nektere OSVC ziji z ruky do huby, ale to neznamena, ze nemaji podstatne nizsi dane, nez zamestnanci. Vsechno jde kdyz se chce, ale svarcsystem je nelegalni(test inteligence: prijdes na to proc?).
Jeste ti pomuzu. Kdybys nevedel co tam napsat, tak do te danove kalkulacky pro OSVC dej milion do "Příjmy z ostatní živnosti" a "Podnikání jako hlavní činnost" dej 12.
Do mzdove kalkulacky dej hrubou mzdu 62190(aby to vyslo na celkove mzdove naklady milion).
V pripade napriklad programatora(ktery ma pausal 60% a jeho naklady jsou jednou za dva roky novy pocitac) na svarcsystem to je rozdil pres 300 tisic v cistem vydelku. Rozumis?
vaše závist ovšem funguje pouze ve velmi neobvyklém případě, že by programátor neměl vůbec žádné náklady, neměl kancelář, auto, telefon, nepoužíval žádné zařízení a nespotřebovával žádné energie, a tech 60% paušálu strčil do kapsy.
pokud má náklady blížící-se k 60%, bude mít příjem jen 40% z toho milionu - neboli váš srovnatelný zaměstnanec bude muset hodně přitlačit.
Jsi vazne hlupak a je videt, ze nevis jak to funguje. Programator na OSVC dela bud u klienta, nebo doma. Naklady na kancelar ma tedy nulove. S dojizdenim to ma jako zamestnanec, akorat zamestnanec nez si koupi auto, tak z tech penez musi zaplatit zdravotni, socialni a dan z prijmu. Vazne by me zajimalo, kde by vzal tech 60% nakladu. Ja mam tu vyhodu, ze neplacam do vetru, ale znam dost lidi z obou stran barikady a konkretne programatori co delaji na OSVC si to nemohou vynachvalit. Akorat teda meli stesti na zamestnavatele co to umoznuje. Asi jim trochu zavidim, protoze pri stejnem vydelku ja musim mnohem vice nasypat statu. To ale nesouvisi se schopnostmi, jenom s obchazenim zkur*enych dani.
Zkus prosimte prijit s nejakymi argumenty. Otazka: mame dva programatory co delaji uplne tu stejnou praci a do prace cestuji stejne daleko. Jeden z nich je zamestnanec, druhy OSVC. V cem spocivaji sedesatiprocentni naklady toho OSVC?
Programator na OSVC dela bud u klienta, nebo doma
Tech moznosti je daleko vice. Napriklad muze delat pro vice klientu soucasne, coz jako zamestnanec ne.
Naklady na kancelar ma tedy nulove
Ne kazdy bydli zadarmo.
Vazne by me zajimalo, kde by vzal tech 60% nakladu
Predevsim, na tuto cinnost je a zaroven neni 60% nakladu, muze to byt i 40%. Jak to je spravne ve skutecnosti nikdo nevi. Obe "spatne" varianty lze postihnout, v jedne variante to muze skoncit i trestnym cinem (nedovolene podnikani). To jsou ty jasne zakony a skvele podminky k podnikani v CR.
To ale nesouvisi se schopnostmi
Naopak, to je jen o schopnostech. Pokud byste byl v necem opravdu dobry, muzete si diktovat podminky jake chcete.
V cem spocivaji sedesatiprocentni naklady toho OSVC?
V tom ze je to tak stanovene. Az ten zamestnanec neco podela, tak ho maximalne vyhodi a zaplati skodu ve vysi nekolika platu. Kdyz totez udela OSVC, muze prijit o vsechno co ma. To je tu ovsem zbytecne vysvetlovat.
"Ne kazdy bydli zadarmo."
Ja taky nebydlim zadarmo, ale veskere naklady musim zaplati ze zdanenych penez.
"Pokud byste byl v necem opravdu dobry, muzete si diktovat podminky jake chcete."
To je taky jenom teorie. Vyjednal jsem si treba zvyseni platu o 15 tisic a vic dovolene, ale kdyz jsou ve velke firmy nastavene pravidla tak, ze jsou jenom zamestnanci, tak pres to proste nejede vlak.
