Hlavní navigace

Zákaz vstupu nevidomé do cukrárny, šizení cizinců: V ČR se pořád diskriminuje

Sdílet

Čeští prodejci stále diskriminují určité skupiny obyvatel. Vyplývá to ze zprávy České obchodní inspekce (ČOI), která projevy diskriminačního jednání kontroluje. Z inspekcí za letošní první čtvrtletí se dá usuzovat, že se počet pochybení pohybuje zhruba na stejné úrovni jako minulý rok.

Inspektoři ČOI se i nadále setkávali s diskriminací cizinců v restauracích a s diskriminací handicapovaných občanů, kdy v jednom případě došlo k nevpuštění nevidomé ženy do cukrárny, se zdůvodněním, že ji doprovází vodící pes, uvádí zpráva ČOI.

ČOI zjistila diskriminaci cizinců ve dvou případech. V tom prvním cizojazyčně hovořícím návštěvníkům restauračního zařízení naúčtovali při placení navíc částku 80 Kč (česky hovořícím návštěvníkům účtována nebyla). Ve druhém případě bylo na toaletách v areálu čerpací stanice pohonných hmot umístěno upozornění v anglickém a německém jazyce, že pokud použijí toaletu bez předchozího čerpání pohonných hmot v dané čerpací stanici, zaplatí za použití WC 1 euro. Česky hovořící spotřebitel neplatil za stejných podmínek nic.

Dále ČOI zjistila i diskriminaci osob se zdravotním postižením, kdy v prvním případě došlo k nevpuštění nevidomé ženy do cukrárny kvůli přítomnosti vodícího psa a ve druhém případě odmítl přepravce převést zdravotně postiženého spotřebitele, doprovázeného vodícím psem, s odůvodněním, že pes nemá náhubek.

Další případ diskriminace se týkal nabídky cenově odlišných (dražších) vstupenek do sektoru určeného fanouškům hostujícího klubu HC Kometa Brno, prý kvůli potřebě zajištění zvýšených bezpečnostních opatření. Fanouškům domácího týmu Mountfield HK byly do jejich sektoru nabízeny vstupenky o 280 Kč levněji.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).