Hlavní navigace

Z oběhu by mohla zmizet další drobná mince - padesátník

Sdílet

Hana Šebelová 30. 6. 2006

Po desetnících a dvacetnících zmizí z oběhu také padesátníky. O stažení této mince do několika let uvažuje Česká národní banka. Zatím má Česká Mincovna společnosti Jablonex Group v Jablonci nad Nisou smlouvu na ražbu padesátihaléřů do roku 2007.

Lidé ani obchodníci o tuto drobnou minci příliš nestojí. Platnost desetníků a dvacetníků skončila v květnu 2003.

Zdroj: iDnes.cz

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 6. 2006 10:24

  SocPredator (neregistrovaný)
  Jsou s nima jen starosti a lidé o ně nestojí. Vlastně kdybych si měl vybrat, tak chci jen tu s Masarykem. Myslím, že u jiných lidí to bude podobné.
 • 3. 7. 2006 9:09

  zaměstnanec peněžního ústavu (neregistrovaný)
  Lidé ani obchodníci o tuto drobnou minci příliš nestojí - jak kdo. Když má obchodník vrátit, tak se ošívá. Spoléhá na to, že mu padíka odpustíte. Tím je jen vyvovláván "umělý" nezájem o tyto drobné. Když se rušily desetníky a dvacetníky, nosili nám je podnikatelé po kýblech. Výměnou nebo připsáním na účet to byly docela slušné sumy. A pokud o ně opravdu nestojí, tak ať mi cenu za zboží zaookrouhlí vždy směrem dolů, jak to dělají nyní některé zahraniční řetězce.
  Je zajímavé, že v Německu (ale i v ostatních státech EU) mají centy a bez problémů a ošívání vám vrátí do posledního centu a když jim nabídnete drobné, tak vám ještě poděkují. A cent kolik že to představuje v CZK? cca 28 haléřů? A při jejich asi 5 x větší kupní síle dokonce necelých 6 haléřů. Přesto tam nic neruší, nezaokrouhlují ...
  Celé toto svědčí o naší shnilé ekonomice, hyperinflaci (tedy žádná 3 %, jak se nám snaží statistici nalhat), kdy opravdu brzy budeme platit běžně pětitisícovkami (mzdy však nadále zůstanou na haléře) a ceny budou ve statisících a milionech, jak to nedávno měli třeba Italové, Poláci, Jugoši ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).