Hlavní navigace

Zahraniční turisti u nás loni utratili 2470 Kč za osobu a den

Sdílet

Redakce 22. 4. 2008

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo souhrnné výsledky exkluzivního výzkumu „Kdo a proč k nám v roce 2007 přijížděl ze zahraničí?“ o příjezdovém cestovním ruchu za rok 2007. Jeho cílem je získat podrobné informace o počtu a struktuře zahraničních návštěvníků České republiky, výši a struktuře jejich výdajů a důvodech návštěvy.

Výzkum odpovídá např. na otázku, kdo a proč k nám jezdí na jednodenní „výlety" a kolik přitom utratí. Meziroční výsledky šetření jsou nezbytným podkladem pro Český statistický úřad, který na základě těchto výsledků a dalších svých šetření sestavuje Satelitní účet cestovního ruchu ČR. Satelitní účet cestovního ruchu ČR podává přesnější ekonomický a sociální obraz o postavení cestovního ruchu v národním hospodářství. Získaná data jsou zveřejňována po čtvrtletích a jsou využívána také Českou národní bankou.

Z výzkumu vyplývá, že celkový počet zahraničních návštěvníků v roce 2007 dosáhl 22,6 milionů osob a meziročně se tak jedná o nárůst ve výši 6 %. Průměrné výdaje zahraničních turistů v roce 2007 na osobu a den činily 2 470 Kč, u jednodenních návštěvníků 2 137 Kč. Nejčastěji k nám v roce 2007 přicestovali, jako již tradičně, obyvatelé sousedních států, především Němci (40 %). Na druhém místě se umístili Poláci (15 %), následováni Slováky (11 %). Zahraniční turisté se zdrželi v průměru čtyři dni, nejčastěji v hotelích (66 %), pětina se ubytovala v soukromí a za pobyt neplatila (23 %). Neplacené ubytování vykazuje v meziročním srovnání mírný nárůst o 2 procentní body. Nárůst neplaceného ubytování úměrně stoupá s počtem osob, které přijely navštívit své známé a příbuzné. Nejčastěji ho využili zahraniční turisté v období říjen – prosinec 2007. Hlavním důvodem návštěvy ČR byla pro zahraniční turisty „rekreace a zábava" (52 %) a „obchodní cesta" (21 %). Nejčastěji zahraniční návštěvníci přijeli do Prahy, příhraničních nákupních míst a turisticky zajímavých míst. Největší zájem o Prahu mají turisté ze vzdálenějších destinací, turisté na první návštěvě ČR a turisté přijíždějící za rekreací a zábavou.

Zahraniční návštěvníci hodnotili pobyt v Česku příznivě a byli s ním celkově spokojeni (90 %). Meziročně se navíc spokojenost zvýšila. Obecně nižší spokojenost s pobytem deklarovali tranzitující návštěvníci. V souvislosti s návštěvou se 1/3 návštěvníků setkala s problémy. Nejčastěji se jednalo o problémy související s infrastrukturou a stavem silnic, s orientačním a navigačním systémem,jazykovou vybaveností a přístupem Čechů.

Výzkum probíhá na 18 silničních a železničních hraničních přechodech a na letišti Praha Ruzyně. Šetření slouží ke stanovení celkového odhadu počtu zahraničních návštěvníků v ČR, probíhá od roku 2005 a pro MMR ČR jej provádí společnost STEM/MARK.

Zdroj: MMR ČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).