Spočítejte si...

Zavřít

Z VIN kódu rok výroby vozidla nepoznáte

Většina motoristů se domnívá, že ve VIN kódu vozidla je zakódovaný i rok výroby jejich auta. Podle průzkumu společnosti Cebia si to myslí 66 % respondentů.

Skutečnost je ale trošku jiná. Ve VIN kódu je obsažen tzv. modelový rok. Modelový rok určuje jen provedení vozidla pro určené prodejní období, a to pouze u některých výrobců. Tento rok prakticky nevypovídá nic o skutečném datu výroby, upřesnil Jan Dryák ze společnosti Cebia.

Rok výroby se v ČR přestal povinně evidovat s účinností zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Místo něj se eviduje jen datum první registrace vozidla. V případě duplikátu technických průkazů nebo u individuálních dovozů aut tak logicky vzniká prostor pro omlazení vozu.

Rok výroby tak musíte zkusit ověřit u soukromých subjektů.

Výbava pro školáky přijde i na několik tisíc. Někteří rodiče řeší situaci úvěrem Čas na změnu zdravotní pojišťovny máte jen do konce září        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
27. 8. 2016 11:25 Nový

Hm..

Teoreticky ano. Koncový zákazník samozřejmě nikoli, ale v počítačích automobilek jsou samozřejmě uschovány všechny VIN kódy vyrobených aut i s jejich přesnou identifikací. I kdy se těch aut vyrobí miliony ročně, pro počítač je to směšné.