Hlavní navigace

Vláda schválila fiskální pakt. Bez přijetí eura ale nic neznamená

Sdílet

Arsen Lazarevič 24. 3. 2014

Přistoupení k takzvanému fiskální paktu, který posílí rozpočtovou odpovědnost, dnes schválila vláda. Řídit se tímto paktem však bude nutné až po přijetí eura: Nebude to tedy mít v nejbližší době žádné hospodářské dopady. Vnímám to jako výraz změny evropského kurzu a snahy účastnit se všech diskusí o podobě evropské integrace, uvedl ještě v únoru premiér Bohuslav Sobotka.

Přistoupení Česka k fiskálnímu paktu bych uvítal. Bude do budoucna pojistkou proti rozpočtově nezodpovědným vládám, které by chtěly nadměrně zadlužovat zemi, uvedl  dříve analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle fiskálního paktu je nutné, aby státy, které ho přijaly, do jednoho roku přijaly právní předpis, který zajistí, že takzvaný strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 % HDP. U zemí, kde dluh přesahuje 60 % HDP, se pak musí snižovat jeho výše minimálně o 5 % každým rokem. Strukturální deficit je deficit veřejných financí, který je očištěný o vliv hospodářského cyklu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 3. 2014 11:22

    V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

    Náš rozpočet bude muset schvalovat Brusel. Omezení schodku proti současnému stavu veškeré žádné, přesto to většina podepsaných neplní. Není to náhodou protiústavní?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).