Hlavní navigace

Hospodářská komora: Vyřizování žádostí o bezúročné půjčky je pomalé a zmatečné

Sdílet

Lenka Kašparová 9. 4. 2020

Podnikatelé podávající žádosti o podporu státu v programech COVID I a COVID II. si podle Hospodářské komory často stěžují na příliš složité formuláře a nejasně formulované požadavky i dlouhou čekací dobu při vyřizování bezúročných půjček.

Žadatelé čekají i týdny na odpověď, nemají žádnou zpětnou vazbu, přichází jim pouze standardizovaný e-mail o potvrzení přijetí žádosti. Za rychlou půjčku na překlenutí těžkého období způsobeného nařízením vlády to tedy rozhodně nepovažuji, uvedl Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.

Nesmyslné nebo příliš administrativně komplikované jsou podle něj i některé položky ve vyplňovaném formuláři. Jakou budou mít relevanci data, která jsou požadována vyplnit na další tři roky dopředu? Pokud někdo potřebuje obratem řešit hotovost na úhradu závazků a mezd, je takové administrativní cvičení postradatelné, poznamenal Dlouhý.

O zamítnutí se navíc žadatelé dozvídají prostřednictvím univerzálního zdůvodnění s uvedením tří nejběžnějších důvodů, a to bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení. Jedna z těchto odpovědí zaslaná do e-mailu zní: Prostřednictvím naší E-podatelny jsme od Vás obdrželi žádost o poskytnutí záruky COVID II, ale bohužel podanou formálně neúplně nebo na formulářích, které nesplňují podmínky pro podání žádosti, případně žádost nesplňuje programové podmínky. Z těchto důvodů nemůžeme Vaši žádost akceptovat.

Žadatelé tak nevědí, jakou chybu ve vyplnění formuláře udělali a na přímý dotaz adresovaný Českomoravské záruční rozvojové bance ČMZRB se jim nedostane odpovědi, což jim znemožňuje chybu napravit v další žádosti. Problémem také je, že vyřizování žádostí ho hodnoceno na základě finanční situace žadatelů, což vyřazuje ty, kteří v současnosti nemají kvůli vládním opatřením žádné tržby.

ČMZRB navíc v současnosti stíhá vyřídit pouze 100 žádostí týdně, kdyby tímto tempem pokračovala, trvalo by vyhodnocení žádostí jen v programu COVID I, kterých je přes 3200, déle než půl roku.

Doporučujeme posílit personální kapacity ČMZRB a zlepšit komunikaci banky vůči podnikatelům, žadatelé totiž dlouho čekají také na informace, jak rychle bude garance vystavená, slibovaná pomoc je ve výsledku nepružná a pomalá. Rovněž doporučujeme urychleně vypsat program pro podnikatele v Praze, kteří jsou teď z programu vyloučeni, dodává Dlouhý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).