Hlavní navigace

Životní pojištění má suplovat výpadek příjmů i na několik let

Sdílet

Redakce 28. 7. 2009

Životní pojištění se pomalu stává nedílnou součástí portfolia finančních a pojišťovacích produktů, které si sjednává stále víc Čechů. Pro stanovení výše pojistné částky, kterou dostanou v případě vašeho úmrtí vaši nejbližší příbuzní, by měla být několikanásobek vašeho ročního příjmu.

Stanovení výše pojistné částky musí odpovídat aktuálním potřebám vašeho rodinného rozpočtu. Nejprve si vyčíslete vaše roční příjmy a výdaje spojené s chodem rodiny a domácnosti a podle toho stanovte roční částku, která je nutná pro udržení životní úrovně. Nezapomeňte zohlednit ve svých propočtech i jednorázové výdaje, které lze v okamžiku vašeho úmrtí očekávat (třeba zajištění pohřbu apod.).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 7. 2009 13:55

    anonymní
    Na Měšci se objevila i tisková zpráva, ve které Pojišťovna České spořitelny mimo jiné konstatuje, že Češi si pojišťují svůj život na max. 100 tisíc /http://www.mesec.cz/aktuality/zivotni-pojisteni-ma-suplovat-vypadek-prijmu/.
    Proč tomu tak je? Protože běžná populace neoplývá takovými příjmy, aby mohla po vzoru našich západních sousedů dávat nemalou část příjmů na pojištění. Lidé musí nejdřív zaplatit bydlení, stravu, energie, ošacení, zdraví a když jim něco zbyde, mohou teprve "rozhazovat". Málokdo se pravděpodobně rozhodne pro kvalitní pojištění na úkor toho, že nebude mít kde bydlet nebo co jíst. Mnohdy vidím (nebo spíš slyším), když čekám v pojišťovně, jak se lidé pojišťují. Chtějí nějaká rizika, chtějí nějakou částku. Když jim to pojišťovák spočítá, protočí se jim panenky a postupují opačně: špitnou sumičku, kterou by byli ochotni platit, a podle toho upravují pojistku. A když jim pak pojišťovák řekne, na jak směšné plnění to vychází, většinou nic neuzavřou a odcházejí s tím, že si to rozmyslí a přijdou později. Vidí zkrátka, že kdyby si každý měsíc brali od úst částku odpovídající dobrému poištění, že budou celý život strádat a nic si nebudou moci dovolit. Tak raději zariskují, že ono to nějak dopadne.
    Píši o "běžných" občanech, ne o typech Roman, Havel, Čalfa apod. - ti mají jiné starosti - aby o své milonky nepřišli díky ještě větším vykukům, že jsou oni sami ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).