Jak souvisi odpovednost za skody se zdanenim prace? To je zase argument uplne mimo misu.
Uz na to kaslu. Proste realita je takova, ze dva lidi co delaji uplne tu samou praci, muzou platit diametralne odlisne dane.
kdyz jsou ve velke firmy nastavene pravidla tak, ze jsou jenom zamestnanci
Tou schopnosti jsem myslel se prave takovou firmou stat.
Proste realita je takova, ze dva lidi co delaji uplne tu samou praci, muzou platit diametralne odlisne dane
Nejen to, dokonce ji mohou delat ruzne dlouho a v ruzne kvalite. A jeste za ni dostavat ruznou odmenu. Staci aby jeden z nich mel tri deti a druhy zadne a hned je ten prvni "neplatic dani", vzdyt dela tu samou praci. Nebo kdyz bude tu samou praci delat v zahranici, dostane za ni velmi pravdepodobne vice penez a jeste tam odvede nizsi dane. To prece nelze ! Tabulkove platy vsem bez rozdilu :-)))
jehovista: U většiny programátorů je správný paušál 40 %, protože je to autorská činnost, nikoli živnostenská. Pokud programátor "pracuje na ŽL", tak je to velmi často špatně...
Programátor musí kupovat a aktualizovat SW (pokud tedy jen nepíše kód, zde si obvykle vystačí s open-source), musí se dále vzdělávat (drahé knihy, drahé školení, lokální a zahraniční konference), atd.
Sám provozuji SW firmu (webové aplikace), tak myslím, že vím, o čem mluvím :-)
Kupovat a aktualizovat SW ale musi i firma pro zamestnance. Co jsem ale osobne zazil, tak praxe je takova, ze ten programator na zivnostak dostane i sluzebni notebook a stara se jen o ty same veci jako zamestnanec. Hlavne vubec nechapu jak to souvisi se zdanenim prace. Jestli to plati firma, nebo da o to vic "zivnostnikovi" je bezpredmetne.
Platove se to pak udela tak, ze se mzdove naklady nastavi nekde mezi zamestnancem a OSVC se stejnym cistym prijmem a profituji na tom obe strany.
Nevim co je spravny pausal, ale ze zkusenosti se to dela na tenhle bod: "poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály."
A to je 60%.
Uz bych to ale dal nepitval. Jestli nekdo nerozumi tomu, co pisu(tedy ze jen za pomoci papirovani se da diky nesmyslne nastavenym pausalum usetrit az 30% zdaneni), tak uz to asi nema smysl dal resit.
Pokud programátor "pracuje na ŽL", tak je to velmi často špatně
Je i neni, v naplnich zivnosti volnych najdete hned nekolik polozek, ktere na to lze aplikovat - tvorba webovych stranek, sprava databazi, vytvoreni pocitacovych zaznamu, umozneni trideni a prohlizeni dat z databaze, vyvoj a vyzkum v oblasti technickych ved ...
Vzdy lze aplikovat oba pristupy, jak se to uradu hodi. Zvlaste pokud takovou cinnost delate soustavne. Muzete se 10x zeptat a dostanete 10 ruznych odpovedi. To jsou zkratka zakony v CR ...
A jaké má náklady? Jednou za dva roky komp a mobil, připojení na internet, nějaký software, ale spousta velmi slušného je zdarma, dělá doma nebo u klienta, což je často vyžadováno z důvodu důvěrnosti nebo komplexnosti prostředí ve kterém se vyvíjí, kancl nepotřebuje (bavíme se samostatném freelancerovi, ne software housu). Dedikované auto taky nepotřebuje, může jezdit soukromým, pokud to vůbec je potřeba. Pokud dělá doma, energie za jedno PC + dejme tomu nějaký vývojový servřík nestojí za pozornost.
