Hlavní navigace

Za pohonné hmoty si připlatíme

Gabriela Hájková

Ceny ani v minulém týdnu nepřestaly růst a naopak dosáhly nových maxim. Benzin Natural 95 v průměru podražil o 56 haléřů na 36 Kč za litr. Nafta podražila o 68 haléřů v průměru na 36,69 Kč za litr. Informace přinesla společnost CCS.

Podle jejích statistik nejvíce zaplatíte u čerpacích stanic v Jihomoravském kraji, kde litr nafty stojí průměrně 37,11 Kč a benzinu pak 36,52 Kč. V Praze řidiči natankují naftu průměrně za 37,15 Kč za litr a benzin za 36,24 Kč za litr. Nejlevněji je naopak v Jihočeském kraji, kde vás litr benzinu přijde na 35,44 Kč a nafty na 36,30 Kč.

Pohonné hmoty zdražuje vysoká cena ropy, slabý kurz koruny vůči dolaru, ale i zvýšení distribučních marží. Vzhledem k tomu, že podle posledních informací koruna na měnových trzích posilovala, by se měl nárůst cen pohonných hmot dočasně zastavit a my bychom mohli u čerpacích stanic tankovat ceny, které by se oproti současnému stavu v řádu desetihaléřů snížily.

Tento předpoklad by mohlo zvrátit včerejší rozhodnutí EU uvalit embargo na dovoz íránské ropy jako pokud narušit financování íránského jaderného programu. Evropa je přitom podle ČTK po Číně největším odběratelem íránské ropy. Země na embargo navíc reagovala hrozbou uzavření Hormúzského průlivu, kterým se dopravuje 40 % světové ropy.

Našli jste v článku chybu?