Hlavní navigace

Zpomalování meziroční inflace pokračovalo i v květnu

Sdílet

Redakce 9. 6. 2009

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,3 % z dubnových 1,8 %. Jde o nejnižší meziroční růst od ledna 2007. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen ovlivnilo hlavně prohloubení poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů. Nižší než loni byly i ceny oděvů, obuvi, domácích spotřebičů a pracích prostředků. V květnu pokračoval pokles cen i audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat, cen mobilních telefonů a telefonických a telefaxových služeb.

Naopak nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Druhý nejvyšší růst měly ceny bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu oproti loňskému květnu o 17,1 %, elektřiny o 11,6 %, tepla a teplé vody o 7,5 %, vodného o 9,2 % a stočného o 9,0 %. Čisté nájemné vzrostlo o 19,5 %, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,2 % a v bytech s tržním nájemným o 5,5 %.

V meziměsíčním srovnání zůstala celková hladina spotřebitelských cen v květnu na úrovni měsíce dubna. Tento vývoj ovlivnily především dva protichůdné pohyby cen ve spotřebním koši, a to zvýšení cen pohonných hmot a pokles cen potravin.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).