Ať nežeru, náklady 100 tis. měsíčně, příjem mega, paušál je 600 tis. a z těch 400 tis. jsou odvody cca 125 tis., půl mega má bez odvodů., takže v čistém má 775 tis.
pár nedovzdělanců tady vytváří dojem, že co živnostník, to daňový tunelář a parazit, vydělávající nezdaněné statisíce.
přitom ve skutečnosti většina živnostníků podniká nebo "podniká" jen pro to, že je nikdo nezaměstnal a žádnou práci nenašli - nedokázali a nedokážou svým pracovním úsilím vytvořit dostatek hodnot na daně a sociální jistoty povinně poskytované zaměstnavatelem při zaměstnaneckém poměru, takže to dohánějí dlouhými hodinami, šizením důchodů, roky bez dovolené, apod újmami, které by v pracovním poměru bylo nelegální sjednat.
takže problém je to jedno procento podnikatelů, co vydělává miliony a měli by platit statisíce na daních - a řeší se to tím, že statisícům podnikatelů se do jejich už tak bídy napálí ještě sračkovější podmínky, které jen zhorší jejich už tak dost mizerný život.
agrofert je pak rád zaměstná - za základní mzdu a trochu strachu.
A místo toho srovnat odvody na sociální a zdravotní pojištění se zaměstnanci. Bylo by to jen spravedlivé, jelikož zdravotní péče na pojišťovnu by měla být pro všechny stejná a sociální odvody by přinesly další penize místo daně a současně i zvýšily výpočtový základ pro výpočet penze.
To co by se mělo ještě zvážit by bylo, zda platba za státní pojištěnce by neměla být vyšší a srovnatelná s platbami živnostníků a zaměstnanců.
já myslím, že kdybyste živnostníkům zajistil, že budou vždy mít práci a zakázky (jako zaměstnanec), že vždy za ně dostanou zaplaceno (jako zaměstnanec), a že za odvedenou práci vždy dostanou alespoň přiměřenou mzdu (jako zaměstnanec) - že by většina jich šla na dohodu s měsíčním odvodem 3600.
zaměstnancovi nikdo negarantuje práci - ale pokud zaměstnavatel nesežene zakázky a zaměstnanec nemá co dělat, pracovní poměr trvá a má stále na mzdu nárok. pokud zaměstnavateli dodavatel nezaplatil, zaměstnanec má přesto nárok na mzdu. a pokud mzdu nedostane, nezaplatí z ni ani odvody.
naproti tomu živnostník musí odvody klopit vždy - i když nevydělal ani kachli, i když nedostal zaplaceno. já jistý rozdíl vnímám, co vy?
vedle na foru podnikatel jste sám přiznal, že jste například v životě nezažil daňovou kontrolu - tak přemýšlím, proč se tak zuřivě vyjadřujete o podnikání, když o něm víte jen z doslechu.
Ano, zamestnanec ma narok na mzdu i kdyz nejdou zakazky(a zamestnavatel musi porad platit odvody). Za to ale muze zakonik prace, nezajistuje to stat z vyberu dani.
Bylo by to podobne, jako kdyby stat naridil vsem zivnostnikum, ze musi mit rezervu na tri mesice, kdyby nebyly zakazky. Taky by jim mohl naridit dovolenou. To je jen hloupy zakonik prace, ale nijak to neospravedlnuje diametralni rozdil ve vysi odvodu, protoze zamestnanci z vyssich odvodu plynou zcela zanedbatelne vyhody.
Jakych sluzeb statu? Zakonu? Stat muze nastavit zakony tak, ze byt OSVC bude stejne "bezpecne" jako byt zamestnanec. Treba ze musi mit OSVC nasporeno na odstupne, ze si musi brat dovolenou atd. Jenze nic z tohohle STAT NEPLATI! To je jen zakonny pozadavek, stat na to neda ani korunu. Rozumis tomu? Ja uz nevim jak bych to lip vysvetlil.
hodný stát stanovil spousty předpisů, co zaměstnavatel zaměstnancovi musí. počínaje pracovní dobou, přestávkami v práci, volnem k lékaři a placenou dovolenou - přes zaručenou mzdu výší i nezávislostí na výdělcích (druhotné platební neschopnost) zaměstnavatele - až po účetní servis, pracovní pomůcky, zpracování daňového přiznání a spousty dalších služeb, které zaměstnavatel zaměstnancovi poskytnout MUSÍ. a to je velmi drahé. proto platí zaměstnanec vysoké daně a odvody, musí si to zaplatit.
