Spočítejte si...

Zavřít

Změna chování lidí u spotřebitelských úvěrů

Za posledních deset let prošel český finanční trh zásadní proměnou. Mezi oblíbené finanční produkty se prosadily spotřebitelské úvěry. Spotřebitelé tak přestali řešit své finanční záležitosti půjčkou u příbuzných a začali chodit do bank a dalších finančních institucí nabízejících spotřebitelské úvěry. Analýzu zaměřenou na spotřebitelské úvěry publikovala výzkumná agentura TNS AISA.

Důvěra Čechů v hotovostní bankovní půjčky a úvěry se oproti roku 1999 zvýšila čtyřnásobně. Tehdy si ještě 40 % dospělých Čechů půjčovalo u příbuzných. Poptávka po osobních úvěrech se za tu dobu zvýšila bezmála o 15 % a spotřebitelské úvěry zaznamenaly nárůst až o pětinu.

Pomalu se také mění profil průměrného dlužníka. V roce 1999 to byli ženatí muži ve věku okolo 35 let, nyní se hranice začíná stírat. Jestliže si před deseti lety půjčovali peníze zejména manželé (75 %), nyní je to 42 %. Poměr mezi muži a ženami se také změnil. Před deseti lety žádalo o půjčku 62 % mužů. Letos je to již 57 %.

Moravští zákazníci HSBC to už nebudou mít na pobočku tak daleko Když se politici hádají, akcie firem klesají        
uživatel si přál zůstat v anonymitě
16. 9. 2009 8:08 Nový

A proč si lidé tolik půjčují na spotřebu?

Kdyby si nepůjčovali, tak bychom byli s životní úrovní někde tam, kde jsme v 89. opouštěli socialismus. Půjčkami žijeme na úkor budoucnosti, kdyby si ale lidé na druhou stranu nepůjčovali, krize by nastala již mnohem dříve. Neměli jsme tenkrát nastartovanou spotřebu rapidně omezovat "utahováním opasků", protože ani tenkrát jsme si nežili nad poměry.
petrph

To jsme zpátky u platů

Když výjde malá televize na třetinu čistého platu, velká na dva platy, na auto aby si člověk šetřil 5 let, a na byt 20, tak to mu skutečně nic než výhodná půjčka u banky nezbude...