Hlavní navigace

Zastaví cena zlata svůj růst?

Sdílet

Letošní rok by se mohl zastavit po dvanácti letech růst ceny zlata. Přispět by k tomu mohl obrat politiky FEDu a ukončení kvantitativního uvolňování. To by zvrátilo i důvěru investorů k nákupu drahých kovů.

Zlato odstartovalo nový rok růstem, za kterým stálo schválení amerického rozpočtu. Ovšem během 48 hodin pak tento kov klesl na nejnižší úroveň od léta. Investoři investující přes burzovně obchodované produkty (ETP) drželi ještě na začátku tohoto roku rekordní množství zlata. Donedávna využívali korekce k jeho dalšímu nákupu. Minulý čtvrtek ovšem snížili svou expozici o 327 tisíc uncí. Šlo tak o největší jednodenní pokles od 26. září, popsal situaci na trhu Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Zlato se tedy nyní pohybuje na úrovních z loňského srpna. Jak investoři, tak spekulanti do zlata řeší, že v průběhu roku by mohlo zlato vystoupat na vyšší hodnoty jen za předpokladu, že jeho cena ustojí nejbližší týdny. V opačném případě by současné ceny mohly znamenat vrchol, který hned tak nebude překonán, upozornil Hansen s tím, že v současnosti věří, že současný pohyb je jen korekce.

Pokud by ale došlo k prolomení hranice 1525 dolarů za unci, nastala by jiná situace a analytici by museli snížit odhad průměrné ceny zlata i stříbra pro letošní rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).