Hlavní navigace

Za pohonné hmoty si připlatíme

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 1. 2012

Ceny ani v minulém týdnu nepřestaly růst a naopak dosáhly nových maxim. Benzin Natural 95 v průměru podražil o 56 haléřů na 36 Kč za litr. Nafta podražila o 68 haléřů v průměru na 36,69 Kč za litr. Informace přinesla společnost CCS.

Podle jejích statistik nejvíce zaplatíte u čerpacích stanic v Jihomoravském kraji, kde litr nafty stojí průměrně 37,11 Kč a benzinu pak 36,52 Kč. V Praze řidiči natankují naftu průměrně za 37,15 Kč za litr a benzin za 36,24 Kč za litr. Nejlevněji je naopak v Jihočeském kraji, kde vás litr benzinu přijde na 35,44 Kč a nafty na 36,30 Kč.

Pohonné hmoty zdražuje vysoká cena ropy, slabý kurz koruny vůči dolaru, ale i zvýšení distribučních marží. Vzhledem k tomu, že podle posledních informací koruna na měnových trzích posilovala, by se měl nárůst cen pohonných hmot dočasně zastavit a my bychom mohli u čerpacích stanic tankovat ceny, které by se oproti současnému stavu v řádu desetihaléřů snížily.

Tento předpoklad by mohlo zvrátit včerejší rozhodnutí EU uvalit embargo na dovoz íránské ropy jako pokud narušit financování íránského jaderného programu. Evropa je přitom podle ČTK po Číně největším odběratelem íránské ropy. Země na embargo navíc reagovala hrozbou uzavření Hormúzského průlivu, kterým se dopravuje 40 % světové ropy.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 1. 2012 9:38

  JGLN (neregistrovaný) 77.48.146.---

  Ano, připlatíme si. A nejen za benzín a naftu. Za vše. Já bych to nazval daň na vládní hlavy a jejich kámoše. Kakalousek jest zářným příkladem. A ještě na tzv. nepřizpůsobivé. Jejich zdepobývání stojí naši státní kasu přibližně 60 000 000 000,- Kč ročně. Slovy: asi šedesát miliard korun. Pěkné číslo, že??????

 • 24. 1. 2012 10:20

  Adamantium (neregistrovaný) ---.115.broadband.iol.cz

  Bohužel za toto může nenažraný zlodějský stát, respektive MF. Vysoká spotřební daň, vysoká DPH, ale hlavně mi přijde naprosto absurdní platit DPH ze spotřební daně. Jen ať cena roste, alespoň budou řidiči více tankovat v zahraničí a nebude na zlodějiny a tunely..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).