Hlavní navigace

Vymáhané dluhy? Velice často z půjček rodině či kamarádům

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 11. 2014

Vymáhané dluhy často pramení z půjček mezi kamarády nebo rodinnými příslušníky. Podle serveru ePohledávky tvoří nesplácené dluhy v rodině nebo mezi známými 26 % problematických pohledávek v průměrné výši 110 tisíc korun.

Jedna ze čtyř pohledávek, se kterými nás lidé oslovují, se týká soukromých půjček. Větší podíl zaujímají už jen neuhrazené faktury, uvedl David Bascheri, advokát spolupracující s portálem ePohledávky.cz s tím, že blízkým osobám často věříme a jsme schopni poskytnout i statisícové částky bez jakékoli písemné dohody. To později samozřejmě jakékoli vymáhání komplikuje.

Bascheri také varuje, že jedna z největších chyb je také vyčkávání s uplatněním svého nároku: patnáct procent věřitelů se na odborníky obrací, až když je pozdě. Nechají se uchlácholit a s vymáháním pohledávky nijak nespěchají. Netuší ale, že bez písemného ujednání je splatnost dluhu zákonem stanovena hned na druhý den po vykonání půjčky a v tu chvíli se také začíná odpočítávat tříletá promlčecí lhůta, uvedl a zdůraznil, že po jejím uplynutí už je pohledávka právně vymahatelná jen obtížně.

Klasickými věřiteli bývají rodiče, kteří půjčí peníze i partnerovi svého dítěte, například na podnikání, splátku jiného úvěru či výbavu bytu. Peníze jim většinou dají jen tak, vždyť to vrátí, až budou moct. Od té chvíle však běží tříletá promlčecí lhůta a běžně se stává, že tak dlouho spolu ani pár nevydrží, upozornil na smutnou praxi Tomáš Medřický, generální ředitel portálu ePohledávky.cz, který poukázal i na četné zastoupení svobodných žen, které parnterům finančně pomohly, ale po rozchodu už se vrácení peněz nedočkaly.

Přitom není nutné pro ochranu svého práva běžet hned k notáři pro oficiální zápis. V ideálním případě by měl dlužník věřiteli podepsat takzvané Uznání dluhu – stačí dvě věty: Já, níže podepsaný, uznávám svůj dluh co do důvodu i výše, který mám za věřitelem XY, uvedl Bascheri s tím, že zatímco na ústní půjčky a na smlouvy o půjčce se vztahuje tříletá promlčecí lhůta, s písemným Uznáním dluhu získá věřitel deset let do promlčení. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).