Hlavní navigace

Volných míst je méně, kvůli lepší práci se už lidé stěhují

Sdílet

Lenka Kašparová 23. 10. 2019

V současné chvíli se míra nezaměstnanosti pohybuje na úrovni 2,7 %. Analytici předpokládají, že v říjnu by mohla ještě mírně klesnout, v příštím roce ale nejspíš proste. Klesá zájem firem o nové zaměstnance a volných míst už nepřibývá. Největší poptávka je nyní po pracovnících technických oborů, ale také po lékařích a učitelích. Problémy se sháněním práce mají hlavně lidé s nízkou kvalifikací, nedokončeným vzděláním nebo ve věkové kategorii nad 50 let.

Zpomalování ekonomiky se zatím na trhu práce příliš neprojevuje. Klesá ale poptávka po nových zaměstnancích, zvláště v průmyslu. A lze očekávat, že s přelomem roku se začne zvedat i nezaměstnanost, říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Z čtvrtletního průzkumu poradenské společnosti Randstad vyplývá, že více než polovina Čechů (52 %) je ochotná se kvůli lepší práci související s kariérním růstem nebo lepším skloubením volného času a práce přestěhovat, a to klidně i za hranice republiky. Nejvíce Čechy láká Německo. Vyšší mzda by byla motivací pro přestěhování až pro 43 % lidí.

Dlouhá doba dojíždění patří podle všech našich průzkumů mezi 5 hlavních důvodů pro změnu zaměstnání. Motivace k dojíždění nebo dokonce přestěhování musí být tedy skutečně výrazná, například růst mzdy o desítky procent, říká Jacek Kowalak, generální ředitel personálně poradenské společnosti Randstad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).