Hlavní navigace

Zaměstnanci sociálních služeb dostanou mimořádné odměny

Sdílet

Lenka Kašparová 8. 3. 2021

Zaměstnanci v sociálních službách, včetně zdravotnického personálu dostanou mimořádné odměny. Peníze navíc získají i zařízení provozující sociální služby, a to na pokrytí zvýšených nákladů v souvislosti s epidemií. V mimořádném dotačním titulu, který dnes schválila vláda, je na odměny a pokrytí vyšších nákladů sociálních zařízení vyčleněno zhruba 6,4 miliard korun. Odměny však ještě musí odsouhlasit Parlament a podepsat prezident.

Téměř 5,7 miliardy korun z této sumy půjde na odměny pracovníkům v sociálních službách. Pracovníci v sociálních službách pracují ve ztížených podmínkách, často na hranici psychického a fyzického vyčerpání. Nejen, že dělají vše pro to, aby ochránili klienty, ale jsou sami vystaveni silnému riziku nákazy, zdůvodňuje mimořádné odměny Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Mimořádné odměny dostanou všichni zaměstnanci v sociálních službách za zvýšené pracovní nasazení v období od října 2020 do února 2021. Příplatky dostanou nejen zaměstnanci v přímé péči, ale všichni zaměstnanci sociálních služeb, kteří pomáhali zajistit provoz zařízení, jako jsou zaměstnanci v kuchyni, úklidu, údržbě, administrativě a vedoucí pracovníci.

Odměna má být jednorázová, její výše se bude odvíjet od druhu sociální služby, výkonu práce a rozsahu úvazku zaměstnance.

Mimořádné odměny
Přímá péče (pečovatelé, sociální pracovníci, zdravotníci) Ostatní zaměstnanci (v kuchyni, úklidu, údržbě)
Zaměstnanci domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, domovů pro osoby se zdravotním postižením, týdenních a denních stacionářů, chráněných bydlení, pečovatelských služeb, osobní asistence a odlehčovacích služeb 50 000 Kč/ hrubého 30 000 Kč/ hrubého
Zaměstnanci ostatních sociálních služeb (např. služby sociální prevence) 25 000 Kč/ hrubého 15 000Kč/ hrubého
Sociální pracovníci a pracovníci OSPOD na obcích a krajích 25 000 Kč/ hrubého 25 000 Kč/ hrubého

O peníze na odměny musí každé zařízení sociálních služeb požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí zvlášť. Žádost budou moci podat všechny registrované sociální služby. Dotační výzvy mají být vypsány na začátku března. Ministerstvo plánuje zahájit výplatu finančních prostředků v dubnu.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).