Za oslabení koruny už centrální banka podle ekonomů vydala přes půl bilionu Kč

Česká národní banka v lednu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně prostředky v objemu přesahujícím 58 miliard korun.

Česká národní banka v lednu zesílila svoji intervenční aktivitu na nejvyšší úroveň od loňského září. Intervenovala v objemu 2,15 miliardy eur. Za celý loňský rok intervenovala v objemu necelých 244 miliard korun. Vzhledem k tomu, že v listopadu 2013, při zahájení intervence, vydala za oslabení koruny zhruba 200 miliard korun, značí to, že celkově již intervenovala v souhrnném objemu převyšujícím půl bilionu korun, informoval o nákladech na intervence analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Při růstu ekonomiky v minulém roce odpovídala výše devizových rezerv centrální banky ke konci únoru 2016 zhruba 39 % HDP. To je stále z hlediska ČNB poměrně „komfortní“ úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představovaly zhruba 22 % HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, vysvětlil Kovanda.

Dodal také, že další zintenzivnění akumulace rezerv v souvislosti s intervenčním režimem očekává letos s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra centrální banky a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu. Zesílení tlaku může přinést i případné další rozvolnění měnových podmínek v eurozóně. V letošním roce může objem prostředků akumulovaných v souvislosti s oslabováním koruny snadno převýšit loňský objem, odhaduje Kovanda.

Podle něj tak nakonec centrální banka může být nucena zavést negativní úrokové sazby, které by zchladily spekulativní poptávku devizových obchodníků po korunových aktivech. Spíše ale předpokládá, že ČNB zůstane v případě negativních sazeb pouze u verbální intervence.

Axigon: První čerpací stanice začínají zdražovat E.ON a Cetelem nabízí úvěr na nový kotel jako doplněk ke kotlíkové dotaci        
kk
kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz
8. 3. 2016 18:40 Nový

oslabení koruny

Singer je borec - to se to dává z cizího.

Kertag
Kertag (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2016 14:33 Nový

ČNB má za úkol udržovat stabilitu měny

a nikoli ji oslabovat.
V dobách, kdy ještě neexistovaly virtuální peníze, se takovému znehodnocování měny říkalo zcela prostě penězokazectví a za všech režimů bez výjimky to patřilo k nejtěžším zločinům. My už jsme tak zmanipulovaní, že jim to prochází a dokonce a dokonce se najdou tzv. ekonomičtí experti, kteří to nejen omlouvají, ale dokonce chválí !
Není už načase probrat se, začít věci nazývat pravými jmény a bankstery poslat tam, kam patří ?