Hlavní navigace

Výdajové paušály jako předmět hašteření Nečase a Kalouska. Kdo vyhraje?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 1. 2012

Citlivé téma snižování výdajových paušálů opět čeří politické vody. Premiér Petr Nečas se záměrem ministra financí Miroslava Kalouska snížit je na úroveň roku 2005 totiž zásadně nesouhlasí. Krok je jedním z palety změn, které má ministerstvo financí v záloze pro případné zvýšení příjmů státního rozpočtu.

Premiér Nečas prohlásil, že výši paušálů z roku 2005 odsouhlasil Kalousek s nynějším předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a chce-li se k této výši vrátit, bude to muset učinit opět s ministrem Sobotkou.

Na to konto Kalousek kontroval slovy, že se dosud sice cítil vázán koaliční smlouvou, ale přeje-li si to pan premiér, bude toto řešení prosazovat napříč politickým spektrem.

Hašteření mezi Nečasem a Kalouskem vyvolalo vyjádření ministra financí, jenž potvrdil plán předložit úpravu paušálů živnostníků. Kromě jejich snížení na úroveň roku 2005 by živnostníci přišli také o možnost získat od státu vratku na dani.

Podle Nečase představují paušály snížení administrativy pro drobné podnikatele a v době zpomalování ekonomického růstu by bylo ztěžování podmínek pro podnikání spíše kontraproduktivní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).