Hlavní navigace

Začátek prázdnin bude náročný, varují dráhy. Posílí vlaky, i tak čekají "snížený komfort"

Sdílet

Jiří Hovorka 26. 6. 2018

Letošní začátek prázdnin bude podle Českých drah pro dopravce neobvykle náročný a národní dopravce tak významně posílí své přepravní kapacity.

Státní svátky na začátku července připadají na čtvrtek a pátek. Mnoho lidí si tak vezme jen tři dny dovolené a získají celkem devět volných dní v kuse. Navíc se ve dnech 1. až 6. července v Praze uskuteční Všesokolský slet, který si vyžádá přepravu tisíců jeho účastníků.

Pro posílení našich vlaků jsme přijali už před časem zvláštní opatření k pokrytí očekávané zvýšené frekvence na hlavních tratích, abychom pro tyto linky měli co největší počet posilových vozů. Zajišťujeme také přesun některých vozů z okrajových linek do hlavních uzlů, upozorňuje Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu.

Nejvíce posilových vozů vypravíme tradičně z Prahy na Moravu. Půjde jak o linky do Ostravy, na Valašsko a do Luhačovic. Více vozů se ale objeví i v dalších frekventovaných směrech, hlavně z Prahy například do Českých Budějovic nebo do Chebu a na Moravě z Brna do oblasti Jeseníků nebo mezi Brnem a Ostravou. Posilové vozy budeme vypravovat jak v poslední den školního roku v pátek 29. června, tak v první den prázdnin v sobotu 30. června. Pokud sečteme všechny posilové vozy, které o nadcházejícím víkendu vypravíme, půjde o několik tisíc míst k sezení navíc, doplňuje Štěpán konkrétní příklady linek, které budou posíleny.

V souvislosti s Všesokolským sletem v Praze České dráhy navíc vypraví také dva zvláštní vlaky ze severní Moravy a z východních Čech.

Navzdory připravenému posilování dopravy však nelze podle Českých drah jednorázové zvýšení frekvence, ke kterému dojde ve velmi krátké době několika hodin a představuje navýšení poptávky až o několik desítek tisíc osob, zvládnout zcela bez krátkodobého snížení komfortu u některých spojů. Cestující tak mohou například očekávat vysokou obsazenost některých spojů.

Zařazením posilových vozů tak České dráhy v maximální možné míře eliminují případy, kdy dojde k velkému přeplnění spojů. České dráhy také proto doporučují včasný nákup jízdenek i rezervací a případně rozložit plánované cesty na časy mimo očekávanou přepravní špičku, například na sobotu odpoledne nebo na neděli, říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 6. 2018 14:19

    Rajče (neregistrovaný) 217.196.113.---

    ČD mají jednu výhodu oproti konkurenci. Odvezou Vás i na stojáka. Není to sice komfortní, ale jede se.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).