Nová služba Rebalík nabízí snadnou cestu, jak se zbavit vysloužilých elektrospotřebičů, které nepatří do běžného směsného odpadu. Máte-li doma spotřebič, který už dosloužil, můžete ho poslat bezplatně k recyklaci přes Balíkovnu. Ta ho doručí společnosti Rema Systém, jež výrobek ekologicky zlikviduje.
Starý elektrospotřebič stačí zabalit do krabice, bublinkové obálky nebo tašky a vyplnit formulář na webu www.rebalik.cz. Do e-mailu vám následně přijde odesílací kód a číslo objednávky, kterými zásilku nadepíšete nebo využijete štítek, který najdete v příloze e-mailu. Hmotnost odesílaného balíku by měla být do 15 kg, o maximálních rozměrech do 50 × 50 × 50 cm (včetně).
Balík následně odnesete na podací místo a odešlete. Nyní je možné pro podání takové zásilky využít pobočky Balíkovny zahrnující depa, obchody, trafiky či pošty po celé ČR. Do budoucna bude možné k odeslání starých elektrospotřebičů využít i samoobslužné boxy v síti Balíkovny.
Zákazníci si běžně nechávají doručit novou elektroniku přes Balíkovnu. Rebalík využívá reverzní logistiku, lidé tak mají možnost odevzdat starý elektrospotřebič stejnou cestou, jakou jsou zvyklí nechávat si doručovat své nákupy,
uvedla Denisa Krumlová, marketingová manažerka společnosti Rema Systém s tím, že právě reverzní logistika, která využívá hromadných svozů, má pozitivní dopad na životní prostředí.
Balíkovna zásilky s nefunkčním nebo nepotřebným elektroodpadem doručí do třídicího centra, odkud poputuje do recyklačních zařízení, se kterými má Rema Systém smlouvu o zajištění jejich zpracování. Suroviny, které vysloužilé elektrospotřebiče obsahují, tak budou maximálně využity. Při ekologické likvidaci a recyklaci jsou elektrospotřebiče rozebrány na jednotlivé komponenty, které jsou následně recyklovány a znovu použity. Díky ekologické recyklaci lze na každých 1000 kg elektrospotřebičů ušetřit přes 170 m³ vody, 700 litrů ropy a přes 1500 kg CO₂,
dodala Krumlová.