Hlavní navigace

Vláda schválila kurzarbeit, stát v krizi zadotuje 70 % platu zaměstnance

Sdílet

Veronika Němcová 25. 9. 2020

Vláda schválila kurzarbeit, díky kterému by stát mohl systematicky pomáhat firmám s udržením pracovních míst v krizových dobách, jako je nynější pandemie koronaviru. Schválený návrh zákona jde nyní do sněmovny a má být projednán ve stavu legislativní nouze.

Zákonný kurzarbeit by měl plynule navázat na současný program Antivirus, jehož prostřednictvím stát přispívá na mzdy zaměstnanců těm zaměstnavatelům, kteří jsou ekonomicky postiženi současnou pandemií. Antivirus skončí 31. října 2020.

Ministerstvo práce reaguje zavedením kurzarbeitu na stávající právní úpravu, podle které je zaměstnavatel povinen vyplácet zaměstnancům náhradu mzdy v době, kdy pro ně nemá práci.

Aktivace v případě neočekávaných událostí

Zaměstnavateli tak vznikají významné mzdové náklady, které ovšem nejsou kryty ekonomickou činností. Následně tak může dojít nejen k zániku některých pracovních míst, ale při delší době trvání překážek v práci i k zániku zaměstnavatele jako podnikatelského subjektu, uvedlo ministerstvo práce.

Vláda zaktivuje kurzarbeit v případě vážných ekonomických problémů způsobených neočekávanými mimořádnými událostmi. Těmi mohou být například živelní pohromy, pandemie, ale i další události, jako je například kyberútok.

Vláda může, po dohodě s Tripartitou, nastartovat kurzarbeit buď plošně pro celé Česko, regionálně, nebo dle odvětví (například automobilový průmysl). V okamžiku aktivace přebírá stát náklady související s hmotným zajištěním zaměstnance v době, kdy pro něj firma nemá práci. Podmínkou je, že zaměstnanec nesmí být ve výpovědi.

Podmínky pro zaměstnavatele

  • rozsah překážek v práci musí být v průměru v rozsahu 20 % až 80 % stanovené pracovní doby 
  • podpora se týká pouze stálých zaměstnanců, kteří jsou u zaměstnavatele alespoň 3 měsíce a mají smlouvu na dobu neurčitou

Podoba podpory pro zaměstnance  

  • po dobu, kdy zaměstnanec nepracuje, dostane podporu ve výši 70 % svého předcházejícího čistého výdělku    
  • podpora bude zastropována na úrovni průměrné mzdy (vypočte se jako průměrný příjem z 1. až 3. čtvrtletí)   
  • podporu bude možné pobírat maximálně po dobu 12 měsíců
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).