naproti tomu, živnostník může makat libovolný počet hodin denně i bez přestávek, dovolenou nemusí mít nikdy, účetnictví si udělá za hodinu denně sám, a na státní důchod prostě rezignoval. to je levnější a proto platí menší daně a menší odvody. co přesně jste na tom nepochopil?
zaměstnanec si nemůže vybrat, jaké parametry jeho zaměstnání bude mít, jsou dané zákonem a nesmí se sjednat jinak. živnostník si například může sjednat sám sobě desetihodinovou pracovní dobu, šestidenní pracovní týden, a pětidenní dovolenou. stát to samozřejmě může zakázat ale zatím to nečiní. a pro mnohé živnostníky je to zřejmě lukrativní - menší socialismus za méně peněz.
pokud nevíte ani tohle, tak se diskuse prosím zdržte.
ano zaměstnavatel je povinen zpracovat za zaměstnance daňové přiznání, daň mu zálohově strhávat a každý rok vyúčtovat (vyúčtovat berňáku i zaměstnancovi).
někteří zaměstnavatelé (jako já např) zaměstnancovi zpracují dpfo i z dodatečných příjmů z nájmů, akcií, vedlejšáků atp, případně se zohledněním darů.
O lidech, jako je jezevec, se říká, že sežrali Šalamounovo hov...
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=5930.msg30713#msg30713
Daňové přiznání asi opravdu není roční zúčtování daně, že?
Nicméně předloni do daňových zákonů (v souvislosti se zavedením solidární daně) přibyla pro zaměstnavatele povinnost poskytnout zaměstnanci pomoc při vyplňování daňového přiznání.
A jinak už je to jen slovíčkaření - obojí znamená, že zaměstnavatel je povinen spočítat za zaměstnance jeho daň, jen to napíše do jinak pojmenovaného formuláře.
Promiňte, ale všechny ty náklady na splnění povinností zaměstnavatele vůči zaměstnanci platí zaměstnavatel. Tak proč by stát měl kvůli tomu zaměstnance víc danit? Stát s tím žádné náklady nemá (kromě nákladů na zvednutí 101 ruky v oblasti koncentrované blbosti na Malé Straně).
Naopak zaměstnanec má kvůli tomu nižší plat (protože zaměstnavatel není charíta, ale všechno to platí z peněz, které vydělají jeho zaměstnanci) a stát ho pak ještě trestá vyššími odvody.
Živnostníci i podnikatelé od r. 199O mají tolik výhod, že za těch 24 let si už tolik vydělali, že zaměstnanci už toho mají tak akorát dost. Stále si stěžují jak se mají špatně, ale jejich nové domy a drahá auta mluví o něčem jiném. Jen ať porovnají kolik platí zaměstnanec a to jak odvody sociální, zdravotní a daň a kolik oni. Vše si dávají do nákladů včetně aut pro celou rozvětvenou rodinu, jen aby neplatili žádnou daň. Už toho naříkání nechte, protože kdo do toho nevidí tak Vám uvěří. Média jen ukazují na to jak naříkají, ale nemluví o tom jak to vlastně je. Protože normální smrtelník se nestará o to jak to běží a ani nemůže protože je všechno velmi složité a stále se to mění. Takže média už konečně ukažte tu pravdu !!! Živnostníci i novodobí podnikatelé už si nestěžujte, není to tak jak uvádíte !!!!!!
Jak tohle všechno víte ?
Nemá třeba živnostník nový dům na hypotéku a auto na splátky ?
Jak můžete vědět, co všechno si dávají do nákladů ? Děláte jim snad daňová přiznání ?
A mimochodem : víte kolik zaměstnanců si za těch 24 let vydělalo na dům a drahé auto ? Zase tak málo jich není.
Ale ať je to zaměstnanec nebo živnostník : pro své příjmy museli něco udělat - dostat dobrý nápad nebo se hodně otáčet...a nebo obojí.
Parafráze na vaši poslední větu : zaměstnanci, nestěžujte si, není to tak, jak uvádíte.