Hlavní navigace

Zvýší ČNB tento měsíc úrokovou sazbu?

Sdílet

Ivana Ševčíková 18. 7. 2007

Podle člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka by ČNB tento měsíc mohla zvýšit hlavní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu na 3 %. Podle něj je nyní kvůli rekordně vysokému úrokovému rozdílu vůči světovým měnám koruna zranitelná.

ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu naposledy letos v květnu, a to o čtvrt procentního bodu na 2,75 %. Přesto je česká úroková sazba stále jednou z nejnižších v Evropské unii. Základní sazba eurozóny v současné době dosahuje čtyř procent.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 7. 2007 13:15

  Lars (neregistrovaný)
  Nevím jak tomu rozumět! Znamená to zvýšení úroků z úspor uložených u různých bank, nebo jde o zvýšení úroků z hypoték? jestliže je to ten první případ, jak se to projeví o jednotlivých bank? Je to nařízení, aby cšechny banky zvýšily úrok. sazbu na tuto výši? Banky jsou totiž nevětšími okradači drobných střádalů. Dávají hanebné úroky dávají 1, 2 % i méně a raději sníží úroky z hypoték. Tím ztratí sice relativně něco na úroku ale enormě se jim zvýší počet zájemců o půjčky, takže ve výsledku vydělají více, Jejich enormní zisky, kterými se každoročně ještě chlubí, zaplatí tedy střádalové, kterým úspory z jejich vkladů nepokryjí ani stále rosztoucí ínflaci. Tak je to!
  Dříve byl lid nabádán k úsporám, jako jistotě pro budoucnost a úrok někdy vynesl tolik, že z něho bylo možno i žít. Dnes naopak všude čteme - nešetřete, půjčujte si, šetření se Vám nevyplatí, málo vynáší! Výsledkem jsou statisíce zadlužených lidí, kteří nakonec nemohou splácet a o nakoupené věci je připraví Exekutor! Jediná obrana proti bankám je run na ně. Všichni chtějme své úspory ihned vyplatit! To bychom pak viděli ten cirkus a bankroty těch loupúežníků.
 • 18. 7. 2007 14:18

  Radek (neregistrovaný)
  Rozumějte tomu tak, že díky nepřímé úměře vám procenta z vkladů klesnou, procenta z úvěrů stoupnou. Jednoduché, že ehm ...
  Pokud u vkladových produktů počítáte ještě s poplatkem za vedení či různé další navazující operace, zjistíte že ze stovky vkladu vám banka po započtení "výhodného" zúročení vyplatí 95 korun. Za socialismu by to nazvali prachsprostým okrádáním, za nynějšího "demokratického" režimu je to tržní chování. Máme co jsme chtěli - nejen banky byly rozprodány do ciziny, kam odtékají tučné zisky, a nikdo jim už nemůže poroučet. Ostatně, podobné zdůvodnění slyšíme dnes všude: nemůžeme s tím a s tím nic dělat - je to soukromý subjekt, na kterého se ta a ta pravidla nestahují. Tak proč se mušelo vše nacpat do soukroma? Copak ve vyspělém světě taky neexistují státní či neziskové formy?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).