Hlavní navigace

Změna centrální parity způsobila další posílení slovenské měny

Sdílet

Redakce 29. 5. 2008

Slovenská koruna dnes zareagovala na posunutí centrální parity v rámci evropského mechanismu ERM II dalším výrazným posílením. Obchodování vůči euru otevírala slovenská koruna na úrovni 30,260 SKK/EUR, následně sa kurz posunul na nové historické maximum 30,080 SKK/EUR.

Evropská komise ve středu oznámila novou centrální hodnotu 30,126 SKK za euro. Jedná se o téměř 18% zhodnocení. Kurz slovenské měny se má před přijetím eura pohybovat v rozmezí 15 % od centrální parity oběma směry. Fluktuační pásmo v rámci mechanismu ERM II je tedy nastavené na 25,6071 SKK/EUR a 34,6449 SKK/EUR.

Slovensko do systému výměnných kurzů ERM II vstoupilo v listopadu 2005, přičemž minimální dvouleté setrvání v rámci fluktuačního pásma bylo jednou z podmínek na přijetí eura. Původně byla centrální parita, tedy hodnota od které se v rámci ERM II kurz koruny vůči euru může pohybovat nejvíce do 15 % oběma směry, stanovena na 38,455 SKK/EUR. Silné zhodnocování koruny však vedlo k posunu parity v březnu loňského roku, a to na úroveň 35,4424 SKK/EUR. Současná změna parity je tak už druhou během působení koruny v systému výměnných kurzů, co doteď neabsolvovala žádná z měn zemí, které byly nebo jsou součástí systému. Centrální parita se dokonce posunula na úroveň, kterou doteď slovenská koruna vůči euru nikdy nedosáhla, což je také precedensem. V současnosti se kromě slovenské měny nachází v systému výměnných kurzů i měny Dánska, Estonska, Lotyšska a Litvy.

Zdroj: webnoviny.sk

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).