Zemědělci si mohou pojistit i sucho

21. 7. 2016

Sdílet

Dnes už pojistíte ledacos. V zemědělství se od letoška pojišťuje i proti suchu. Produkt nabízí Agra pojišťovna, která zemědělci bude krýt riziko škody suchem při vzcházení, tak i na výnosu. Cenu pojistného lze snížit spoluúčastí nebo tzv. franšízou, tedy hranicí, kdy vzniká nárok na plnění.

Jak pojištění funguje? To vysvětlil Marek Hrubý, ředitel pojišťovny: vedle klasického pojištění se v Evropě i ve světě používá indexové pojištění. To pracuje výhradně s meteorologickými daty, především údaji ke srážkám, případně i teplotě vzduchu. Naše mateřská společnost toto pojištění poskytuje vedle Rakouska například v Rumunsku. Jeví se to na první pohled jako elegantní řešení – pojistné plnění se vyplácí automaticky, takzvaně od stolu. Má to však vedle jednoznačných výhod i nevýhody – srážkoměrné stanice nestojí na každém pozemku, v každé obci a interpolace není vždy zcela přesná. Může dojít k tomu, že někdo plnění neobdrží, přestože u něj reálný srážkový deficit nastal.

Dále Hrubý uvedl, že největší výzvou u pojištění sucha je stanovení správného postupu pro určení výše škody. U sucha lze ztrátu na výnosu stanovit definitivně až po sklizni, musí se proti sobě postavit dosažený výnos proti „obvyklému“. A jsme u metodiky – jak získáme data k obvyklému a reálnému výnosu? Způsobilo škodu sucho, nebo ještě nějaký jiný faktor?

V praxi se proto podle Hrubého provádí likvidace v několika fázích. V té první, nejdůležitější, je stanovení škody suchem na každém hlášeném pozemku, při první prohlídce porostu. V druhé části dochází k porovnání skutečné bilance sklizně se stanovenými údaji při první prohlídce. V závěru se pak odečte pouze spoluúčast na škodě a dojde k výplatě plnění, uzavřel Hrubý.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).