Hlavní navigace

Zákon nepřikazuje Českým drahám vracet peníze při zpoždění vlaku

Sdílet

Redakce

Od neděle 9. prosince platí nový jízdní řád i nový ceník služeb a jízdného. Českým drahám se však nevydařilo zavést novinky bez problémů. Tento týden se museli cestující smířit se zpožděním většiny vlaků, zejména těch dálkových, například z Prahy do Brna či Ostravy. Vhodnou omluvou za zpoždění by mohlo být vrácení alespoň části ceny jízdného. K tomu však ČD nikdo nedonutí.

Možné jsou sankce od ministerstva dopravy, pokud by se situace nezlepšila. Do úvahy připadá i možnost, že by ministerstvo dráhy nepokutovalo, ale cestující by odškodnil přímo dopravce. Zákon však zatím nic podobného nepřikazuje.

Dobrou zprávou je, že Evropský parlament nedávno přijal nařízení o právech cestujících v železniční přepravě. To kromě jiného určuje i výši odškodění, které by dráhy v případě zpoždění cestujícím vyplatily. Pokud přijede vlak o více než hodinu později, vrátí dopravce čtvrtinu z ceny jízdného, pokud o více než dvě hodiny, vrací se polovina.

Špatnou zprávou je, že cesta tohoto nařízení do praxe bude ještě dlouhá. Nařízení dosud ještě nepodepsali příslušní evropští ministři, a tak termín platnosti není jasný.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).