Hlavní navigace

Zrušit státní podporu ke stavebnímu spoření by se mohlo vymstít

Sdílet

Redakce 11. 2. 2008

Pokud by stát v nejbližších letech jednorázově zrušil podporu v podobě státního příspěvku u stavebního spoření, může to podle analytiků společnosti Fincentrum znamenat až zhroucení celého systému. Vzhledem k tomu, že se ještě plně neprojevil efekt snížení státního příspěvku na maximálně 3 000 Kč, byl by další zásah pro stabilitu systému nebezpečný.

„Stát by ke změnám v podpoře měl postupovat opatrněji a spíše než ke zrušení přistoupit k jejímu dalšímu snížení, a pak s odstupem vyhodnotit dopad změny na celý systém. Především tedy, zda mají spořitelny dostatek zdrojů pro poskytování úvěrů,“ říká Petr Stuchlík, člen představenstva Fincentrum.

Stejně jako na Slovensku by zrušení podpory podle Fincentra přineslo výrazné omezení nabídky úvěrů ze stavebního spoření a zpřísnění jejich podmínek. Ve výsledku by mnohem méně žadatelů dosáhlo na úvěr ze stavebního spoření a výrazně by vzrostly úrokové sazby.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2008 15:52

  Michal Kára (neregistrovaný)
  ... a klesly by ceny nemovitosti, takze by byly dostupnejsi a nebylo by nutne se kvuli bydleni zadluzovat do konce zivota... ;-)
 • 12. 2. 2008 1:22

  Milda (neregistrovaný)
  To nemusí být vůbec pravda - pravděpodobnější je, že dojde k útlumu výstavby nových bytů, tedy klesne i nabídka a ceny bytů zůstanou v podstatě stejné, možná se trochu sníží růst cen, který byl poslední 2 roky docela slušný. Zato vzrostou ceny nájmů, protože pro spoustu lidí bude hypotéka nedostupná... ale to je asi ten nejčernější scénář, počítám, že tak extrémní to nebude, i kdyby se ti inteligenti nahoře rozhodli ze dne na den úplně zrušit státní podporu u stavebního spoření (a v podstatě tak úplně zatípnout mladé rodiny)...
 • 12. 2. 2008 7:54

  makléř (neregistrovaný)
  Vážení, státní podpora je bezdůvodná pozitivní diskriminace ve prospěch stavebního spoření a pokud použiji naspořené peníze např. na nákup auta, tak proč není zvýhodněn od státu i třeba leasing nebo spotřebitelský úvěr. Plně schvaluji zrušení tohoto pokřivení (je to stejně jako s regulovaným nájemným). Žádný poprask z toho nebude, ale stavební spořitelny se začnou chovat konečně tržně a narovná se v tomto sektoru pokřivení tržního hospodářství. Proč, když mají takové výhody, půjčí menší objem prostředků, než hypoteční banky ? Protože jim z těch výhod narostla jen hladovost a neumějí držet krok s vývojem na trhu. Je to finanční brontosaurus v 21.století.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).