Hlavní navigace

Vláda schválila zvýšení podpory ekologického zemědělství

Sdílet

Vojtěch Malý 11. 4. 2007

Podpora na ekologické zemědělství od letošního roku stoupne. V novém Programu rozvoje venkova je na tento účel pro roky 2007 až 2013 vyčleněno zhruba 30 miliard Kč, tedy asi 4,3 miliardy Kč ročně. Doposud to bylo zhruba o miliardu méně. Vláda dnes schválila dvě nařízení, která výplatu dotací upravují. Dotace jsou financovány 80 procenty z fondů EU a zbylými 20 procenty ze státního rozpočtu.

Ekofarmáři ale příliš spokojeni nejsou. Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO a Svaz marginálních oblastí, (zastupující farmáře z horských a podhorských oblastí) kritizují Ministerstvo zemědělství, že růst jedné z klíčových dotací – na louky a pastviny – bude přibližně o 20 % menší, než se původně navrhovalo.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič však dříve snížení sazby pro trvalé travní porosty zdůvodnil cílem zlepšit nedostatečnou nabídku konečných biopotravin z domácích surovin. Příčinou nerozvinutého stavu je podle něj hlavně drtivé zastoupení pastvin a luk, a naopak jen menší část orné půdy v českém ekologickém zemědělství.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).