Hlavní navigace

Zdanění prodeje cenných papírů chystá v rámci reformy Ministerstvo financí

Sdílet

Vojtěch Malý 6. 4. 2007

Od roku 2009 by mohl stát přijímat daně za příjmy z prodeje cenných papírů. Nyní jsou osvobozeny od daně, pokud prodejce cenné papíry držel nejméně 6 měsíců. Se změnou počítá projekt Ministerstva financí, který nyní posuzují ostatní ministři. Návrh by musela schválit vláda a Parlament.

Podle Martina Hanzlíka, generálního manažera Asociace fondů a správy majetku, by možné zrušení této podpory rozvoje finančního trhu nejvíce dopadlo na podílové fondy. V nich mají uložené peníze stovky tisíc lidí.

Kdo bude sledovat, zda mají podat daňové přiznání? Bude stát připravený přijímat tisíce daňových přiznání od lidí, kteří ho nikdy nemuseli sami podávat? hodnotí Hanzlík.

Naopak výnosy z penzijního připojištění, životních pojistek či stavebního spoření mají zůstat stále nezdaňovány.

Zdroj: iDNES.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 4. 2007 19:59

  Radim (neregistrovaný)
  Co dodat? Proč chcou rušit něco, co doposud bez problémů fungovalo a co nám závidí všude ve světě. Zdaněním si leda nakopou do vlastního zadku.
 • 12. 4. 2007 22:06

  isa (neregistrovaný)
  Je to milionářská daň dle ODS. Nic jiného za tím není. Není mi ovšem jasné, proč potom naopak plánují zrušit daň z dividend. A to by možná mohla být cesta jak problém obejít - místo kapitálových podílových fondů nakoupíme fondy dividendové a obdržené nezdaněné dividendy buď utratíme, pokud pro ně máme použití, nebo je případně použijeme na nákup dalších podílových listů. Kocourkov...
 • 16. 5. 2007 11:08

  goldfinger (neregistrovaný)
  spíš je to namířený proti obyčejnejm lidem, kteří drží akcie delší dobu a nemuseli prodej danit - po schválení by museli. Spekulanti, co denně prodávaj a kupujou dnes už zisky daní, ale podle nového zákona by měli daň nižší. takže je to podpora spekulantů, to chtěli?
 • 13. 4. 2007 8:33

  ,a, (neregistrovaný)
  Svět nám závidí i mnoho dalších výdobytků, o které se v rámci postkomunistické euforie připravujeme. Např. jakž takž bezplatné zdravotnictví, školství (nebudeme polemizovat o tom, že bezplatné to úplně není - je to přece financováno z daní a vybraného pojistného - ale běžní občané doposud nemuseli až tak sahat do své kapsy na připlácení si - i když i zde jsou poplatky do nebe volající).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).