Hlavní navigace

Zlata bude nedostatek, říkají obchodníci

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 10. 2014

V letních měsících je obecně poptávka po drahých kovech snížená, což se odráží i v klesající ceně. V září cenu dále snížila první veřejná nabídka cen akcií čínské společnosti Alibaba, která se co do finančního objemu prodaných akcií stala rekordmanem. Investoři se soustředili na aktivity této firmy a své prostředky odváděli z jiných trhů, tedy i z trhu komodit. Cena zlata tak dále poklesla.

Při klesajících cenách zlata se vždy vyrojí diskuze spojené s náklady na těžbu drahých kovů. Nižší ceny totiž můžou způsobit těžařským společnostem problémy. Toto riziko může vést k uzavírání nerentabilních dolů a omezování nákladů na prozkoumávání nových ložisek. Nabídla zlata se tak může snížit.

Očekáváme, že se v důsledku nízkých cen drahých kovů dočkáme nedostatku zlata. Svůj podíl na tom bude mít i tradiční říjnový hinduistický svátek Diwali, kdy je oslavována Lakhsmi, bohyně bohatství. Lidé si vzájemně dávají hodnotné dárky, nejčastěji zlaté šperky a další výrobky z tohoto žlutého kovu. Stále oblíbenější jsou i zlaté investiční slitky, uvedl Libor Křapka, manažer pro investiční drahé kovy společnosti SAFINA a dodal, že rafinérie zpracovávající zlato pro asijský trh už hlásí výrazný nárůst poptávky. Nejvíce se tento svátek slaví v Indii, ale také například v Malajsii, Nepálu či Singapuru, indická poptávka dokonce překročila svůj pětiletý čtvrtletní průměr, dodal Křapka.

K zájemcům o zlato se ve třetím kvartálu řadily i centrální banky. Sledovali jsme významné nákupy v zemích bývalého sovětského bloku. Centrální banka Ruské federace pokračovala ve své strategii od počátku letošního roku a nakoupila v červenci a srpnu téměř 18 tun, okomentoval vývoj Křapka s tím, že v prvních osmi měsících letošního roku již Rusko zakoupilo více než 77 tun zlata do svých rezerv, čímž celkově překonalo hranici 1100 tun. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).