Hlavní navigace

Zeman: Chci v ČNB lidi, co nás dovedou k euru

Sdílet

Arsen Lazarevič 18. 2. 2015

Prezident Miloš Zeman oznámil, že by rád v radě ČNB měl lidi, kteří by zemi dovedli ke společné měně Evropy. Kritizuje také devizové intervence: ČNB tímto krokem oddaluje vstup Česka do eurozóny. Kdo zná Parkinsonovy zákony, ví, že každá instituce si střeží své kompetence. Česká národní banka nechce euro, protože by se pak stala jen pobočkou Evropské centrální banky ve Frankfurtu, řekl prezident během své návštěvy Královéhradeckého kraje.

Ekonomové však pokládají takové vyjádření za nesmysl. Je třeba také upozornit na to, že někteří ekonomové dokonce uváděli, že fixovaný kurz k euru údajně může rozbořit důvěru ke koruně a dovést zemi ke společné měně. Může jít i o dláždění cesty k přijetí eura. Česká národní banka má víc než jeden nástroj pro udržování cenové stability, přesto se hlasitě rozhodla cílovat na měnový kurz 27 Kč/euro. Přibližování vstupu ČR do eurozóny je politicky citlivým tématem. Pokud by tedy vedení ČNB chtělo přiblížit ČR eurozóně nenápadně, hlasitě deklarované fixování kurzu Kč vůči euru by bylo nasnadě, uvedl Karel Zvára, který je podnikatelem a vystudovaným ekonomem. Čtěte více: ČNB se vydala po socialistické cestě (NÁZOR). Na článek reagoval viceguvernér ČNB Hampl

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2015 9:49

    Lpid (neregistrovaný) ---.76.broadband13.iol.cz

    Chce EURO v době největších deflačních tlaků za uplynutí několika posedních dekád, mít jej dnes, je na tom naše měna ještě hůř, než s podlomenými koleny a hozenými klacky pod nohy od ČNB, z nichž profitují jen nadnárodní korporace. S trochou štěstí za pět let EU už nebude existovat a s ním ani EURO, země obnoví svou suverenitu, bude přerušeno centrální plánování řízené Bruselem a opět nastane kýžený růst, vývoj, obnovení konkurence schopností, snížení daní, zrušení přebujelé fiskální politiky státu, socialistických nesmyslných praktik, zavládne kapitalistická nálada bez monopolních a oligopolních charakteristik trhu a nadprůměrní lidé budou mít opět prostor (a nižší vstupní náklady) k uskutečnění svých cílů, průměrní a podprůměrní, spolu s úředním a politickým aparátem země budou hromadně propouštění, desítky zbytečných úřadů a ministerstvech rušeny a jediným cílem rozpočtové politiky státu bude zvýšit konkurence schopnost země, posílit její obchodní politiku, a zasahovat do trhu zcela minimálně spolu s držením vyrovnaného státního rozpočtu. Životní úroveň opět začne růst, lidí žijících pod hranicí minima bude ubývat a možná se i zbavíme nesmyslných mediálních skupin placených ze státního rozpočtu typu česká televize a rozhlas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).