Hlavní navigace

Změny u kotlíkových dotací: více peněz na tepelné čerpadlo a omezení u plynových kotlů

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 3. 2022

Podmínky u kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti se dnes částečně změnily. Došlo k navýšení dotace na tepelné čerpadlo o 50 tisíc Kč na celkových 180 000 Kč.

V rámci programu Nová zelená úsporám je poskytována dotace ve výši 50 %. Zde není nutné prokazovat nízké příjmy. S výměnou kotle je možné obdržet dotaci na provedení dalších energeticky úsporných opatření (např. zateplení, výměna oken či instalace fotovoltaických systémů nebo systémů pro využití tepla z odpadní vody.

Zároveň vstupuje v platnost časové omezení podpory směrem k plynovým kondenzačním kotlům. Kromě kotlíkových dotací toto omezení bude platné i v programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo bude garantovat úhradu způsobilých výdajů u plynových kondenzačních kotlů pouze v případě, že již byla jejich výměna realizována, případně byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka, a to v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022, uvádí společná zpráva Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Ministerstvo životního prostředí tímto reaguje na doporučení Monitorovacího výboru Operačního programu životní prostředí (OPŽP) a posiluje snahu zvýšit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dodávkách plynu z Ruska.

O kotlíkových dotacích pro nízkopříjmové domácnosti a dotacích z programu Nová zelená úsporám čtěte v článku Část domácností letos čeká výměna kotle na tuhá paliva. S nákupem nového pomůže stát

Přistupujeme k omezení podpory pro plynové kondenzační kotle, a to zcela ve shodě se snahou Evropské komise, která se snaží najít cesty, jak se co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu. Omezení podpory pro plynové kotle chceme ale žadatelům vykompenzovat právě vyšší podporou pro tepelná čerpadla. Obnovitelné zdroje jsou totiž v daný okamžik – spolu s energetickými úsporami – nejčistší, nejlevnější a nejrychlejší cestou, jak urychlit odklon od drahých fosilních paliv, primárně od ruského plynu, uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

MŽP se podle ní dále chystá předložit na jednání vlády novelu zákona o ochraně ovzduší, která by posunula termín zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy o 2 roky, tedy k 1. září 2024. Myslíme zejména na české domácnosti, které v dnešní době pociťují finanční dopady covidové pandemie, bezprecedentní růst cen energií a také důsledky ruské agrese na Ukrajinu. To vše se promítá v nejistotě dostupnosti zdrojů tepla, jejichž prostřednictvím lze povinnost splnit, paliv, tedy zejména zemního plynu a služeb spojených s instalací nových zdrojů. Odkladem zákonného termínu jim chceme vyjít vstříc, uvedla Hubáčková.

Domácnosti složené čistě z důchodců pobírajících starobní nebo invalidní důchod 3. stupně a také domácnosti, které čerpají příspěvek či doplatek na bydlení, mají na dotaci nárok automaticky. Peníze navíc nemusí mít zájemci předem našetřené, dotaci totiž bude možné čerpat už na základě zálohových faktur, informoval také Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů MŽP.

Poskytnutí finanční podpory mají v gesci kraje. Ty žadatelům musí umožnit poskytnutí zálohy ve výši minimálně 60 % z dotace. Záloha bude uvolněna na základě zálohové faktury vystavené dodavatelem. Po dokončení a doložení realizace bude zbylá částka proplacena na základě potřebných dokladů.

Dotační výzvy plánují jednotlivé kraje spustit v průběhu letošního května a v červnu by měly začít od občanů přijímat první žádosti o dotace. Už nyní se ale zájemci o dotace mohou předběžně krajům hlásit. O podporu lze přitom požádat i v případě již uskutečněné výměny zastaralého zařízení. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021.

TIP: Tepelná čerpadla jdou na dračku. Jak jsou na tom jejich výrobci a dodavatelé?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 3. 2022 20:48

  Tomáš Marný

  Prostě ode zdi ke zdi, jako obvykle. Před pár léty se lidi nalákali na přímotopy a během pár let zdražila elektrika natolik, že je lidi v zoufalství vytrhávali ze zdi a dávali zpátky kamínka.

 • 31. 3. 2022 12:38

  vdx

  Přeháníte... Těžko mohl stát dopředu vědět takové věci, že se spustí válka na Ukrajině a že Německo totálně změní svoji politiku ohledně ruských dodávek plynu.

  A ti co mají zateplený dům a přímotopy, tak to není zase tak nevýhodné s fixovaným, speciálním tarifem, aby museli dělat takové věci, prostě to nahradí postupně tepelnými čerpadly.

 • 2. 4. 2022 10:55

  bez přezdívky

  Před pýr lety na přímotopy....
  to bylo snad 30-40 let fozadu, ne ? Je mi lehce nad 40 a v roce 98 jsme šli na plyn protože elektrika už se tolik nepodporovala. To měla naposledy zvýhodněný naše babička jako uraňák ale v roce 97 o to přišla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).