Hlavní navigace

Životní a existenční minimum vzroste, sociální dávky se tím zvýší

Sdílet

Lenka Kašparová 17. 2. 2020

Vláda v pondělí 17. února 2020 schválila nařízení zvyšující životní minimum na 3860 korun (nyní 3410 Kč), existenčí minimum stoupne na 2490 Kč měsíčně (nyní 2200 Kč). Nařízení má začít platit od 1. dubna 2020. Nově tedy stoupne o více než 13 %. Současně dojde k úpravě částek životního minima pro osoby dle různých věkových kategorií a pro osoby, které jsou posuzovány jako další v pořadí.

Existenční minimum je definováno jako minimální hranice příjmů osob, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Zvyšuje se také nezabavitelná částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy z 6608 na 7434 korun v rámci exekuce či oddlužení.

Vzhledem k růstu cen je logické, že se musí zvyšovat i sociální dávky. Mělo by k tomu docházet pravidelně podle stanoveného vzorce. Současná praxe, kdy politici mění výši sociálních dávek podle toho, jak je to zrovna napadne, vede k nízké předvídatelnosti celého sociálního systému, říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Zvýšení životního a existenčního minima bude mít vliv také na finanční situaci některých osob, které tento příspěvek přímo nepobírají. Jde třeba o osoby se zdravotním postižením, které mají nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, kde je výše dávky odvozena od výše životního minima. Podobné se navýší finanční podpora azylantů a cizinců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).