Hlavní navigace

Zvláštní příspěvek k důchodu se zvýší. O kolik a kdo ho dostane?

14. 9. 2023

Sdílet

Valorizace důchodů Autor: Depositphotos

Zvláštní příspěvek k důchodu se od ledna 2024 zvýší. Návrh nařízení, které předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), včera na svém jednání schválila vláda.

Zvláštní příspěvek je jednou z dávek, které jsou vypláceny podle zákona č. 357/2005 Sb. Jak vysvětluje důvodová zpráva, jde o opakující se dávku, na kterou vzniká nárok příjemcům starobního nebo invalidního důchodu z českého důchodového pojištění, pokud:

  • byla taková penze upravena jako účastníkovi odboje, 
  • byl tento poživatel důchodu účasten povstání v květnu 1945, 
  • byl tento poživatel důchodu účasten soudní nebo mimosoudní rehabilitace, 
  • jde o vdovu či vdovce po těchto osobách.

Dávka, která se vyplácí pouze k penzi v jednotné pevné měsíční výši, je stanovena zvlášť pro příjemce starobních a invalidních důchodů (v současné době 2676 Kč měsíčně) a zvlášť pro poživatele vdovských a vdoveckých důchodů (v současné době 1338 Kč měsíčně). 

Přesněji řečeno, vyšší příspěvek pobírají důchodci, jejichž výše penze byla upravena jako účastníkům odboje, a dále důchodci, kteří byli rehabilitováni nebo byli zařazeni do tábora nucených prací apod. Nižší částku pobírají účastníci Květnového povstání a vdovy nebo vdovci po osobách uvedených v první skupině.

Výše příspěvku není závislá na výši důchodu ani na době účasti v odboji, na době perzekuce nebo jiných kritériích.

Schválený materiál počítá s tím, že dávka vzroste na 2816 Kč pro příjemce starobních a invalidních důchodů a na 1408 Kč měsíčně pro příjemce vdovských a vdoveckých důchodů.

Navrhované navýšení se dotýká asi 7000 osob. Náklady na navýšení budou v roce 2024 činit zhruba 4,2 milionu Kč a budou plně pokryty ze státního rozpočtu na rok 2024.

Podle § 6 odst. 4 zmíněného zákona vláda zvýší zvláštní příspěvek nařízením vždy v případě, že úhrnný index cen v pravidelné veřejné hromadné vnitrostátní železniční a autobusové dopravě, za vnitrostátní telefonní služby a za tuzemské lázeňské nebo rekreační pobyty vzroste aspoň o 5 %, a to vždy za období kalendářního roku, nebo za období více let, pokud podmínka aspoň 5% růstu úhrnného indexu cen v předchozím roce nebyla splněna. Naposledy se příspěvek zvyšoval na začátku roku 2010.

Lednová valorizace 360 Kč schválena

Vláda na stejném zasedání schválila v rámci jiného nařízení také míru navýšení důchodů v rámci pravidelné lednové valorizace. Tentokrát bude navýšena pouze základní výměra, a to o 360 Kč. Znamená to, že se všem příjemcům důchodů zvýší penze stejně.

O kolik se v lednu zvýší důchody? Známe přesné číslo Přečtěte si také:

O kolik se v lednu zvýší důchody? Známe přesné číslo

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).