Hlavní navigace

Žadatele o spotřebitelský úvěr chce vláda lépe chránit

Sdílet

Arsen Lazarevič 22. 8. 2012

Počet exekucí roste. V roce 2011 jich bylo 936 tisíc, což je zhruba o 230 tisíc více než v roce 2010. Často je důvodem neinformovat žadatelů o spotřebitelský úvěr nebo zneužití jejich situace ze strany úvěrových společností. Ministerstvo financí chce proto spotřebitele chránit novelou zákona. Podle ní by si úvěrové společnosti měly pečlivě prověřit, zdali klient bude mít dostatek prostředků ke splácení:

Tady by se poskytovalo podle ustanovení občanského zákoníku. Pokud je smlouva neplatná, tak se vrací plnění a v případě úroků by se zřejmě jednalo o neoprávněný prospěch, popsal náměstek ministra financí Radek Urban.

Novela také zakazuje například užívání předražených telefonních linek nebo směnek v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Pokud jí poslanci schválí, pak by mohla začít platit od příštího roku. Podle Lukáše Vacka, vedoucí oddělení ochrany spotřebitele ministerstva financí, ministerstvo financí touto novelou reaguje na ty nejhorší praktiky, které se v současné době i minulosti děly na trhu spotřebitelských úvěrů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).