Hlavní navigace

Vytváříte si finanční plán na letošní rok? A víte, co by v něm nemělo chybět?

Veronika Doskočilová

Se začátkem nového roku přemýšlí spousta lidí o nastavení nového řádu v oblasti rodinných financí. Aby byl finanční plán efektivní, je potřeba dodržet několik pravidel.

Nejprve je potřeba si veškeré příjmy a výdaje z minulého roku sepsat a z aktuálně dostupných informací se pokusit odhadnout, jak by se mohly vyvíjet v následujícím roce. Je nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období. To je základ zdravých financí, říká Hana Drápalová ze Sberbank.

Každý rozpočet se alespoň z části skládá z několika fixních měsíčních plateb, a to například za energie, bydlení atd. Jednou a čas je proto vhodné udělat si vlastní průzkum a zjistit, jestli není na trhu vhodnější nabídka pro každou z těchto plateb.

Neplaťte se zpožděním

Každý měsíc platí mnoho rodin zbytečné poplatky navíc či pokuty za to, že nedodrží danou lhůtu pro zaplacení složenek a účtů. Vyplatí se tedy měsíční rozpočet naplánovat pečlivě a včasnost plateb dodržovat.

Pokud uvažujete v letošním roce o půjčce, zvažte, jestli si ji chcete brát ze správného důvodu. Ne každý nedostatek je vhodné řešit půjčením peněz. Koupená věc by pak měla mít vyšší životnost, než po jakou dobu budete půjčku splácet. Pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější, doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Našli jste v článku chybu?