Hlavní navigace

Základní výměra důchodů se od ledna zvýší

Sdílet

Od ledna 2016 se zvyšuje základní výměra vyplácených důchodů, a to o 40 Kč. Zvýšení se týká těch důchodů, které byly přiznány před 1. 1. 2016. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jej provede automaticky, není potřeba o ně žádat.

Všichni klienti, kterým ČSSZ vyplácí důchod, obdrží písemné oznámení o jeho zvýšení. Bude jim zasláno běžnou listovní zásilkou na adresu evidovanou v ČSSZ. A to jak lidem, kterým důchod vyplácí v hotovosti Česká pošta, tak těm, kterým je výplata důchodu prováděna na účet.

Zvyšují se následující důchody:

  • Důchody starobní, včetně předčasných starobních důchodů.
  • Důchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně).
  • Důchody vdovské, vdovecké a sirotčí.

Základní výměra důchodu (stejná pro všechny druhy důchodů) se zvýší o 40 Kč (z 2400 Kč na 2440 Kč). Procentní výměra důchodu, která je individuální v závislosti na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech, se nezvyšuje.

Při souběhu dvou důchodů (např. starobního a vdovského), náleží základní výměra pouze jednou, to znamená, že i zvýšení náleží pouze jednou.

Zvýšení důchodů se týká také tzv. dílčích důchodů, které byly přiznány podle koordinačních nařízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpečení. Základní výměra dílčího důchodu se však zvýší o poměrnou část ze 40 Kč, která odpovídá poměru české doby vůči celkově získané době pojištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).