Hlavní navigace

Začíná čistka mezi virtuálními měnami? Projekt označovaný za "letadlo" skončil

Jiří Hovorka

Turbulentní vývoj na trhu virtuálních měn pokračuje i na začátku roku 2018. Zatímco v předchozích dnech celý trh v čele s bitcoinem ztrácel desítky procent, dnes se na něm „zelená“. Například právě jednička mezi kryptoměnami bitcoin posiluje o více jak desetinu.

Přišla také zpráva o krachu jednoho z projektů, o kterém se v minulých měsících mluvilo. Potvrdily se přitom negativní náhledy na kryptoměnovou půjčovnu kapitálu BitConnect, o které i lidé z branže virtuálních měn mluvili jako o „letadlu“. Ta přitom během minulého roku dosáhla na tržní kapitalizaci až 2,6 miliardy dolarů a dostala se na čas mezi 20 největších virtuálních měn.

Nyní se to nejspíš potvrdilo, když služby BitConnectu byly nejprve nedostupné a poté půjčovna vydala zprávu, ve které oznámila problémy a ukončení činnosti. Vyhýbá se v ní přitom přímé zodpovědnosti a problémy vidí všude kolem. Hodnota tokenů tohoto projektu, ve kterých firma slíbila své uživatele vyplatit, se propadla o 90 procent.

Anonymně provozovaná burza umožňovala uživatelům půjčovat jejich kryptoměnu společnosti výměnou za extrémní zhodnocení (závislé na délce kontraktu). Za půjčku v hodnotě 10 000 USD po dobu 180 dnů tak například uživatel získal úrok 40 % měsíčně a 0,20% denní bonus. Bitconnect také disponoval propracovaným multi-level systém, který umožňoval uživatelům prostřednictvím referralů získat další štědré bonusy za ulovení nových oveček.

Podrobnosti čtěte na serveru Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?